kard. Stanisław Nagy

Ur. w 1921 r. w Bieruniu Starym, zm. w 2013 r. w Krakowie. Ksiądz kardynał, profesor. Wybitny polski teolog, wieloletni profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kierował m.in. Sekcją Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, a później Instytutem Ekumenicznym oraz Katedrą Eklezjologii Fundamentalnej, był prodziekanem Wydziału Teologicznego. Sercanin – do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego wstąpił w 1937 r., w 1941 r. złożył śluby wieczyste, później był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Sercanów w Tarnowie i wicerektorem Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach. W latach 70. i 80. XX w. prowadził w Krakowie duszpasterstwo studentów medycyny i pracowników służby zdrowia stworzone przez bp. Karola Wojtyłę. Od 1981 r. zasiadał w Polskim Komitecie Doradczym Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego „Communio”. W latach 1982-2007 był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II na KUL. Z nominacji Jana Pawła II przez dwie kadencje (1986-1996) uczestniczył jako członek rzeczywisty w pracach Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której przewodził kard. Joseph Ratzinger. 28 września 2003 r. mianowany został przez Ojca Świętego Jana Pawła II kardynałem. Zmarł w Krakowie 5 czerwca 2013 r. w wieku 91 lat. Pochowany został w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.

Kard. Stanisław Nagy był autorem wielu książek, m.in. „Chrystus w Kościele. Zarys eklezjologii fundamentalnej”, „Kościół na drogach jedności”, „Papież z Krakowa”, „Ty jesteś Piotr”, „Problem człowieka, problemem Boga”.

Teksty ks. kard. Nagiego znalazły się w następujących albumach Białego Kruka: „Europa krzyżem bogata”, „Hołd Katyński”, „Krzyż Polski. Przybytek Pański (t. 2)”, „Tak! Wielki. Czyn i osoba Bł. Jana Pawła II”, „Dziękczynienie za dar Jana Pawła II” oraz „Oburzeni” i "Polska i krzyż".

Osobie ks. kardynała poświęcona została natomiast książka Jolanty Sosnowskiej zatytułowana „Kardynał polskich serc”.

Polska i Krzyż Polska i Krzyż
Adam Bujak , Andrzej Nowak , kard. Stanisław Nagy , ks. Waldemar Chrostowski ,...
Cena: 69,00 zł
Oburzeni Oburzeni Oburzeni
Adam Bujak , Krzysztof Szczerski , kard. Stanisław Nagy , ks. Waldemar Chrostowski...
nakład wyczerpany Cena: 72,45 zł
Tak! Wielki. Czyn i osoba bł. Jana Pawła II Tak! Wielki. Czyn i osoba bł. Jana Pawła II
kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 69,00 zł
Hołd Katyński Hołd Katyński Hołd Katyński
Adam Bujak , Andrzej Nowak , kard. Stanisław Nagy , Marcin Bujak , Jarosław...
nakład wyczerpany Cena: 72,45 zł
Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański Krzyż Polski. Tom 2. Przybytek Pański
Adam Bujak , kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 93,45 zł
Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga
Adam Bujak , kard. Stanisław Nagy
nakład wyczerpany Cena: 103,95 zł
do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl