Marian Zawada (ur. 1958 w Katowicach) pochodzi z rodziny górniczej. Nim został duchownym, ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach (1981). „Zostałem wyciągnięty «za uszy» – mówi o sobie – jak celnik Mateusz do Bożej ekonomii, znam się trochę na Bożych interesach, a Bóg obiecuje 100 razy więcej, czyli 10.000% zysku”. Odkrył powołanie, czas łaski, podczas służby wojskowej, którą wielu uważało wówczas za czas wymazany z życiorysu; był to rok 1983. W wieku 25 lat został karmelitą bosym (profesja zakonna 30.12.1984 r.) i podjął dalsze studia: filozoficzne w Poznaniu, teologiczne w Krakowie – magisterium z teologii duchowości na podstawie pracy „Sens cierpienia w doktrynie św. Jana od Krzyża”. Święcenia kapłańskie otrzymał na przełomie epok (1989 r.) z rąk bpa K. Górnego.
Po czteroletniej pracy duszpasterskiej w Czechach (na Zaolziu) odbył dalsze studia z teologii duchowości na Teresianum w Rzymie. Po powrocie do kraju przygotowuje rozprawę doktorską na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie pt. „Zagadnienie nadziei w doktrynie św. Jana od Krzyża” i broni ją z powodzeniem w 1998 r. Podejmuje pracę jako wykładowca w seminariach krakowskich, w Karmelitańskim Instytucie Duchowości. Równocześnie zdobywa rozgłos jako znakomity rekolekcjonista środowisk konsekrowanych oraz utalentowany publicysta. Jego wystąpienia cechują się także wielkim patriotyzmem.
W latach 2005–2020 pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury Duchowej im. św. Edyty Stein „Communio Crucis” w Krakowie. Wybrany w 2010 roku wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Habilitację osiąga na Uniwersytecie Papieskim im. św. Jana Pawła II w Krakowie (2011). Specjalizuje się w duchowości, mówi o sobie, że jest „pasjonatem tego, co jeszcze o człowieku się nie ujawniło” (zob. 1 J 3,2).
Nieustannie spragniony wiedzy, jedzie do Hiszpanii, gdzie odbywa w latach 2011/12 studia w Centro Internacional Teresiano Sanjuanista (CITeS) – „Universidad de la Mística” w Ávili. Lata 2014–2020 wypełniają mu obowiązki przeora klasztoru karmelitańskiego w Krakowie przy ul. Rakowickiej. Ze stylu życia samotnik. Miłośnik tekstów mistycznych i patriotycznych. Obecnie przebywa w klasztorze karmelitańskim w Wadowicach.
Od dawna publikuje; od 1988 roku wydał ponad 50 książek! Jest ponadto autorem ok. 300 artykułów. Piórem posługuje się bardzo sprawnie, zwracając uwagę na bogactwo tak treści, jak i samego języka, co powoduje, że jest bardzo chętnie czytany. Do wartościowszych publikacji należą: Antologia mistyki polskiej (I/II) (2008), Niewyczerpana historia ognistego proroka. Cykl Eliasza i Elizeusza w komentarzu duchowo-mistycznym (2010), Charyzmat karmelitański (2016), 8 tomów Antologii karmelitańskiej (2005–2023), Apokalipsa. Dramaturgia historii i łaski (2011), Duchowość waleczna (2014), Duchowość Piękna (2014), Doświadczenie mistyczne. Studium struktury fenomenu (2015), Zbratanie z Maryją. W stronę maryjnej siostrzaności (2018), Rodzinność Boga Trójjedynego (2021).
Publikacja "Polacy wierni i dzielni" jest pierwszą o. prof. Mariana Zawady, która ukazuje się w Białym Kruku i wpisuje się głęboko w nurt patriotyczno-katolicki charakterystyczny dla naszego wydawnictwa.