abp Sławoj Leszek Głódź

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się w 1945 r. w Bobrówce na Podlasiu. Od 2008 r. do 2020 r. metropolita gdański, wcześniej biskup polowy Wojska Polskiego (1991-2004) i biskup warszawsko-praski (2004-2008). Doktor prawa kanonicznego, generał dywizji.

Jako uczeń LO w Sokółce w 1963 r. założył z kolegami tajną organizację Białe Orły, która przed pochodem pierwszomajowym dokonała akcji dywersyjnej, za co przez trzy miesiące przebywał w Centralnym Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku, a następnie został wydalony ze szkoły.

Był m.in. przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu oraz Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, a także członkiem m.in. Rady Prawnej i Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Rady Programowej KAI, obecnie członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zawołanie biskupie: Milito pro Christo (Walczę dla Chrystusa).

Autor tekstu w książce Białego Kruka „Polsko, uwierz w swoją wielkość”.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl