Aleksander Nalaskowski

Nasi autorzy

Aleksander Nalaskowski

Aleksander Nalaskowski

Ur. w 1957 r. w Chełmży; profesor nauk humanistycznych, specjalista w dziedzinie pedagogiki ogólnej, teorii szkoły oraz systemów oświatowych, ekspert ds. podręczników szkolnych przy MEN, publicysta i felietonista.

Kariera naukowa

Absolwent studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1980); pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Łążynie, angażując się jednocześnie w tworzenie struktur „Solidarności” nauczycielskiej, za co w 1982 r. został zwolniony z pracy. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzował się w 1985 r. na podstawie rozprawy pt. „Funkcje wychowawcze i kulturalne studenckiego ruchu teatralnego”. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1990 r. na Uniwersytecie Wrocławskim (dorobek naukowy i rozprawa „Ścieżki edukacyjne i losy życiowe twórczych trzydziestolatków”); w 1998 r. otrzymał tytuł profesora UMK, a w 2003 r. profesora zwyczajnego.

Jednocześnie z pracą naukową prof. Aleksander Nalaskowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, zakładając w 1989 r. w Toruniu słynną niepubliczną „Szkołę Laboratorium” (gimnazjum i liceum), która stała się prawdziwą kuźnią talentów; wśród jej wychowanków znalazło się wielu absolwentów najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Twórca Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK, dwukrotnie pełnił funkcje dziekana. W latach 1998–2007 był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. W latach 2015 - 2020 członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Działalność publicystyczna

Prof. Aleksander Nalaskowski napisał ponad 20 książek i kilkuset artykułów naukowych; zajmuje się głównie pedagogiką ogólną, poza tym teorią szkoły i teoriami rozwoju człowieka ze szczególnym uwzględnieniem dzieciństwa; jest autorem koncepcji pedagogii źródeł. Tłumaczenia jego prac ukazały się m.in. w Australii, Rosji, Bułgarii, Ukrainie, Anglii, Słowacji, Izraelu, Meksyku.

Uprawia także twórczość popularnonaukową i publicystyczną, w której nie waha się z godną podziwu odwagą opisywać problemów współczesnego świata, nie stroniąc przy tym od humoru najwyższej próby. Z powodu swoich poglądów prześladowany przez środowiska LGBT oraz władze swojej macierzystej uczelni, która zawiesiła go w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego, co wzbudziło wielki protest wielu wybitnych pracowników nauki w Polsce.

Pasjonat jeździectwa, w 2001 r. uzyskał uprawnienia instruktora jazdy konnej, hobbystycznie zajmuje się także majsterkowaniem i drzeworytnictwem.

Prof. Nalaskowski został odznaczony przez Senat UMK  Medalem za zasługi dla rozwoju uczelni (2015).

W Białym Kruku ukazały się książki prof. Nalaskowskiego: „Wielkie zatrzymanie” (autor), „Bankructwo polskiej inteligencji” (autor) oraz „Tyrania postępu” (współautor).

 

 

Książki autora

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.