Andrzej Waśko

Ur. w 1961 r. w Krakowie. Literaturoznawca, historyk kultury, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, badacz romantyzmu.

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1993 r. uzyskał doktorat z nauk filologicznych na podstawie pracy poświęconej romantycznemu sarmatyzmowi, zaś w 2002 r. habilitację za pracę o Zygmuncie Krasińskim; tytuł profesora otrzymał w 2018r. Od 1986 r. wykłada literaturę w Instytucie Polonistyki UJ. Obecnie jest pracownikiem Katedry Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki UJ, pracował także w Instytucie Kulturoznawstwa Wydziału Filozoficznego Akademii „Ignatianum” w Krakowie.

Od 1996 do 1997 r. był wykładowcą literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Naukowo zajmuje się badaniami polskiego romantyzmu i relacjami między sferą kultury i polityki w Polsce. Jest redaktorem naukowym „Biblioteki Sarmackiej”. W 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej; założyciel i od 2015r. redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, autor książek i artykułów, wydawca i publicysta; od 2017r. doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, członek Narodowej Rady Rozwoju i obecnie Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Autor biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl