Benedykt XVI. Tom 2. Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa

Rok św. Pawła na nowo rozbudził zainteresowanie tą wielką, fundamentalną postacią Kościoła. Paweł wspaniale interpretował dzieło Chrystusa, poniósł je w świat, a my z kolei jesteśmy kontynuatorami jego nauk, które trwają niezmienione od wieków i wskazują drogę coraz to nowemu pokoleniu chrześcijan. Wielkie, wspólne dobro, jakim jest Ewangelia, stało się powszechne między innymi dzięki słowom i czynom Pawła. Wczesne chrześcijaństwo to także takie postaci pierwszych świętych, jak Szczepan, Tymoteusz, Tytus, Barnaba, Akwila czy Pryscylla. Ojciec Święty Benedykt XVI chętnie sięga do korzeni naszej wiary i pięknie opowiada o tamtych czasach i tamtych ludziach, uświadamiając ich nieprzemijające znaczenie.

W książce tej słowo wspiera się obrazem, dodającym całości siły i ekspresji. Na przykład obraz Caravaggia, przedstawiający oślepionego św. Pawła po upadku z konia, jest uniwersalnym wizerunkiem, skłaniającym także nas, współczesnych, do poszukiwania światłości. Podobnie wizerunki Szczepana, pierwszego męczennika, nawiązują do dzisiejszego Kościoła, nadal poddawanego męczeństwu. Kościoła, który wciąż żyje dla Chrystusa i dla Jego królestwa.

Paweł z Tarsu
Paweł - centralne miejsce Jezusa Chrystusa
Paweł - Duch Święty w naszych sercach
Paweł - życie w Kościele
Tymoteusz i Tytus - najbliżsi współpracownicy
Szczepan - pierwszy męczennik
Barnaba, Sylas, Apollos
Małżonkowie Pryscylla i Akwila
Kobiety w służbie Ewangelii
Indeks audiencji
Indeks ilustracji

Joanna Szczerbińska, „Niedziela”

Libreria Editrice Vaticana rozpoczęła wydawanie serii albumów prezentujących nauczanie Benedykta XVI, którym towarzyszą nawiązujące do tekstów katechez reprodukcje najwspanialszych dzieł sztuki, m.in. obrazów Vasariego, Tintoretta, Tycjana, Fra Angelico, Caravaggia, Signorellego, Rafaela, Giotta, Memlinga, Rembrandta i wielu, wielu innych. Polskim wydawcą tej serii jest Biały Kruk, którego nakładem ukazały się właśnie 2 pozycje: „Apostołowie” i „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa” (w przygotowaniu jest tom 3: „Ojcowie Kościoła”). „Apostołowie” obejmują cykl 22 katechez wygłoszonych między 15 marca a 18 października 2006 r. zaś „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa” – 9 katechez wygłoszonych między 26 października 2006 r. a 14 lutego 2007 r. (…) Benedykt XVI w swych katechezach naucza w sposób prosty i zrozumiały, a jednocześnie fascynujący i zachęcający. Kreśli sylwetki Apostołów i świadków, opierając się na przekazach ewangelicznych, dzieli się z nami swoim podziwem dla ich apostolskiej misji, zachwytem nad tymi gigantami ducha, a jednocześnie opisuje ich charaktery i ludzkie słabości.

8/2009

 

Kuba Frołow, Jerzy Wolak, „Raport o książce katolickiej. Edycja 2009”, Warszawa 2009

Osobno warto wymienić dwie pozycje Białego Kruka – „Apostołowie” oraz „Paweł i pierwsi świadkowie Chrystusa” – rozpoczynające watykańską serię nauczania Benedykta XVI, poświęconego dawnym, a nieprzemijającym postaciom Kościoła. Jak zwykle mamy tu do czynienia z wysmakowanym obrazem, który – wspierając słowo papieża-teologa-duszpasterza – dodaje całości siły i ekspresji. Malarstwo największych geniuszy pędzla – Tintoretta, Tycjana, Caravaggia, Giotta, Memlinga, Rafaela, Perugina, Leonarda czy El Greca – w połączeniu z teologiczną erudycją Ojca Świętego tworzy przekaz o szczególnej mocy i wadze.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl