2024 rok z Białym Krukiem – dziękujemy i zapraszamy na podsumowanie!

Nasi autorzy

2024 rok z Białym Krukiem – dziękujemy i zapraszamy na podsumowanie!

Książki Białego Kruka wydane w 2024 roku. Fot. Beata Marszałek/Biały Kruk Książki Białego Kruka wydane w 2024 roku. Fot. Beata Marszałek/Biały Kruk Mnóstwo nowych książek, które trafiły w ręce Czytelników, dziesiątki spotkań, godziny rozmów, wywiadów, setki udzielonych autografów, kolejny rocznik numerów miesięcznika WPiS, a w nich wywiady, materiały rocznicowe, reportaże… oj działo się, działo! Dziś przychodzi pora na podziękowanie dobremu Bogu i na podsumowanie roku 2024, który rozpoczął 29. rok istnienia Wydawnictwa Biały Kruk.

  1. Nowe książki

W 2024 roku dla naszych Czytelników wydaliśmy 15 nowych tytułów, a wśród nich znalazły się książki historyczne w rozmaitych odsłonach, biografie, książki o współczesnych zagrożeniach, książki religijne i patriotyczne. Pełną listę prezentujemy na końcu artykułu.

  1. Wznowienia

W 2024 roku uwzględniliśmy prośby Czytelników i na nasze półki wróciły takie publikacje jak „Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego, „Księga Norwidowa” dr. Bohdana Urbankowskiego, „Zbrodnia i grabież” prof. Wojciecha Polaka i prof. Sylwii Galij – Skarbińskiej, „Tajemnice Ziemi Świętej” Marka Skwarnickiego i Adama Bujaka oraz „Via Crucis” św. Jana Pawła II i Adama Bujaka.

  1. Spotkania z Czytelnikami

Jak zawsze, tak i w 2024 roku nie zabrakło spotkań na żywo ze środowiskiem Białego Kruka, podczas których można było zakupić nasze publikacje w specjalnych cenach, a także często otrzymać na nich autografy naszych Autorów, wysłuchać ciekawych wykładów i z Autorami porozmawiać.

Byliśmy dla Was w Krynicy Zdroju na 6. Sądeckich Targach Książki (styczeń 2024), w Warszawie podczas spotkania pt. „Czy Polska uratuje świat?” (marzec 2024), w Warszawie na Targach Wydawców Katolickich (kwiecień 2024), na wielkim spotkaniu w Krakowie z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II (kwiecień 2024), na 2. Kiermaszu Dobrej Książki w krakowskim „Sokole” (maj 2024), na Bobolówce w Strachocinie podczas III Narodowej Modlitwy za Ojczyznę połączonej z Sympozjum o św. Andrzeju Boboli (lipiec 2024), w Oświęcimiu podczas VI Marszu Życia Polaków i Polonii (sierpień 2024), na Kongresie Polska Wielki Projekt w Warszawie (wrzesień 2024), w Krakowie podczas Forum Seniora (październik 2024), podczas uroczystego Dnia Papieskiego w Krakowie (październik 2024), w Warszawie na Targach Książki Historycznej (listopad/grudzień 2024) oraz w Lublinie na Targach Wydawców Katolickich (grudzień 2024). Tą długą listę spotkań domyka jubileuszowy, bo dziesiąty już Dzień Patrioty w krakowskiej siedzibie TG „Sokół” (grudzień 2024).  

Nasi Autorzy udzielili trudną do zliczenia ilość wywiadów telewizyjnych, radiowych i prasowych, a także jeździli po Polsce ze spotkaniami autorskimi. W 2024 roku najwięcej spotkań odbył Czesław Ryszka, który w tym roku wydał u nas „Cuda polskie”, a nasi Autorzy najczęściej gościli w warszawskiej kawiarni z wartościami „Agere Contra”. W ramach spotkań Autorzy Białego Kruka odwiedzili m.in. Warszawę, Radom, Sędziszów Małopolski, Kraków, Wrocław czy Gorzów Wielkopolski.

Nagrody i wyróżnienia

W 2024 r. zostaliśmy laureatami 77. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Podczas XXIX Tragów Wydawców Katolickich Nagrodę Główną Złotego Feniksa za całokształt twórczości otrzymał fotografik Adam Bujak, autor 150 książek, których lwia część ukazała się nakładem Białego Kruka.

Nagrodę Feniks 2024 w kategorii Książka dla Dzieci i Młodzieży przyznano naszej publikacji „Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu”, autorstwa prof. Wojciecha Polaka, prof. Sylwii Galij-Skarbińskiej i ks. Michała Damazyna.

Wydawnictwu Biały Kruk przyznano także wyróżnienia Feniks 2024 w kategoriach:

Duchowość/Świadectwo — za publikację „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej” autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Historia — za publikację „Orzeł, lew i krzyż. Tom 1. Historia i kultura krajów Trójmorza”, „Orzeł, lew i krzyż. Tom 2. Historia i kultura krajów Trójmorza” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego

Publicystyka/Eseistyka Religijna — za publikację „Piękno zdeptane, kult brzydoty” autorstwa Janusza Szewczaka.

Tłumacz — za pierwszy polskojęzyczny przekład „Kroniki Polaków” Macieja Miechowity w tłumaczeniu ks. Michała K. Cichonia.

Feniksem Specjalnym – Promotor Polskości Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowało Polską Fundację Humanistyczną im. Wincentego Kadłubka za tłumaczenie i wydanie publikacji: „The History of Poland”, vol. I-V, / „Die Geschichte Polens” Band I-V, autorstwa prof. Andrzeja Nowaka. To prestiżowy wyraz uznania działalności edytorskiej i wydawniczej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka w zakresie promowania w przestrzeni europejskiej i światowej wiedzy o dziejach Polski w oparciu o dorobek naukowy współczesnej narodowej myśli historycznej.

Dwie nagrody Feniksa Specjalnego – Księga Życia przyznano pośmiertnie Leszkowi Długoszowi oraz Ernestowi Bryllowi w uznaniu dla ich twórczości.

Feniks Specjalny – Promotor Polskości przyznany został prof. Andrzejowi Nowakowi i Polskiej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka za publikacje „The History of Poland” oraz „Die Geschichte Polens”.

Prof. Andrzej Nowak został laureatem przyznawanej przez miesięcznik „Nowe Państwo” Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego.

  1. Odeszli do wieczności

Pożegnaliśmy związanych z Białym Krukiem Leszka Długosza (autora wierszy ukazujących się we WPiSie oraz książek „Podwawelska kolęda” i „Podróżne”) oraz wielkiego poetę Ernesta Brylla.

oprac. AD

 *

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki wydane w 2024 roku:

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Moje zakazane piosenki

Moje zakazane piosenki

Jan Pietrzak

Prezentowane tu utwory nigdy jeszcze nie ukazały się w formie książkowej, choć niektóre z nich są szeroko znane w Polsce, a nawet w świecie, jak np. „Żeby Polska była Polską”. Jan Pietrzak występuje przed nami tym razem nie tylko jako chwytający życie na gorąco przenikliwy satyryk, ale także jako pełen fantazji poeta, nieraz liryczny, nieraz dramatyczny, ale zawsze refleksyjny.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII–XX w.

Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII–XX w.

Marek Klecel

Za co?! Pytanie to nieodparcie nasuwa się podczas czytania tej przejmującej książki. Tysiące Polaków, najlepszych synów swojego narodu, było zsyłanych na Sybir za umiłowanie własnego kraju, za walkę o jego wolność, za przywiązanie do wiary katolickiej. Wszelki sprzeciw wobec caratu karany był surowo; najczęściej właśnie wyekspediowaniem na tę nieludzką ziemię, skąd przeważnie nie było już powrotu.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Wojciech Polak

Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.