Jerzy Snopek

Jerzy Snopek (ur. 1952 r.) historyk literatury i kultury, tłumacz, dyplomatanauczyciel akademicki i działacz społeczny.Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, a także Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa; w tej ostatniej pełnił funkcje dziekana i prorektora.

W l. 1995-2006 był wicedyrektorem ds. naukowych IBL PAN. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie im. Eötvösa Loránda w Budapeszcie (1985-1990) i był profesorem gościnnym na Katolickim Uniwersytecie im. Pétera Pázmánya w Pilicsaba na Węgrzech. Pełnił też funkcję honorowego kuratora Domu Stefana Żeromskiego w Konstancinie. Autor ponad 500 rozpraw, artykułów, esejów, szkiców, redaktor wielu edycji naukowych i prac zbiorowych.

Do najważniejszych dzieł Profesora należą: „Objawienie i oświecenie. Dzieje libertynizmu w Polsce”, Wrocław 1986; „Prowincja oświecona. Kultura literacka Ziemi Krakowskiej w dobie Oświecenia”, Warszawa 1992; „Oświecenie. Szkic do portretu epoki” Warszawa 1999; „Węgry. Zarys dziejów i kultury”, Warszawa 2002. Zainteresowania badawcze wybitnego uczonego oscylują wokół zjawisk kultury środkowoeuropejskiej, a w szczególności węgierskiej (od 2006 Profesor kieruje Zespołem Europeistyki Literackiej w IBL PAN).

Imponująco przedstawia się także jego dorobek jako tłumacza; prof. Jerzy Snopek dokonał ponad 20 przekładów ikonicznych dzieł literatury węgierskiej, podobnie jak węgierskich monografii naukowych (m.in. dzieł węgierskiego historyka Istvána Kovácsa – np. „Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848–1849: ‘Byliśmy z Wami do końca’”,czy też „Esejów politycznych” Istvána Bibó, a także zbiorowej pracy „Tam na północy. Węgierska pamięć polskiego września”). Jest także utalentowanym tłumaczem poezji czołowych poetów węgierskich (J. Piliszky’ego, A Józsefa, G. Szõcsa, S. Máraiego, J. Oláha). Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się jego przekład utworów czołowego przedstawiciela węgierskiego romantyzmu – Sandora Petõfiego („Lutnia i miecz”, Kraków 2019). Laureat licznych nagród i odznaczeń, m.in. Złotego Medalu Prezydenta Republiki Węgierskiej, Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej, Medalu im. Pala Telekiego, Nagrody Naukowej im. Aleksandra Brucknera w dziedzinie nauk humanistycznych. Był także nominowany do Nagrody im. Hugona Steinhausa za książkę „Węgry. Zarys dziejów i kultury”. Od 2016 r. jest wysoko cenionym zarówno przez węgierską jak i polską stronę ambasadorem RP na Węgrzech; położył ogromne zasługi w promowaniu Polski i jej kultury i historii w kraju Madziarów. Z jego inicjatywy powstały pomniki marszałka Piłsudskiego i rotmistrza Pileckiego, park im. Adama Mickiewicza w Budapeszcie i park im. Bitwy Warszawskiej w Lengyetóti.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl