Wykłady prof. Wojciecha Roszkowskiego, prof. Andrzeja Nowaka i Barbary Nowak na 2. Krakowskim Kiermaszu Dobrej Książki

Nasi autorzy

Wykłady prof. Wojciecha Roszkowskiego, prof. Andrzeja Nowaka i Barbary Nowak na 2. Krakowskim Kiermaszu Dobrej Książki

Prof. Wojciech Roszkowski przemawia do licznie zgromadzonej publiczności w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie. Fot. Michał Klag/Wydawnictwo Biały Kruk

Prof. Wojciech Roszkowski przemawia do licznie zgromadzonej publiczności w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie. Fot. Michał Klag/Wydawnictwo Biały Kruk

W ostatni weekend, 11-12 maja, miał miejsce 2. Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, organizowany przez Księgarnię Gadowski. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie, gdzie przez 2 dni na stoisku Białego Kruka można było zakupić wszystkie nasze książki z dużymi rabatami, a także z podpisami obecnych w tych dniach autorów, czyli prof. Wojciecha Roszkowskiego, prof. Andrzeja Nowaka, Barbary Nowak, Jolanty Sosnowskiej i Leszka Sosnowskiego.  

Poniżej zapraszamy do krótkiego podsumowania każdej z trzech wypowiedzi naszych wybitnych autorów, a także do obejrzenia zdjęć z 2. Krakowskiego Kiermaszu Dobrej Książki wykonanych przez Michała Klaga.

Prof. Wojciech Roszkowski w swoim wykładzie zatytułowanym „Zepsucie współczesnego świata” zwrócił uwagę na szereg zjawisk wskazujących na kryzys w zachodniej cywilizacji. Są to spadek liczby ludności, malejąca dzietność, zmniejszona konkurencyjność gospodarek zachodniej Europy, rozpad rodzin, rosnąca liczba samobójstw oraz upadek systemu edukacyjnego. Profesor podkreślił, że: „Największym zagrożeniem współczesnej cywilizacji może być tzw. ‘rozrywka’, gdy służy jedynie zabawie, nie przyczyniając się do poszerzania wiedzy czy rozwijania umiejętności i wypełniania wolnego czasu wartościowymi aktywnościami, takimi jak czytanie książek, co jest istotne dla rozwoju jednostki”.

Prof. Roszkowski akcentował znaczenie wiedzy w procesie edukacji. Uważa, że umiejętności powinny wspierać, a nie zastępować zdobywanie wiedzy, która pomaga zrozumieć „po co” i „dlaczego”. Zachęcał do rozwijania ciekawości jako kluczowego elementu rozwoju młodych ludzi. Profesor podkreślał potrzebę wiary jako ważnego elementu życia, szczególnie w kontekście szczęścia jednostki. Zastanawiał się nad możliwym spadkiem wiary chrześcijańskiej w społeczeństwach zachodnich, ale zaznaczał, że to także zależy od decyzji jednostek.

Prof. Andrzej Nowak na początku swojej prelekcji „Jaka odpowiedź na targowicę? Rozważania historyczne” nazwał najnowszą książkę wydaną (wznowioną) przez Wydawnictwo Biały Kruk „niezwykle ważną i napisaną przez najwybitniejszego przedstawiciela warszawskiej szkoły historycznej, prof. Władysława Smoleńskiego”. „Zachęcam Państwa do sięgnięcia tej książki i zobaczenia, jak wiele postaw, jak wiele mechanizmów sprzed ponad 230 lat, pozostaje dalej aktualnych” – kontynuował. Profesor wypunktował i stanowczo nakreślił wiele decyzji Donalda Tuska, które miały znaczący wpływ na relację Polski z Rosją na przełomie wielu lat. „10 lutego 2007 r. na konferencji w Monachium Putin otwarcie wypowiedział wojnę Europie i Ameryce. Szukanie wtedy współpracy z Rosją było więcej niż zbrodnią, było błędem i ten błąd postanowił popełnić Donald Tusk” – przypomniał.

Prof. Nowak podkreślił istotę współczesnego zagrożenia dla Polski, widząc w działaniach Donalda Tuska „regularną zdradę narodową”. Zarzucał aktualnemu premierowi Polski radykalne zaprzeczenie rzeczywistości i komentował to słowami: „Nie możemy pozwolić, by nierzeczywistość zastąpiła rzeczywistość. Kłamstwo można wmówić skutecznie, aż do pełnego odwrócenia od prawdy, ale nikt nie zrobił tego tak szybko, tak brutalnie, tak skutecznie jak rząd Donalda Tuska. Dlatego nazywam go najskuteczniejszym odnowicielem bolszewickiego kłamstwa w historii Polski. I to jest zagrożenie, które musimy wziąć najpoważniej pod uwagę”.

Z kolei Barbara Nowak podczas wykładu zatytułowanego „Dokąd zmierzasz, Polsko?” wyraziła głęboką troskę co do przyszłości Polski, ale miała nadzieję na wpływ młodego pokolenia w przyszłości i powstrzymywanie procesów, które uważa za szkodliwe dla narodowej tożsamości. Współautorka „Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja” wyrażała niepokój z powodu codziennych zmian w polskim systemie edukacyjnym, które jej zdaniem prowadzą do deprecjacji wartości polskości i narodowej dumy. Zarzucała obecnej władzy likwidację elementów kształtujących polską tożsamość w szkołach.

Nowak podkreśliła znaczenie edukacji w kształtowaniu młodego pokolenia i budowaniu silnego narodu, a także w przekazywaniu chrześcijańskiej wiary. Zachęcała do dbania o dziedzictwo kulturowe poprzez przekazywanie młodszym pokoleniom wartościowej literatury, tradycji oraz historii Polski, widząc w tym klucz do zachowania tożsamości narodowej. Była kurator małopolska pod koniec wypowiedzi zwróciła się bezpośrednio do dziadków: „Zadanie dla naszych babć i dziadków: zadbajmy o nasze wnuki, mówmy o genezie naszej tradycji, przekazujmy im piękną i wartościową literaturę. Jak my im tego nie przekażemy, to nie będzie Polski. A Polska musi istnieć, bo jesteśmy wspaniałym narodem, który wierzy w Boga, z którego iskra może wyjść dla reszty świata”.

TP

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

PAKIET Dzieje Polski tomy 1 - 5 w cenie 329 zł

PAKIET Dzieje Polski tomy 1 - 5 w cenie 329 zł

Andrzej Nowak

.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.