Ryszard Legutko

Ur. w 1949 w Krakowie. Filozof, naukowiec, wykładowca akademicki, polityk. Absolwent filologii angielskiej i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Habilitował się w 1991 r., profesorem zwyczajnym został w 2003 r.

Specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej (a zwłaszcza w dorobku Sokratesa i Platona) oraz historii filozofii. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem i prezesem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości pełnił funkcję senatora RP. Był też wicemarszałkiem senatu, ministrem edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego, ponownie uzyskał mandat w 2014 r. i 2019 r., od lipca 2017 r. współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Autor tekstu zamieszczonego w albumie „Hołd katyński”.

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl