Aleksander Nalaskowski

PROF. DR HAB. ALEKSANDER NALASKOWSKI. Urodził się w 1957 r. w Chełmży. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych (od 1997 r.), znakomity specjalista w dziedzinie pedagogiki ogólnej, teorii szkoły oraz systemów oświatowych, przez wiele lat pełnił funkcję eksperta ds. podręczników szkolnych przy MEN. Świetny publicysta i felietonista. Pasjonat jeździectwa, w 2001 r. uzyskał uprawnienia instruktora jazdy konnej, hobbystycznie zajmuje się także majsterkowaniem i drzeworytnictwem.

W 1980 r. ukończył studia pedagogiczne na UMK w Toruniu. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Łążynie, angażując się jednocześnie w tworzenie struktur „Solidarności” nauczycielskiej, za co w 1982 r. został zwolniony z pracy. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzował się w 1985 r. na podstawie rozprawy Funkcje wychowawcze i kulturalne studenckiego ruchu teatralnego. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1990 r. na Uniwersytecie Wrocławskim (dorobek naukowy i rozprawa Ścieżki edukacyjne i losy życiowe twórczych trzydziestolatków).

Jednocześnie z pracą naukową prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, zakładając w 1989 r. w Toruniu słynną niepubliczną „Szkołę Laboratorium” (gimnazjum i liceum), która stała się prawdziwą kuźnią talentów; wśród jej wychowanków znalazło się wielu absolwentów najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Twórca Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK, dwukrotnie pełnił funkcje dziekana. W latach 1998–2007 był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Autor ponad 20 książek i kilkuset artykułów naukowych. Uprawia także twórczość popularnonaukową i publicystyczną, w której nie waha się z godną podziwu odwagą opisywać problemy współczesnego świata, nie stroniąc przy tym od humoru najwyższej próby, co widać również w tej błyskotliwej książce. Z powodu swoich poglądów prześladowany przez środowiska LGBT oraz władze swojej macierzystej uczelni, która zawiesiła go w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego, co wzbudziło wielki protest wielu wybitnych pracowników nauki w Polsce.

 

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl