Paweł Zyzak

Ur. w 1984 r. w Żywcu; doktor nauk historycznych, amerykanista, publicysta, przedsiębiorca, autor m.in. biografii „Lech Wałęsa – idea i historia” (2009), konsul generalny RP w Chicago (2022-2024).

Absolwent historii (specjalizacje archiwistyczna i nauczycielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008), doktor nauk historycznych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2015); absolwent IESE Business School, studiował także m.in. na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autor książek i licznych artykułów, w tym głośnej książki „Lech Wałęsa – idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy ‘Solidarności’ do 1988 roku” (2009), nagrodzonej w  2010 r. Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Odbywał staż naukowy w Institute of World Politics w Waszyngtonie; stypendysta The Albert Shanker Institute w Waszyngtonie, Institute for Democracy in Eastern Europe i Polish & Slavic FCU; uczestnik Harvard Project on Cold War Studies na Uniwersytecie Harvarda.

Członek Zespołu Organizacyjnego Centrum Analiz Strategicznych i zastępca dyrektora Departamentu Studiów Strategicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od września 2022 do czerwca 2024 r. konsul generalny RP w Chicago, od 2023 r. naczelny dziekan Korpusu Konsularnego w Chicago.

Uhonorowany także Nagrodą im. Jacka Maziarskiego (2010).

Autor biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl