Jeszcze wiara nie zginęła, póki my żyjemy! Oto przesłanie tego monumentalnego albumu, który ukazuje żywą wiarę katolicką na przykładzie naszej Ojczyzny. Wiarę praktykowaną i przeżywaną na różne sposoby, z której możemy być dumni, którą możemy się szczycić, która nam pomaga i może nas też uwznioślać. Na kartach „Wiary” pojawia się aż 120 różnych wątków i ponad 80 miejsc kultu. Książka przypomina – zgodnie z tytułem eseju wprowadzającego ks. prof. Waldemara Chrostowskiego - że wiara to zarówno wielka łaska jak i wielkie zobowiązanie.

Prawie 400 fotografii zafascynowanego wiarą Adama Bujaka – wybitnego specjalisty od tematyki sakralnej – prezentuje wielorakie formy pobożności i przywiązania do katolicyzmu, przebogatą obyczajowość religijną w naszym kraju oraz rozmodlonych ludzi w różnych jego zakątkach. Wbrew wielu świadomie siejącym zwątpienie mediom, potrafimy nadal czcić i przeżywać święta, obchodzić rocznice, pielgrzymować do narodowych sanktuariów i kultywować wielowiekową rodzimą tradycję.

Książka ta – a raczej księga! – ma służyć zarówno obronie naszej katolickiej wiary, która ostatnimi czasy szczególnie brutalnie jest atakowana i ośmieszana, jak i jej wzmocnieniu. Wzmocnieniu, którego na co dzień potrzebuje każdy z nas.

1. W obronie i ku wzmocnieniu

2. Wiara - łaska i zobowiązanie

Rozdział I Totus Tuus

Rozdział II Jan Paweł II - pamięć, która nie zagaśnie

Rozdział III Tradycja rycerska

Rozdział IV Pobożność ludowa

Rozdział V Pielgrzymi - Jasna Góra

Rozdział VI Sanktuaria

Rozdział VII Miejsca Narodowej Pamięci

Rozdział VIII Wawel-Skałka

Rozdział IX Pierwsza Komunia święta

Rozdział X Chrzest, bierzmowanie, ślub

Rozdział XI Odpust

Rozdział XII Życie zakonne

Rozdział XIII Dożynki

Rozdział XIV W obronie wiary

Rozdział XV Rocznice

Rozdział XVI Samotna modlitwa

Rozdział XVII Wśród pól i lasów

Rozdział XVIII Droga Krzyżowa

Rozdział XIX Memento mori

Rozdział XX Niedziela Palmowa i Triduum Paschalne

W obronie i ku wzmocnieniu

Ustanowienie Roku Wiary to genialny pomysł. Ojciec Święty Benedykt XVI, godny następca "naszego" papieża, znakomicie wyczuwa, co w danym momencie jest światu niezbędne, co może ludzi wzmocnić i uszlachetnić.

Potrzebujemy bardzo wzmocnienia wiary - zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i w skali całych społeczeństw. Wielu poszło ostatnio na wojnę z chrześcijanami, a z katolikami w szczególności i nie jest to bynajmniej wojna tylko na ideologie. Powszechne stało się sianie zwątpienia wśród wierzących; to cicha, ale jakże niebezpieczna broń. Chrześcijan zwalcza się dziś nawet w parlamentach - w polskim także. Po raz kolejny w naszych dziejach musimy poszukać w sobie siły, by znak Chrystusowy zwyciężył. I by świat nie przegrał - z samym sobą, z własnymi wypaczeniami i ułomnościami. Rok Wiary to prostowanie dróg do Boga. Czy książka może być narzędziem takiego prostowania? Zapytam inaczej: cóż, jeśli nie książka? Cóż mamy lepszego?

Niełatwo zawrzeć tak gigantyczny temat, jakim jest nasza wiara, w jednym, choćby bardzo obszernym tomie. Prawdę powiedziawszy jest to niemożliwe. Dlatego też książka ta nie stawia sobie za cel ogarnięcia całości zjawiska, któremu na imię "wiara katolicka"; wydawca i autorzy zaplanowali książkę symboliczną, swoistą wizytówkę. Komunikowanie się za pomocą skrótów jest zresztą typowe dla naszych czasów - czy nam się to podoba, czy nie.

Pracy nad książką podjęli się na szczęście autorzy wybitni, co pozwoliło na zawarcie w jednym tomie maksimum treści. Ks. prof. Waldemar Chrostowski z właściwą sobie erudycją i pięknym językiem ujął w arcyciekawym eseju główne cechy katolicyzmu, przybliżył jego najgłębsze treści, oddał ducha wiary.

