Tłumy w krakowskim „Sokole”! Tak wspólnie świętowaliśmy X Dzień Patrioty [ZDJĘCIA]
Znakomici mówcy podczas X Dnia Patrioty. Od lewej: prowadząca red. Anna Popek, red. Wojciech Reszczyński, prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Jakub Maciejewski, prof. Janusz Kawecki, prof. Przemysław Czarnek. Fot. Michał Klag/Biały Kruk Sala wypełniona po brzegi, podniosła, patriotyczna atmosfera, ważne, przemyślane wykłady, rozmowy z Autorami, autografy i udane zakupy na specjalnym stoisku Białego Kruka – tak najkrócej podsumować można to, co działo się wczoraj, w niedzielne popołudnie 8 grudnia, w krakowskiej siedzibie TG „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27.
Tegoroczny i jednocześnie jubileuszowy, bo już dziesiąty (jak ten czas zleciał!) Dzień Patrioty odbył się w drugą niedzielę Adwentu i jednocześnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Do pięknej, historycznej sali, w której mieści się siedziba krakowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, tłumnie zjechali się Autorzy Białego Kruka, Przyjaciele Wydawnictwa i całe rzesze Czytelników, którzy, zaopatrzywszy się w nasze piękne publikacje, w skupieniu wysłuchali przygotowanych prelekcji. A było czego słuchać!
Jako pierwszy, tuż po prowadzącej wydarzenie niezawodnej Annie Popek i po wspólnym odśpiewaniu „Roty”, głos zabrał red. Wojciech Reszczyński, który w swojej najnowszej książce „Pomiędzy Wschodem a Zachodem” przybliża Czytelnikom myśl prof. Feliksa Konecznego.
„Stwierdził, że synteza Wschodu i Zachodu to tylko literacki frazes, gdyż obecna w Polsce mieszanka cywilizacyjna świadczy raczej o upadku naszej cywilizacji”, opowiadał Wojciech Reszczyński o wnioskach, do jakich doszedł prof. Koneczny. „I powiedział też jeszcze bardziej kategoryczną myśl, że cywilizacja albo jest czysta, albo jej nie ma, gdyż nie można być cywilizowanym na dwa sposoby. Za tę jednoznaczność sądów bardzo cenię Feliksa Konecznego, w tym opisie wszystko jest aktualne”, podkreślił red. Reszczyński.
„W Polsce utrzymują się wpływy cywilizacji bizantyjskiej, turańskiej, żydowskiej i naszej łacińsko-chrześcijańskiej, a za progiem już dość silna na Zachodzie cywilizacja islamska, arabska. Dla jasności polska turańszczyzna to wciąż wpływowe siły postkomunistyczne, prosowieckie. Bizantynizm zaś przejawia się w specyfice Unii Europejskiej zdominowanej przez Niemcy. Organizacji niedemokratycznej i na pewno, jak widzimy, słyszymy ostatnio – mocno skorumpowanej”, wykładał autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”.
Następnie na mównicy stanął prof. Wojciech Polak, znakomity historyk, autor m.in. historii Polski w jednym tomie, zatytułowanej „Blask Rzeczypospolitej”. „Musimy troszczyć się o to, żeby Polacy byli patriotami, bo bez polityki historycznej, bez znajomości własnej historii nie ma patriotyzmu”, podkreślił historyk. Zdaniem prof. Polaka musimy patrzeć na naszą historię całościowo, ale podkreślać w niej to, co jest budujące.
„Są dwa wymiary polityki historycznej: jeden to wymiar wewnętrzny, skierowany do własnego społeczeństwa”, tłumaczył historyk, wymieniając tu naukę m.in. w rodzinach czy szkołach, ale także działania obejmujące całe społeczeństwo za pomocą dostępnych obecnie metod, np. filmów czy seriali. Jako drugi wymiar polityki historycznej prof. Polak definiuje działania, jakie kierowane są do obcych społeczeństw, podając przykłady m.in. Rosji czy Niemiec.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił niezawodny duet Jan Kowalczyk – Ziemowit Pawlisz. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli m.in. „Pieśń konfederatów barskich”.
Kolejnym mówcą był min. Antoni Macierewicz, który podkreślał, że to katolicyzm jest fundamentem polskiego patriotyzmu, i odwołał się tutaj m.in. do wydarzeń 1992 roku, a także przypomniał, że polska „Solidarność” jest jedyną tego typu formacją opartą na wartościach katolickich. „Unia Europejska, w zakresie zaaprobowanego przez obecny rząd kształtu, jest narzędziem realizującym antypolski plan”, ocenił polityk.
Prof. Wojciech Roszkowski, słynny historyk, ekonomista i autor książek, podjął z kolei tematykę nawracania na wiarę katolicką. „Chciałbym, żeby ludzie czyniący zło nawracali się, ale wskazywanie konkretnej osoby, publicznie, stawia człowieka w roli Pana Boga, a co najmniej prokuratora albo sędziego”, wyjaśnił autor nowości Białego Kruka „Potęga nawrócenia”. Zdaniem prof. Roszkowskiego jednak takie wezwanie można do kogoś skierować prywatnie czy też modlić się w tej intencji – nawrócenia konkretnej osoby.
Następnie zgromadzeni wysłuchali pieśni „Ojczyzno ma” zaśpiewanej przez Jana Kowalczyka z podkładem Ziemowita Pawlisza.
Z kolei red. Jakub Maciejewski, autor książki „Historia cenzury”, opowiedział gościom wydarzenia o współczesnym rozkwicie cenzury. „Dziś w Internecie mamy cenzurę, niektórych słów nie można używać. Media społecznościowe cenzurują znak Polski Walczącej, Marsz Niepodległości można określać mianem faszystów, ale promować już nie, bo odcinane są zasięgi. Jeśli się mówi o krzywdzeniu dzieci, o pedofilii, to można tylko wobec jednej grupy, promowane jest wiązanie tego z duchowieństwem Kościoła katolickiego, ale jeśli się mówi o innych środowiskach, to już cenzura wycina to jako mowę nienawiści”, wyliczał red. Maciejewski.
Po przerwie na scenie pojawiła się znakomita aktorka Halina Łabonarska, która przejmująco wyrecytowała fragmenty utworów takich poetów jak św. Jan Paweł II, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Baliński, Stanisław Wyspiański, Krzysztof Kamil Baczyński, Teresa Kacperczyk.
Po występie artystycznym głos zabrał prof. Andrzej Nowak, autor m.in. książki „Naród niepokonany”, który rozważał kwestię patriotyzmu. „Wciąż podsuwane są nam pokusy, by przegapić wagę każdego momentu, który jest nam dany. Jedną z takich pokus jest, mam wrażenie, próba przeciwstawienia tego, co stare, co powinniśmy już wyrzucić, z czego powinniśmy wyrosnąć, i tego, co nowe, co nowoczesne. Myślę, że patriotyzm, próba przeciwstawiania nowego patriotyzmu staremu, jest doskonałym odzwierciedleniem takiej pokusy albo takiego niemądrego wyboru”, tłumaczył autor „Dziejów Polski”.
Po prelekcji prof. Andrzeja Nowaka przyszedł czas na moment, który wzbudził najwięcej emocji – wręczenie statuetki Patrioty Roku 2024 prof. Przemysławowi Czarnkowi, o czym zdecydowała kapituła tejże Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Nowaka.
Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Janusz Kawecki, który w swojej wypowiedzi podkreślił dwa kluczowe obszary działalności prof. Przemysława Czarnka.
