Jan Pietrzak

Przyszedł na świat w 1937 roku w warszawskim Targówku. Jest twórcą i liderem dwóch satyrycznych kabaretów. Pierwszy z nich, studencki, działał w klubie Hybrydy w latach 1960-1967. Kolejny „Pod Egidą” został utworzony w 1967 roku i działa do dziś. Jan Pietrzak jest znany ze swojego sarkastycznego poczucia humoru, dzięki któremu w sposób dowcipny i celny przedstawia polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza. Jest autorem tysięcy piosenek, monologów, żartów i felietonów. Wiele jego piosenek jak, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Czy te oczy mogą kłamać” i „Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż”, doczekało się wielkiej popularności, a piosenka „Żeby Polska była Polską” zyskała miano spontanicznego hymnu Solidarności w 1980 roku. W wyborach w 1995 roku ubiegał się o urząd prezydenta RP. W 2005 r. był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Jego teksty ukazywały się i ukazują w „Tygodniku Solidarność”, „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Polskiej” i „wSieci”. W Telewizji Republika prowadził program satyryczny „Wolne żarty”, a od 2016 roku program „Z szafy Pietrzaka” emitowany na antenie TVP3 Warszawa. Posiada swój kanał na YouTube gdzie przez jakiś czas publikował kilkuminutowe felietony. Pietrzak zasiada w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. W 2011 roku założył fundację Towarzystwo Patriotyczne , które ma na celu promowanie wartości patriotycznych w życiu publicznym i kulturalnym.

Jest autorem książki wydawnictwa Biały Kruk pt. „Śmiech i złość”.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl