Czesław Ryszka

Nasi autorzy

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka

Urodził się w 1946 roku w Goławcu (obecnie miasto Lędziny w województwie śląskim). Jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem i politykiem. Z wykształcenia jest teologiem i polonistą, ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracę zawodową rozpoczął jako pracownik naukowy Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL. W latach 1976-1982 roku był redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny”, później zaś kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”. W 1993 r. związał się z tygodnikiem „Niedziela”, którego redaktorem był do 2013 r., a od 2011r.  publicystą. Współpracuje z Radiem Maryja, był posłem na Sejm III kadencji i senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji.

Czesław Ryszka ma w swoim dorobku pisarskim ponad 90 książek i kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej. Jego twórczość jest wynikiem zainteresowań historią, teologią oraz literaturą, jednak głównym tematem są u Ryszki sprawy religijne i eschatologiczne. Często porusza tematy zagłady ekologicznej, aborcji, eutanazji czy manipulacji genetycznych. Wiele jego książek ma również charakter hagiograficzno-biograficzny. Jest autorem takich tytułów jak: „Pełnia czasu”, „Milczący obecny. Szkice o pisarzach katolickich”, „Na tropach Boga. Przygoda z literaturą XX wieku”, „Ocalić wartości. Różaniec z Janem Pawłem II”, „Niechciany krzyż”, „Jan Paweł II. Święty XXI wieku”, „Teraz jest czas miłosierdzia”, „Po Bogu najważniejsza Polska. Kard. Stefan Wyszyński (1901-1981)”. Ponadto jest autorem trylogii jasnogórskiej „Jasnogórska opowieść”, „Przeor Kordecki” oraz „Blizny” oraz książek poświęconych pracy parlamentarzysty: „Prosto z Sejmu”, „Prosto i jasno z Senatu” i „Widziane z Senatu”. Niektóre książki Czesława Ryszki ukazały się w postaci tłumaczeń za granicą.

Za swoje książki otrzymał nagrody m.in. od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Za szczególne zasługi w działaniu na rzecz rodziny otrzymał nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego przyznawanej co roku przez Tygodnik i fundację „Źródło”, a w 2021 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 Czesław Ryszka w Białym Kruku jest autorem książek: Kto z Bogiem, a kto z diabłem”, „Prymas Wyszyński. Ojciec ojczyzny”, „Drabina do nieba. Dzieje różańca”, „Sanktuaria polskie”, „Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego”,  „Andrzej Bobola orędownik Polski”,  i „Cuda polskie”; współautorem książki „Polskość jest przywilejem” oraz autorem artykułów w czasopiśmie „Wpis” (Wiara, Patriotyzm i Sztuka).

 

 

Książki autora

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.