Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma!
Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji. Wieńczy wieże katedr i fasady kościołów. Stawiany jest na rozstajach dróg, wieszany na ścianach domostw towarzysząc ludziom na ścieżkach codzienności i w chwilach uroczystych. Różnorodny i niezwykły w formie. Choć dziś krzyż często bywa odrzucany i negowany, należy do podstaw europejskiego dziedzictwa.

Potęgę krzyża pokazuje na swych refleksyjnych fotografiach artysta Adam Bujak oraz w obszernym, napisanym z werwą eseju wybitny uczony, profesor i kardynał Stanisław Nagy. Album przybliża historię krzyża od czasów najdawniejszych, rozważa jego znaczenie w życiu człowieka, udowadnia, że odcięcie się od niego jest sprzeczne z naszą kulturą, analizuje największe dla niego zagrożenia.

Kard. Stanisław Nagy, Potęga krzyża    8

Krzysztof Czyżewski, Krzyż w dziejach sztuki    24

Formy krzyża   27

Golgota    28

Krzyż jerozolimski    30

Ukrzyżowanie Jezusa    32

Krzyże misteryjne    34

Krzyże brackie    36

Krzyż misteryjny 38

Krzyż triumfu 40

Na drodze krzyżowej    42

U stóp krzyża    44

Zbawienie na krzyżu    48

Krzyż katedralny    50

Krzyż renesansowy    52

Zdjęcie z krzyża    54

Krzyż średniowieczny    56

Pieta    58

Tajemnica krzyża    60

Pod krzyżem   62

Krzyż w tradycji hiszpańskiej    64

Krzyż w malarstwie    66

Kult krzyża    68

Grupa ukrzyżowania    70

Krzyż w znaku stygmatów    72

Bogactwo krzyża   74

Krzyż gotycki    76

Gloria krzyża    78

Krzyż relikwiarzowy    82

Krzyż ołtarzowy    84

Krzyż kapliczny    86

Krzyż nad nami    88

Krzyż łaskawy    90

Krzyż świętych    92

Krzyż zwycięstwa     94

Krzyż samotny    96

Cierniem ukoronowany    98

Zmartwychwstały    101

W tradycji andaluzyjskiej    102

Cierniem ukoronowany    104

Krzyż i korona    106

Krzyż przynoszący owoc    108

Krzyż na ołtarzu papieskim    110

Krzyż zmarłych    112

Krzyż mnicha    114

Krzyż katakumb    116

Krzyż cmentarny    118

Krzyż pamięci    120

Krzyż cmentarny    122

Wzgórze krzyży    124

Krzyż cmentarny    126

Krzyż łagru    132

Krzyż skazańca    134

Ślad krzyża    136

Krzyż w izbie    138

Krzyż w dłoniach    140

Krzyż dożynkowy    142

Krzyż polny    144

Krzyż kamienny    146

Krzyż przydrożny    148

Krzyż nad miastem    150

Krzyż pomnik    152

Krzyż wędrujący    162

Krzyż płonący    164

Krzyż solny    166

Krzyż Strasburski    167

Krzyż zwycięski    172

Pochód krzyża    174

 

„Niedziela”

W obszernym eseju nt. historii i znaczenia krzyża, zamieszczonym w albumie Białego Kruka „Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga”, kard. Stanisław Nagy pisze: „Okazywana krzyżowi cześć sprowokowała ludzi o określonych poglądach do okazywania postaw diametralnie innych – od ignorowania poprzez lekceważenie, pogardę aż po nienawiść i świadome niszczenie krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Zawarte w albumie fotografie Adama Bujaka pokazują krzyże z bardzo wielu stron Europy – zabytkowe i niezwykle cenne krzyże w świątyniach, krzyże misteryjne, przydrożne, cmentarne…

www.franciszkanska3.pl

„Ta książka jest wielkim wołaniem o odwagę chrześcijan. Wołaniem o to, by trwać przy krzyżu, by trwać w jego blasku”  – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas prezentacji albumu „Europa Krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga”, która odbyła się 15 lutego w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Autorami publikacji są wybitny fotograf Adam Bujak i kard. prof. Stanisław Nagy, który napisał tekst. Album jest odpowiedzią na coraz bardziej agresywne próby usuwania Krzyży z przestrzeni publicznej.

(G), „Dziennik Polski”

Wydawnictwo Biały Kruk zaprezentowało w krakowskiej kurii album "Europa krzyżem bogata" Te słowa to cytat z najnowszego albumu Białego Kruka. reklama Są częścią eseju o potędze krzyża. Napisał go kard. Stanisław Nagy. Równie mocne jak słowa są zamieszczone w albumie zdjęcia prawie 200 krzyży z różnych stron świata, autorstwa Adama Bujaka. Na kartach albumu sąsiadują ze sobą: krzyż z łagru na Wyspach Sołowieckich, krzyż skazańca z obozu KL Auschwitz i krzyże z katedry w Strasburgu. To zestawienie mówi samo za siebie. 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl