Publicysta tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl oraz prezenter telewizji wPolsce.pl, związany z dwumiesięcznikiem „Arcana” oraz miesięcznikiem „Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, od początku inwazji rosyjskiej zaangażowany w relacjonowanie wydarzeń z wojennej Ukrainy.
Autor książki o lewicowych ideologiach („Ludzie Czerwonego Mroku”), o sporze na temat nielegalnych imigrantów na granicy polsko-białoruskiej („Wewnętrzny front”), współautor książki o ultramaratończykach („Kod zwycięstwa”). Europę Wschodnią poznawał najpierw na wykładach profesora Andrzeja Nowaka i Henryka Głębockiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, w tekstach Richarda Pipesa, Jana Kucharzewskiego, Henryka Kamieńskiego, Serhija Płochija i wielu innych, wreszcie podczas licznych podróży do Mołdawii, Naddniestrza i Gagauzji.
W swojej publicystyce łączy dynamikę współczesnych wydarzeń z długotrwałymi procesami historii, opisuje Rosję, Ukrainę, Mołdawię i Polskę przez pryzmat kodów kulturowych i zakorzenienia w tradycji, wbrew potocznej intuicji, że żyjemy w wyjątkowych, posthistorycznych czasach. Wojna rosyjsko-ukraińska szczególnie mocno potwierdziła to przekonanie. Wraz z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę pojechał najpierw na fronty Kijowa, potem Charkowa i Czernihowa, a gdy rozpoczęła się bitwa o Donbas, był w tamtejszych wioskach i miastach: Słowiańsku, Bachmucie, Sewierodoniecku, Rubiżnem i wielu innych. Obserwował życie codziennie cywilów na linii frontu i żołnierzy na wysuniętych pozycjach. Towarzyszył ukraińskim wojskowym podczas zwiadów i patroli oraz ratownikom medycznym podczas wywożenia z frontu rannych żołnierzy.
W Białym Kruku ukazały się książki Jakuba Maciejewskiego: "Wojna", "Tyrania postępu" (współautorstwo) oraz "Historia cenzury".