Ur. w 1929 r. w Monasterzyskach na Podolu, zm. w 2021 r. w Krakowie. Absolwent chemii i biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, światowej sławy profesor immunologii klinicznej, doktor bakteriologii i mikrobiologii.
Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii. 19 maja 1981 r. znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu. Od 1949 r. blisko zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą – wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie, biskupem, arcybiskupem, kardynałem, papieżem. Członek tzw. Środowiska Wujka – kręgu bliskich znajomych ks. Wojtyły. Publicysta prasy katolickiej, wybitny znawca pontyfikatu Jana Pawła II, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, kawaler, a od 2015r. komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Laureat nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka i Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, wyróżniony złotą odznaką honorową Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2011).
W wydawnictwie Biały Kruk ukazały się jego wspomnienia w albumie ze zdjęciami Arturo Mariego „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”, opisujące wydarzenia od 13 maja 1981 do 13 maja 1982 r. Gabriel Turowski współuczestniczył też w opracowaniu kompletnej antologii tekstów papieskich poświęconych Europie pt. „Europa zjednoczona w Chrystusie” oraz w wyborze fragmentów homilii i przemówień Jana Pawła II zamieszczonych w albumie „Pielgrzymki polskie”.
Dla Białego Kruka opracował m.in. „Ilustrowany leksykon polskich świętych, błogosławionych i Sług Bożych”, a przez trzy lata kierował zespołem pracującym nad monumentalnym, dwutomowym dziełem „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005”. Bestsellerem stały się jego unikatowe wspomnienia zebrane we wznowionej w 2014 r. książce „Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty”.