„Chodzi mi najpierw o wprowadzenie do programu szkół średnich przedmiotu HiT, czyli historii i teraźniejszości. Zaproponowanie go, jako rozwijającego w uczniach umiejętności holistycznego, czyli całościowego oceniania teraźniejszości z uwzględnieniem tego, co działo się w przeszłości, było zupełną nowością”, podkreślił prof. Kawecki. „Drugą aktywnością Laureata z omawianego okresu, którą też trzeba przywołać, są podejmowane próby, a wręcz walka o prawne, nieiluzoryczne zapewnienie rodzicom prawa do ochrony ich uprawnień wynikających z Konstytucji RP, a odnoszących się do ich głównej odpowiedzialności za wychowanie własnych dzieci. Chodzi tu o inicjatywy ustawodawcze w celu znowelizowania prawa oświatowego. Minister Przemysław Czarnek miał pełną wiedzę o oczekiwaniach większości rodziców w tym zakresie i o zagrożeniach, które już pojawiały się w wielu szkołach. Stąd zapisanie w projekcie ustawy zasad ochrony dzieci przed deprawacją ze strony pozaszkolnych organizacji i oddanie w ręce rodziców podstawowego uprawnienia w tym zakresie”, przypomniał mówca. Więcej o momencie wręczenia Nagrody można przeczytać TUTAJ.
Następnie przyszła kolej na zabranie głosu przez nagrodzonego prof. Przemysława Czarnka. Dziękując za otrzymaną nagrodę, laureat deklarował, że mobilizuje go ona do jeszcze lepszej służby Ojczyźnie. Z kolei tłumacząc, kim jest dla Rzeczypospolitej prezydent, prof. Czarnek wymienił jego zadania. „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej; prezydent Rzeczypospolitej Polskiej to gwarant ciągłości władzy państwowej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej strzeże suwerenności państwa polskiego, jego bezpieczeństwa, nienaruszalności i niepodzielności; czyż trzeba większych zadań?”, pytał prof. Czarnek, który wyraził również swoje poparcie dla popieranego przez PiS kandydata na prezydenta, dr. Karola Nawrockiego. Polityk zwrócił także uwagę na problemy wynikające z dzisiejszego systemu rządów, który był zmieniany przeciwko konkretnym osobom, a nie w duchu znalezienia najlepszego systemu dla naszego kraju. Zdaniem prof. Czarnka obecnie prezydent nie ma prawnych kompetencji do realizowania zadań powierzonych mu przez polską Konstytucję (art. 126).
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej musi mieć świadomość, że jest sługą Maryi”, podkreślił również prof. Czarnek, dodając, że to chrześcijaństwo musi być fundamentem, na którym zbudujemy swoją przyszłość.
Po tym wystąpieniu zgromadzeni wysłuchali raz jeszcze Jana Kowalczyka, a następnie wspólnie zaśpiewali Apel Jasnogórski. Całe wydarzenie uwieńczone zostało składaniem autografów przez Autorów Białego Kruka. Nagranie z całego wydarzenia można obejrzeć poniżej, na kanale Białego Kruka na portalu YouTube:
A kolejny Dzień Patrioty – za rok!
Oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki związane z gośćmi X Dnia Patrioty:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych
Antoni Macierewicz to chyba najbardziej demonizowany i szkalowany polityk III RP. Przez opozycję totalną i lewaków w ogóle nękany jest nieustannymi procesami sądowymi. Za co? Za niezłomny patriotyzm, nieustępliwość w służbie Polsce, wierność wartościom chrześcijańskim, za sprzeciw wobec kolonizacji Polski przed i po 1989 r. Najzacieklej atakowany jest za listę nazwisk współpracowników komunistycznej bezpieki i za dociekania smoleńskiej prawdy.
Potęga nawrócenia
Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Wygaszanie Polski 1989-2015
Od 1989 r., od Okrągłego Stołu, gdzie doszło do zawarcia kontraktu między komunistycznym establishmentem a częścią przedstawicieli "Solidarności", którzy zdradzili idee Sierpnia'80 i ogłosili się samozwańczo elitą narodu, rozpoczęły się powolny demontaż i wyprzedaż polskiego państwa za plecami społeczeństwa.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.