Ur. 1962 r. w Olsztynie; profesor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel akademicki, autor kilkudziesięciu książek i artykułów, publicysta i konsultant naukowy filmów historycznych.
Absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1985), doktorat obronił w 1994r.; habilitował się w 2004r., a tytuł profesorski otrzymał w 2008r.
Działalność w czasach komunistycznych
W latach 80. XX w. działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (również w podziemiu), a także podziemnej „Solidarności” regionów toruńskiego i olsztyńskiego. Od 1987 r. współwydawca podziemnego pisma publicystycznego „Chrześcijański Ruch Społeczny”. Po 1989 r. współorganizator toruńskich obchodów rocznic związanych z „Solidarnością”, zwłaszcza Święta Solidarności w dniu 31 sierpnia i rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia.
Czasy III RP
Prof. Wojciech Polak to jeden z organizatorów Marszu Rotmistrza Pileckiego w Toruniu i gry terenowej „O szablę Rotmistrza Pileckiego” dla młodzieży szkolnej; przewodniczący Kapituły Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni Tworzyli naszą Historię” dla młodzieży gimnazjów i szkół średnich; przewodniczący Klubu „Nowa Szewska Pasja”. Należał do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie, kierował Katedrą Konfliktów Politycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładał także na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu; był redaktorem naczelnym pisma naukowego „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie” i kierownikiem Ośrodka Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Obecnie prof. Wojciech Polak jest m.in. przewodniczącym Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektorem Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz redaktorem naczelnym rocznika historycznego „Copernicus. Czasy nowożytne i współczesne”, a także konsultantem wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności.
Autor wielu książek poświęconych historii Polski XVI i XVII w., dziejom opozycji demokratycznej, „Solidarności”, stanu wojennego w Polsce a także rozlicznym aspektom życia w PRL. Redaktor licznych prac zbiorowych i wydawnictw źródłowych.
Odznaczenia i wyróżnienia
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność podziemną i niezależną w latach osiemdziesiątych (2007); medalem „Zasłużony dla Miasta Torunia” na wstędze (2015); Krzyżem Wolności i Solidarności (2016); Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i publicystycznej, za upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski (2020) oraz złotym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (2023).
Publikacje w Białym Kruku
Prof. Wojciech Polak jest autorem lub współautorem następujących książek Białego Kruka: "Zbrodnia i grabież", "Żółkiewski", "Nikczemność i honor", "Najmłodsi bohaterowie", "Tyrania postępu", "Polska. Dwanaście wieków" oraz "Blask Rzeczypospolitej" i "Opresja. Ilustrowana historia PRL".