Adam i Ewa zostali z raju wygnani, a ich cierpienie przeniosło się na wszystkie następne generacje. Od tamtego czasu nikt już nie rodzi się w raju. Jesteśmy wygnani przed przyjściem na świat. Próbujemy budować raj sami, ale jak to się udaje – no cóż, wystarczy rozejrzeć się dookoła… Daremny trud; przekleństwo Adama i Ewy wlecze się za nami. Jeżeli coś naprawdę łagodzi jego skutki, to na pewno poezja. Oczywiście nie każda. Lecz Marka Skwarnickiego – owszem. Być może zdarzało mu się bywać w życiu człowiekiem gwałtownym, jednakże w wierszach był na pewno piewcą spokoju. Poszukiwał spokoju dla swojej duszy. Z tym, że nie za wszelką cenę; refleksję nad ludzkim losem kończy często głęboką ironią.

Miał świadomość, że jest potomkiem Adama i Ewy, więc prosił o wyrozumiałość. W pięknym, powstałym przed laty wierszu „Zaproszenie”, napisał: „Znajdź siły / Na obce cierpienia / Czas na cudze pomyłki”. A potem zachęcał: „Cieszmy się wygnaniem z raju…” Tak, to najlepsza propozycja: z wygnaniem można się tylko pogodzić.

Tom „Wygnani z raju” stanowi też podsumowanie 50 lat twórczości poetyckiej Marka Skwarnickiego. W nowszych wierszach podjął on próbę podsumowania swojego życia, życia pełnego dramatów, od dramatów wojny, powstania warszawskiego, obozu w Mauthausen, aż po ostatnie dramaty rozstań z ludźmi, których przez tyle lat uważał za swych przyjaciół i sojuszników. Miał jednakże refleksyjny dystans do własnego życia, co pozwoliło mu na bardzo pouczające wnioski. Wnioski niebanalne, ciekawe dla każdego wrażliwego człowieka.

Jego znana poetycka przyjaźń z Janem Pawłem II zaowocowała m.in. niejednym wierszem, a napisane zaraz po śmierci Papieża „Requiem” przedstawia obraz synowskiej miłości do Ojca Świętego, będąc jednocześnie wyrazem żalu i smutku każdego z nas.

Metaforyczna fotografia Adama Bujaka, innego wielkiego artysty, znakomicie pogłębia przeżycie utworów Marka Skwarnickiego. Ta forma łączenia poezji słowem i światłem pisanej stała się specjalnością Białego Kruka, osiągając swe wyżyny w książkach kojarzących wiersze Karola Wojtyły – Jana Pawła II ze sztuką fotograficzną Adama Bujaka. Taką formą zachwycał się zresztą sam Ojciec Święty.

Jacek Łukasiewicz, O wierszach Marka Skwarnickiego      8

Marek Skwarnicki, Wykaz publikacji książkowych      15

Krajobrazy młodości      16

Mijały lata      42

Intensywna terapia      125

Ameryka      145

Smuga światła     185

Reporter papieskich podróży     228

Requiem     247

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl