Czesław Ryszka

Urodził się 1946 roku w Goławcu (obecnie miasto Lędziny w województwie śląskim). Jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem i politykiem. Z wykształcenia jest teologiem i polonistą, ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę zawodową rozpoczął jako pracownik naukowy Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL. Od 1982 roku był redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny”, później zaś kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”. W 1993 roku związał się z tygodnikiem „Niedziela”, gdzie jest redaktorem i publicystą. Obecnie prowadzi w czasopiśmie rubrykę „Widziane z Senatu” poświęconą zagadnieniom społeczno-politycznym. Współpracuje z Radiem Maryja. Był posłem na Sejm w latach 1997-2001 z ramienia ugrupowania AWS. Pracował w Komisji Rodziny oraz w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Z kolei od 2005 roku jest senatorem PiS. Jest członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Środowiska.

Czesław Ryszka ma w swoim dorobku pisarskim ponad 80 książek i kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej. Jego twórczość jest wynikiem zainteresowań historią, teologią oraz literaturą, jednak głównym tematem są u Ryszki sprawy religijne i eschatologiczne. Często porusza tematy zagłady ekologicznej, aborcji, eutanazji czy manipulacji genetycznych. Wiele książek ma również charakter hagiograficzno-biograficzny. Jest autorem takich tytułów jak: „Pełnia czasu”, „Milczący obecny. Szkice o pisarzach katolickich”, „Na tropach Boga. Przygoda z literaturą XX wieku”, „Ocalić wartości. Różaniec z Janem Pawłem II”, „Niechciany krzyż”, „Jan Paweł II. Święty XXI wieku”, „Teraz jest czas miłosierdzia”, „Po Bogu najważniejsza Polska. Kard. Stefan Wyszyński (1901-1981)”. Za szczególne zasługi w działaniu na rzecz rodziny, otrzymał nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego przyznawanej co roku przez Tygodnik i fundację „Źródło”.

Czesław Ryszka jest współautorem książki wydawnictwa Biały Kruk, „Polskość jest przywilejem” oraz autorem artykułów w czasopiśmie WPIS (Wiara Patriotyzm i Sztuka).

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl