Benedykt XVI

Ur. w 1927 r. w Marktl w Niemczech jako Joseph Ratzinger. Duchowny katolicki, kardynał, teolog, papież senior. Ukończył seminarium duchowne we Fryzyndze i studia z filozofii i teologii na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 1951 r. został wyświęcony na kapłana. Dwa lata później doktoryzował się pracą o św. Augustynie, a habilitował w 1957 r. na podstawie rozprawy o św. Bonawenturze. Pracował początkowo jako wykładowca dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze, a następnie był profesorem w Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. W 1972 r. założył pismo teologiczne „Communio”, które zyskało uznanie na całym świecie.

Na Soborze Watykańskim II Ratzinger był doradcą teologicznym arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa. W marcu 1977 r. papież Paweł VI mianował Ratzingera arcybiskupem metropolitą Monachium i Fryzyngi, a wkrótce potem powołał w skład Kolegium Kardynalskiego.

25 listopada 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu kierowanie Kongregacją Nauki Wiary. W 1993 r. został kardynałem biskupem diecezji Velletri. W 1998 r. został wicedziekanem, a 30 listopada 2002 r. dziekanem Kolegium Kardynalskiego. W Kurii Rzymskiej był bardzo aktywny, zajmował stanowiska m.in.: przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz radcy Drugiej Sekcji Sekretariatu Stanu. Należał do Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Był zaliczany do czołówki współczesnych teologów katolickich. Jego prace badawcze i publikacje odnosiły się głównie do szeroko rozumianej teologii dogmatycznej i fundamentalnej. Należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. 8 kwietnia 2005 r. kard. Ratzinger celebrował Mszę św. podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II.

19 kwietnia został na konklawe wybrany nowym papieżem i przyjął imię Benedykt XVI. Jako Ojciec Święty przez osiem lat pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne i 33 włoskie, opublikował trzy encykliki: „Bóg jest miłością”, „W nadziei zbawieni” i „Miłość w prawdzie” oraz cztery adhortacje apostolskie, zwołał też kilka konsystorzy. Funkcję głowy Kościoła sprawował do 28 lutego 2013 r., kiedy to jako pierwszy papież od prawie 600 lat, a drugi w historii, ustąpił z urzędu. Teksty Benedykta XVI znalazły się w następujących książkach Białego Kruka: „Apostołowie”, „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa”, „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”, „Pokolenie J.P.II”, „Z serca błogosławię”, „Pielgrzymka do nieba” i „Dyktatura gender”.

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie. 

W 2023 roku, nakładem wydawnictwa Biały Kruk, ukazała się książka Jolanty Sosnowskiej "Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej" przedstawiająca życie Benedykta XVI począwszy od jego bawarskich korzeni.

Dyktatura gender Dyktatura gender Dyktatura gender
Adam Bujak , ks. Dariusz Oko , Benedykt XVI , ks. Waldemar Chrostowski , Krzysztof...
nakład wyczerpany Cena: 59,00 zł
Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa
Benedykt XVI
nakład wyczerpany Cena: 40,95 zł
Jan Paweł II i Benedykt XVI śladami Jezusa. Z Ziemi Świętej do Watykanu Jan Paweł II i Benedykt XVI śladami Jezusa. Z Ziemi Świętej do Watykanu Jan Paweł II i Benedykt XVI śladami Jezusa. Z Ziemi Świętej do Watykanu
Jan Paweł II , Benedykt XVI
nakład wyczerpany Cena: 82,95 zł
Benedykt XVI. Tom 1. Apostołowie Benedykt XVI. Tom 1. Apostołowie Benedykt XVI. Tom 1. Apostołowie
Benedykt XVI
nakład wyczerpany Cena: 61,95 zł
Kto wierzy, nigdy nie jest sam. Pielgrzymka Ojca Świętego do jego bawarskiej ojczyzny Kto wierzy, nigdy nie jest sam. Pielgrzymka Ojca Świętego do jego bawarskiej ojczyzny
Benedykt XVI , Arturo Mari , Leszek Sosnowski
nakład wyczerpany Cena: 82,95 zł
Z serca błogosławię. Pielgrzymka Apostolska do Polski 2006 Z serca błogosławię. Pielgrzymka Apostolska do Polski 2006
Adam Bujak , Benedykt XVI , Marcin Bujak , Arturo Mari
nakład wyczerpany Cena: 80,85 zł
do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl