Ks. Prof. Janusz Królikowski
(ur. w 1962 r. w Mielcu) od 1988 r. jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Pracował najpierw jako wikariusz w Gorlicach-Gliniku Mariampolskim. Studiował w Instytucie Teologicznym w Tarnowie; w latach 1991–1996 na rzymskich uczelniach: Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża (doktorat z teologii), Papieskim Uniwersytecie Angelicum (specjalizacja ze św. Tomasza z Akwinu), Papieskim Instytucie Wschodnim przy Uniwersytecie Gregoriańskim (teologia wschodnia); w roku akademickim 2018–2019 na Uniwersytecie Jagiellońskim (dawna książka, zbiory specjalne i archiwalia). W styczniu 2019 r. otrzymał tytuł profesora w zakresie teologii. „Nie mam najmniejszej wątpliwości co do tego, że […] ks. Janusz Królikowski – autor tak znakomitych rozpraw naukowych oraz uczony znany i szanowany w wielu zagranicznych środowiskach teologicznych – w pełni zasługuje na nominację profesorską” – napisał o. prof. Jacek Salij OP w recenzji dorobku naukowego ks. Janusza Królikowskiego przedłożonego w procedurze o nadanie mu tytułu profesora w 2015 r.
W latach 1996–2009 był wykładowcą teologii wschodniej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie; od 1997 r. wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie; od 2010 r. wykładowcą mariologii w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim „Kolbianum” w Niepokalanowie (UKSW). Działa w wielu towarzystwach naukowych; jest m.in. przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Konsultor Działa też jako konsultor Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.
Ks. prof. Królikowski jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odważnie podejmuje zagadnienia stosunku Kościoła do współczesnego świata, krytycznie odnosząc się do różnych ustępstw moralnych i duszpasterskich czynionych przez niektórych duchownych i świeckich przedstawicieli tzw. Kościoła otwartego. Bierze zawsze w obronę tradycję rozumianą zarówno w sensie kościelnym, jak i narodowym. Chętnie współpracuje z historykami i historykami sztuki, uznając, że dziedziny te potrzebują także głosu teologa. Bada dzieje pobożności w Polsce. Posiada talent publicystyczny, żywy, miejscami dowcipny styl pisania, co wykorzystuje na łamach m.in. „Niedzieli”, „Naszego Dziennika”, a ostatnio także „Wpisu”. Można go słuchać w radiu „Jasna Góra” czy „RDN Małopolska”. W 2019 r. otrzymał wysoko cenioną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks”.
Tyrania postępu

Tyrania postępu
. Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, bp Wiesław Mering, Leszek Sosnowski, Wojciech Roszkowski, Jakub Maciejewski, Piotr Łuczuk, Wojciech Polak, Aleksander Nalaskowski, Ks. Prof. Janusz Królikowski, Patryk Jaki, Ks. Paweł Bortkiewicz, Zbigniew Stawrowski, Ryszard Kantor