Ur. w 1976 r. w Inowrocławiu; doktor nauk teologicznych, kapłan diecezji bydgoskiej, autor książek i artykułów, nauczyciel akademicki, historyk.
Michał Damazyn w 1996 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 2002 r.; w 2011 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych na UAM w Poznaniu; obecnie jest adiunktem w Instytucie Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieżychowie.
Dorobek literacki
Ks. Michał Damazyn jest autorem sześciotomowej serii recenzowanych wywiadów biograficznych, wydanych pod wspólnym tytułem „Bydgoszczan portret własny”. W jego dorobku pisarskim znajdują się ponadto biografie: sufragana gnieźnieńskiego Jana Michalskiego (1914-1989) oraz doc. dr Ludmiły Roszko, wykładowcy UMK w Toruniu, mistyczki, założycielki Instytutu Miłosierdzia Bożego (świeckiej żeńskiej wspólnoty życia konsekrowanego) i bliskiej współpracowniczki bł. ks. Michała Sopoćki oraz s. Heleny Majewskiej CSA, wileńskiej mistyczki miłosierdzia. Opracował pełne biografie oraz pisma wyżej wspomnianych oraz Sługi Bożej s. Wandy Boniszewskiej CSA. Inicjator i organizator uroczystych obchodów 80. rocznicy Zbrodni Pomorskiej w gminie Sadki.
Ks. Michał Damazyn jest także autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii najnowszej oraz teologii duchowości. Aktywnie współpracuje z Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na UMK. Jest także popularyzatorem wiedzy historycznej i katechetą. Pielgrzymował pieszo do sanktuariów Maryjnych oraz do Santiago de Compostela.
Nagrody i wyróżnienia
W 2019 r. został uhonorowany medalem „za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” w czasie 38. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy oraz nagrodą specjalną Zarządu Powiatu Nakielskiego; odznaczony także srebrnym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców (2023) oraz nagrodą specjalną w kategorii biografistyka w konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej za „Dykcjonarz kujawsko-pomorski. Zasłużeni działacze 'Solidarności'” (2023).
W Białym Kruku ukazały się publikacje, których ks. Michał Damazyn jest współautorem: „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach” oraz „Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu”.