abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik urodził się w 1941 r. w Zambrowie na Podlasiu. Doktor teologii dogmatycznej, obecnie arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Od 1993 do 2016 metropolita przemyski, wcześniej ordynariusz zielonogórsko-gorzowski (1986-1993). Były wiceprzewodniczący (1999-2004) oraz przewodniczący (przez dwie kadencje, 2004-2014) Konferencji Episkopatu Polski. Należał do Rady Stałej KEP oraz Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce 2016 r., obecnie w KEP pełni funkcję referenta ds. Biskupów Emerytów. 

W dykasteriach watykańskich pracował jako członek Kongregacji ds. Biskupów i konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. W 2012 r. sygnatariusz przesłania Kościołów prawosławnego i katolickiego wzywającego do pojednania między narodami polskim i rosyjskim, a w 2013 r. apelu o pojednanie między narodami polskim i ukraińskim.

Zawołanie biskupie: Numine Tuo Domine (Mocą Twoją Panie).

Autor tekstu w książce „Polsko, uwierz w swoją wielkość”.

 

 

 

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl