Wspomnienia Marka Skwarnickiego o Czesławie Miłoszu zawarte w tej książce doprowadzone zostały do ostatnich dni życia Noblisty. Są nie tylko zapisem przyjaźni, ale ukazują całą epokę, w którą wpisali się bohaterowie tej książki. Obszernie cytowana korespondencja między poetami ujawnia wiele osobistych sympatii i antypatii Miłosza oraz rozterki duchowe wielkiego artysty. Z zamieszczonych listów i zapisów rozmów, które obejmują niemal pół wieku, wyłania się Miłosz znacznie ciekawszy aniżeli ten, którego znamy z bardziej lub mniej przychylnych opracowań i biogramów. Korespondencja "starego poety" (Miłosz) z "młodszym" (Skwarnicki) mówią o autorze "Zniewolonego umysłu" być może nawet więcej, aniżeli spuścizna literacka. Są kluczem do kolejnych drzwi, za którymi staje prawdziwsza postać Czesława Miłosza.

Wielkim walorem książki są również dokumentalne, nieznane zdjęcia (ponad 60!) z rodzinnego archiwum, autorstwa m.in. brata Noblisty, Andrzeja, oraz fotografie Adama Bujaka.

Daleki od zniewolenia   7

Z potrzeby serca   13

Ocalenie   17

Campo di Fiori   25

Światło dzienne   31

Słodka moja europejska ojczyzno   37

List z Warszawy   43

Rzym   53

Chicago   67

Rozmowy nad oceanem   81

Do Berkeley i z powrotem   117

Między Lemanem a Pacyfikiem   137

Przełom   153

Kronika czasów krakowskich   173

...nie wolno brata zasmucać   191

Kalendarium   194

Indeksy   196

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl