Marek Skwarnicki

Ur. w 1930 r. w Grodnie, zmarł w 2013 r. w Krakowie. Poeta, publicysta, felietonista, tłumacz, dziennikarz, pisarz katolicki, działacz światowego laikatu, związany długoletnią poetycką przyjaźnią z Karolem Wojtyłą.

Wielokrotnie towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Jego zagranicznych podróżach. Jako przedstawiciel wydawnictwa Biały Kruk brał udział w jubileuszowych pielgrzymkach papieskich na Synaj oraz do Grecji, Syrii i na Maltę, skąd napisał poetyckie relacje opublikowane w albumach „Znak przymierza” i „Apostoł narodów”. Opracował do druku zbiór nieznanych, młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły pt. „Renesansowy psałterz”, które ukazały się ze zdjęciami Adama Bujaka. Był konsultantem i pierwszym czytelnikiem papieskich medytacji „Tryptyk rzymski”, które w Białym Kruku ukazały się w tomie „Poezje zebrane. Tryptyk rzymski”. Autor cieszących się uznaniem czytelników dwóch poetyckich albumów „Listy do Ojca Świętego” i „Czas bólu i radości. Listy do Ojca Świętego cz. II”.

Jego wspomnienia o Czesławie Miłoszu opublikowane zostały w książce pt. „Mój Miłosz”. Teksty Marka Skwarnickiego znalazły się w następujących albumach Białego Kruka: „Apostoł narodów. Jubileuszowa pielgrzymka Jana Pawła II śladami św. Pawła”, „Betlejemska noc 2000”, „Listy do Ojca Świętego”, „Czas bólu i radości. Listy do Ojca Świętego cz. II”, „Mój Miłosz”, „Poezje zebrane. Tryptyk rzymski”, „Requiem dla Jana Pawła II”, „Wygnani z raju”, „Tajemnice Ziemi Świętej”.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl