Kard. Stanisław Nagy

Ur. w 1921 r. w Bieruniu Starym, zm. w 2013 r. w Krakowie. Ks. kardynał profesor. Wybitny polski teolog, wieloletni profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kierował m.in. Sekcją Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, a później Instytutem Ekumenicznym oraz Katedrą Eklezjologii Fundamentalnej, był prodziekanem Wydziału Teologicznego. Sercanin – do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego wstąpił w 1937 r., w 1941 r. złożył śluby wieczyste, później był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Sercanów w Tarnowie i wicerektorem Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach. W latach 70. i 80. XX w. prowadził w Krakowie duszpasterstwo studentów medycyny i pracowników służby zdrowia stworzone przez bp. Karola Wojtyłę. Od 1981 r. zasiadał w Polskim Komitecie Doradczym Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego „Communio”. W latach 1982-2007 był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II na KUL. Z nominacji Jana Pawła II przez dwie kadencje (1986-1996) uczestniczył jako członek rzeczywisty w pracach Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której przewodził kard. Joseph Ratzinger. 28 września 2003 r. mianowany został przez Ojca Świętego Jana Pawła II kardynałem. Zmarł w Krakowie 5 czerwca 2013 r. w wieku 91 lat. Pochowany został w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.

Kard. Stanisław Nagy był autorem wielu książek, m.in. „Chrystus w Kościele. Zarys eklezjologii fundamentalnej”, „Kościół na drogach jedności”, „Papież z Krakowa”, „Ty jesteś Piotr”, „Problem człowieka, problemem Boga”. Teksty ks. kard. Nagiego znalazły się w następujących albumach Białego Kruka: „Europa krzyżem bogata”, „Hołd Katyński”, „Krzyż Polski. Przybytek Pański (t. 2)”, „Tak! Wielki. Czyn i osoba Bł. Jana Pawła II”, „Dziękczynienie za dar Jana Pawła II” oraz „Oburzeni”. Osobie ks. kardynała poświęcona została natomiast książka Jolanty Sosnowskiej zatytułowana „Kardynał polskich serc”.

Oburzeni Oburzeni Oburzeni
Adam Bujak , Krzysztof Szczerski , kard. Stanisław Nagy , ks. Waldemar Chrostowski...
nakład wyczerpany Cena: 72,45 zł
Tak! Wielki. Czyn i osoba bł. Jana Pawła II Tak! Wielki. Czyn i osoba bł. Jana Pawła II
kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 69,00 zł
Hołd Katyński Hołd Katyński Hołd Katyński
Adam Bujak , Andrzej Nowak , kard. Stanisław Nagy , Marcin Bujak , Jarosław...
nakład wyczerpany Cena: 72,45 zł
Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański
Adam Bujak , kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 93,45 zł
Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga
Adam Bujak , kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 103,95 zł
do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl