Ks. Prof. Janusz Królikowski

Nasi autorzy

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Ks. Prof. Janusz Królikowski

(ur. w 1962 r. w Mielcu) od 1988 r. jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Pracował najpierw jako wikariusz w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim. Studiował w Instytucie Teologicznym w Tarnowie; w latach 1991–1996 na rzymskich uczelniach: Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża (doktorat z teologii), Papieskim Uniwersytecie Angelicum (specjalizacja ze św. Tomasza z Akwinu), Papieskim Instytucie Wschodnim przy Uniwersytecie Gregoriańskim (teologia wschodnia); w roku akademickim 2018–2019 na Uniwersytecie Jagiellońskim (dawna książka, zbiory specjalne i archiwalia). W styczniu 2019 r. otrzymał tytuł profesora w zakresie teologii. „Nie mam najmniejszej wątpliwości co do tego, że […] ks. Janusz Królikowski – autor tak znakomitych rozpraw naukowych oraz uczony znany i szanowany w wielu zagranicznych środowiskach teologicznych – w pełni zasługuje na nominację profesorską” – napisał o. prof. Jacek Salij OP w recenzji dorobku naukowego ks. Janusza Królikowskiego przedłożonego w procedurze o nadanie mu tytułu profesora w 2015 r.
W latach 1996–2009 był wykładowcą teologii wschodniej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie; od 1997 r. wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie; od 2010 r. wykładowcą mariologii w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim „Kolbianum” w Niepokalanowie (UKSW). Działa w wielu towarzystwach naukowych; jest m.in. przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Konsultor Działa też jako konsultor Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.
Ks. prof. Królikowski jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odważnie podejmuje zagadnienia stosunku Kościoła do współczesnego świata, krytycznie odnosząc się do różnych ustępstw moralnych i duszpasterskich czynionych przez niektórych duchownych i świeckich przedstawicieli tzw. Kościoła otwartego. Bierze zawsze w obronę tradycję rozumianą zarówno w sensie kościelnym, jak i narodowym. Chętnie współpracuje z historykami i historykami sztuki, uznając, że dziedziny te potrzebują także głosu teologa. Bada dzieje pobożności w Polsce. Posiada talent publicystyczny, żywy, miejscami dowcipny styl pisania, co wykorzystuje na łamach m.in. „Niedzieli”, „Naszego Dziennika”, a ostatnio także „Wpisu”. Można go słuchać w radiu „Jasna Góra” czy „RDN Małopolska”. W 2019 r. otrzymał wysoko cenioną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks”.

Książki autora

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.