Adam Bujak przeżył drugą młodość przy tej pracy; niezmordowany przemierzał kraj wzdłuż i wszerz. Wiara to jego temat, temat, któremu wierny jest już od ponad pół wieku! Zrobił w ciągu ostatniego roku tysiące zdjęć do tej książki i muszę przyznać, że siedząc nad ich wyborem przeżywałem katusze; co rusz trzeba było bowiem rezygnować z fantastycznych fotografii - inaczej książka rozrosłaby się do gigantycznych rozmiarów i przestałaby być powszechnie dostępna. W "Wierze" mamy swoistą reprezentację tego, czym żyje Polska ducha, Polska katolicka. Jeżeli czegoś (kogoś) brakuje, to należy winić głównie selekcjonera. A przecież chciałoby się na tych kartach przywołać jeszcze tyle sanktuariów, tyle wydarzeń, tyle postaci…

Na album ten popatrzeć należy z innej strony: poruszamy w nim aż 120 wątków! Zamieszczamy ponad 400 fotografii - i to jakich! To nie jest na pewno słaba reprezentacja, gotowi jesteśmy powalczyć z nią o każde mistrzostwo. Na dodatek obok "rutyniarzy" mamy w niej i debiutantów, obok Jasnej Góry, Skałki czy Kalwarii Zebrzydowskiej prezentujemy np. kościół w Mętkowie, tętniący życiem prawdziwy kościół wikarego Karola Wojtyły, przeniesiony tu z Niegowici, widzimy ustawianie na Łosiówce krzyża papieskiego, wyrzuconego uprzednio z krakowskich Błoń, obserwujemy pobożny lud Podlasia tak bliskiego sercom Polaków, a tak dalekiego przez fatalną infrastrukturę drogową… A jeśli pokazujemy Wawel, to przy okazji modlitwy przy grobie wielkiego hierarchy i patrioty kard. Adama Sapiehy. Zamieszczamy tu zresztą więcej akcentów patriotycznych, bo w tych trudnych czasach widać bezsprzecznie, że patriotyzm i katolicyzm to nad Wisłą pojęcia nierozerwalne. Wszelkie próby ich rozdzielenia to element walki z Polską. Jest też w tym albumie rozdział zatytułowany "W obronie wiary". W obronie wiary i ku naszemu wzmocnieniu powstała ta książka.

Leszek Sosnowski

ekai

Nakładem Wydawnictwa Biały Kruk ukazał się nowy album ze zdjęciami Adama Bujaka pt. „Wiara”. Inspiracją do jego powstania było ogłoszenie przez Benedykta XVI Roku Wiary. Jako motto publikacji umieszczony został w niej cytat z papieża, który podkreśla, że „potrzebna jest wzmożona refleksja na temat wiary, by pomóc wszystkim wierzącym w Chrystusa uczynić bardziej świadomym i ożywić ich przywiązanie do Ewangelii, zwłaszcza w okresie głębokiej przemiany, jaką ludzkość przeżywa obecnie”. Celem albumu jest ukazanie żywej wiary katolickiej w Polsce. Wiarę praktykowaną i przeżywaną na różne sposoby, z której możemy być dumni, którą możemy się szczycić, która nam pomaga i może nas też uwznioślać. Album zawiera 120 różnych wątków i fotografie ponad 80 miejsc kultu. Znajduje się w nim 400 „świeżych” zdjęć Adama Bujaka – wybitnego specjalisty od tematyki sakralnej. Prezentują one różne formy pobożności i przywiązania do katolicyzmu, bogatą obyczajowość religijną. Fotografie pogrupowane są tematycznie – od pobożności ludowej, przez pielgrzymki, sanktuaria, po ważne wydarzenia sakralne, życie zakonne i uroczystości religijne.

Małgorzata Bochenek, „Nasz Dziennik”

„To wielki tryptyk zapisu wiary Kościoła w Polsce dzisiaj” – podkreślił ks. kard. Stanisław Nagy SCJ podczas prezentacji najnowszego albumu fotografa Adama Bujaka zatytułowanego „Wiara” wydawnictwa Biały Kruk. Książkę zaprezentowano wczoraj w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Album „Wiara” ukazuje żywą wiarę w polskim Narodzie. Nawiązano w nim do około 120 wydarzeń, które przedstawiono na ponad 400 fotografiach. „W Roku Wiary, ale nie tylko, stoi przed nami wielkie zadanie pogłębienia osobistej wiary i bycia świadkami wiary we współczesnym świecie. Książka pełni funkcje przekazu wiary” – zaznaczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który był gospodarzem wczorajszej prezentacji.

Opinie o produkcie (1)

Mam pytanie ponowicie państwo produkcję tej książki?

21 czerwca 2017
do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl