Michał Rożek

Ur. w 1946r. w Krakowie, zm. 10 czerwca 2015 również w Krakowie. Historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował także na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecny Uniwersytet Pedagogiczny) oraz Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), współpracował również z Instytutem Historii oraz Instytutem Sztuki PAN.

Krakowianin z dziada pradziada, badacz, znawca oraz popularyzator dziejów Krakowa, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, należał do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Przez kilka dekad szkolił przewodników po Krakowie, występował jako ekspert w programach TVP o Krakowie. Autor wielu publikacji z zakresu historii sztuki, m.in. „Polonica w kościołach Rzymu”, „Blaski i cienie baroku. Szkice o sztuce polskiej XVII i XVIII wieku”, „Diabeł w kulturze polskiej”; publikował m.in. w Roczniku Krakowskim”, „Studiach Historycznych”, „Biuletynie Historii Sztuki”, „Dzienniku Polskim” czy "Echu Krakowa.

Wielkiej fascynacji Krakowem dał wyraz w albumie „Kraków. Bazylika Mariacka”, w którym w sposób niezwykle barwny i jednocześnie fachowy opisał dzieje i wystrój kościoła Mariackiego.

 

 

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl