Jan Szyszko

Ur. 1944 r. w Starej Miłosnej, zm. 2019 r. w Warszawie. Leśnik, myśliwy, profesor nauk leśnych, poseł i minister w 5 rządach.

Absolwent Wydziału Leśnego SGGW, w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Na SGGW kierował Katedrą Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, współtworzył i prowadził również Pracownię Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych; członek Komitetu Ekologii PAN, jeden z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, wykładał również w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji, minister w gabinecie Jerzego Buzka (1997-99), następnie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007), z kolei od 2015 r. do 2018 r. pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego (do stycznia 2018 r.). Pełnomocnik rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydent V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ.

Autor ponad 100 publikacji naukowych, uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu; laureat nagrody im. Ettore Majorany (2008) przyznawanej m.in. przez Papieską Akademię Nauk; odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2019, pośmiertnie).  

Autor rozdziału w książce „Wygaszanie Polski 1989-2015”.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl