Krzysztof Ożóg

Urodził się w 1956 r. Wybitny historyk-mediewista pracownik i wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku zdobył tytuł profesora doktora habilitowanego. Od roku 2006 kieruje Pracownią Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ, był także dyrektorem Archiwum UJ. Zainteresowania badawcze profesora Ożoga to środowiska intelektualne w Polsce i Europie średniowiecznej i ich związki ze światem władzy i polityki, dziejopisarstwo, monarchia Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, a także historia Kościoła, dzieje średniowiecznego duchowieństwa oraz dzieje duchowości. Dodatkowo zajmuje się dziejami regionalnymi i edycją źródeł mediewistycznych.

Podczas swoich wykładów z determinacją broni osiągnięć i dorobku epoki średniowiecza. Przez wiele lat był uczestnikiem prac badawczych nad krytyczną edycją Roczników Jana Długosza. Profesor jest członkiem Składu Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego. Od 1995 roku współredaguje prestiżowe czasopismo naukowe o charakterze międzynarodowym, „Questiones Medii Aevi Novae”, poświęcone średniowieczu. W jego dorobku naukowym znajduje się  300 publikacji, w tym książki. Są to między innymi: „Kultura umysłowa w Krakowie w XIVw.”, „Intelektualiści w służbie Królestwa Polskiego w latach 1306-1382”, „Uczeni w monarchii Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły” czy „The Role of Poland in the Intellectual Development of Europe In the Middle Ages”. Był współorganizatorem pierwszych trzech Kongresów Mediewistów Polskich, w Toruniu w 2002 roku, w Lublinie w 2005 roku oraz w Łodzi w 2008 roku, oraz kilku konferencji naukowych. Ponadto występował jako uczestnik w licznych ogólnopolskich jak i międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach naukowych. Profesor Ożóg ma ogromny dar przekazywania wiedzy, przy tym jest osobą niezwykle ciepłą i serdeczną. W studenckich ankietach dotyczących zajęć dydaktycznych, zawsze otrzymuje świetne oceny. Dodatkowo jest laureatem nagrody „Pro Arte Docendi” w roku akademickim 2008/2009 przyznawaną za mistrzostwo w sztuce przekazywania wiedzy i laureatem 69. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.

Teksty profesora Ożoga znalazły się w następujących albumach wydawnictwa Biały Kruk: „Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów”, „Chwała Grunwaldu”, „Krzyż polski. Przybytek Pański (t.1)”, „Wielka Księga Patriotów Polskich”, „Polskość jest przywilejem” czy „966. Chrzest Polski”, która to pozycja została uznana przez „Magazyn Literacki Książki” Książką Roku 2015, a oprócz tego została nagrodzona Feniksem Specjalnym 2016.

W 2020 roku ukazał się album autorstwa prof. Ożoga "Narodziny potęgi", a w 2023 roku tom "Polska i krzyż" z tekstami Profesora. 

Prof. Ożóg został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2022) oraz Medalem „Pro Patria” (2023).

 

 

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl