Tłumy na Dniu Papieskim Białego Kruka. Wystąpili ks. Janusz Królikowski, Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, Jolanta Sosnowska i inni [ZDJĘCIA]

Nasi autorzy

Tłumy na Dniu Papieskim Białego Kruka. Wystąpili ks. Janusz Królikowski, Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, Jolanta Sosnowska i inni [ZDJĘCIA]

Dzień św. Jana Pawła II z Białym Krukiem, który odbył się w niedzielę, 20 października, w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Sala na czas spotkania wypełniła się szczelnie, a organizatorzy musieli donosić krzesła.

Spotkanie rozpoczęło się – tradycyjnie – odśpiewaniem „Roty”, którą zaintonował Jan Kowalczyk przy akompaniamencie Ziemowita Pawlisza, po czym prowadząca spotkanie red. Anna Popek odczytała list, jaki do zgromadzonych skierował kard. Stanisław Dziwisz.

List kard. Stanisława Dziwisza

„Jan Paweł II zajmuje już trwałe miejsce w dziejach Kościoła powszechnego i poniekąd świata przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa”, napisał kard. Dziwisz, któremu obowiązki duszpasterskie uniemożliwiły udział w spotkaniu. „Napisano o nim i jego pontyfikacie sporo dzieł, ale, wydaje się, dalecy jesteśmy od wyczerpania tego tematu. Mija 20. rok od jego odejścia do Domu Ojca, a Jan Paweł II nie odszedł i nie odchodzi w zapomnienie”, podkreślił wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka.  

„Wybór Jana Pawła II dokonał wyłomu w żelaznej kurtynie oddzielającej Polskę od wolnego świata. Ten wyłom jeszcze bardziej poszerzył się podczas pierwszej podróży apostolskiej Ojca Świętego do Ojczyzny. Ubrany w białe szaty człowiek, ten sam, który jeszcze 8 miesięcy wcześniej chodził ulicami Krakowa, ale jednocześnie inny, bo został Zastępcą Chrystusa na ziemi i Następcą św. Piotra, teraz przemawiał do rodaków z niezwykłym autorytetem, z nową mocą. Poruszał sumienia, wyprowadzał z apatii, budził w ludzkich sercach zdumienie, radość i nadzieję, że może być inaczej”, wspominał kard. Dziwisz.

„Papież nie nawoływał do przewrotu, do zbrojnej walki. Sam nie dysponował żadną armią. Jego orężem była prawda o Bogu i człowieku, o godności człowieka jako dziecka Bożego, nie przypisanego do ziemi, ale powołanego do życia na wieki w Bożym Królestwie miłości. Dlatego Jan Paweł II mówił, że człowiek nie zrozumie samego siebie bez Boga, bez Chrystusa. Dlatego również mówił i przypominał, że trudnych dziejów Polski nie można zrozumieć bez Chrystusa, bez Jego krzyża”, przekonywał w swoim liście kard. Stanisław Dziwisz.

„Co zrobiliśmy, co robimy i co chcemy zrobić z dziedzictwem, które nam pozostawił święty papież? W jego osobie, w jego nauczaniu, postawie i świętości mamy punkt odniesienia. Czy zawsze o tym pamiętamy? Czy już czegoś nie roztrwoniliśmy, zwłaszcza w naszym życiu społecznym? Czy pamiętamy o tym, że naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać nowemu pokoleniu Polek i Polaków te wartości, które przekazał nam Jan Paweł II?”, pytał purpurat. „Wierność ideałom, którymi żył i którymi się kierował Jan Paweł II, wymaga, byśmy – inspirując się nimi – w sposób twórczy stawiali czoło nowym wyzwaniom, przed jakimi stajemy jako Kościół i jako naród”, podkreślił kard. Dziwisz.

Wiadomość od Haliny Łabonarskiej

 „Tak pragnęłam być razem z wami, razem ze św. Janem Pawłem II i jego proroczymi słowami, które ciągle przenikają dogłębnie nas samych w naszą niespokojną rzeczywistość”, pisała z kolei Halina Łabonarska. „Mam w sercu przesłanie św. Jana Pawła II, by nie tracić nadziei, by modlić się nieustannie w intencji naszej Ojczyzny, z pokorą ufać Panu Bogu”, zwierzała się znana aktorka.  

Wykład ks. prof. Janusza Królikowskiego

Jako pierwszy wystąpił ks. prof. Janusz Królikowski, który podjął temat wywołany przez papieża Franciszka i zaprezentował odpowiedź na pytanie „Czy wszystkie religie prowadzą do Boga?”.

Prelegenci Dnia św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Od lewej: Jan Kowalczyk, Anna Popek, ks. prof. Janusz Królikowski, Adam Bujak, Jolanta Hajdasz, Jolanta Sosnowska, prof. Wojciech Roszkowski. fot. Michał Klag Prelegenci Dnia św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Od lewej: Jan Kowalczyk, Anna Popek, ks. prof. Janusz Królikowski, Adam Bujak, Jolanta Hajdasz, Jolanta Sosnowska, prof. Wojciech Roszkowski. fot. Michał Klag „Pytanie o to, ile dróg i jakie drogi prowadzą do Boga, jest po prostu pytaniem starym. W ciągu wieków w różny sposób próbowano na nie odpowiadać. Mnie, muszę powiedzieć, jako teologowi najbardziej odpowiada odpowiedź, której udzielił na tę kwestię różnych religii w relacji do Boga i do zbawienia św. Bernard z Clairvaux, gdy mówił, że Pan Bóg w tej kwestii nie śpi. Więc to jest bardzo optymistyczne i myślę, że to jest prawdziwa tolerancja, którą się nasz wielki Doktor Kościoła wykazał”, wyjaśnił kapłan.

Ks. prof. Królikowski przypomniał także to, co na temat Ofiary Mszy św. mówi Sobór Trydencki z XVI wieku. „Msza św. jest ofiarą, na którą w czasach natury i prawa, czyli w czasach pogańskich i w czasach żydowskich, wskazywały różne wizerunki czy figury ofiar, skoro obejmuje wszystkie dobra przez nie oznaczane jako ich wszystkich wypełnienie i udoskonalenie. Ofiara Chrystusa i Msza św. jako ofiara wypełnia i udoskonala wszystkie ofiary. Po ofierze Chrystusa złożonej na krzyżu nawiązanie do jakiejkolwiek ofiary, chociażby dokonywała się współcześnie w takiej czy innej religii, bo w różnych religiach te wątki ofiarnicze występują, straciło nawet wymiar symboliczny, nawet wymiar metaforyczny”, tłumaczył teolog.

„Odkąd Chrystus złożył na krzyżu jedyną ofiarę, tamte ofiary już nie mogą być nawet zapowiedzią ofiary Chrystusa, ofiary przebłagania, ponieważ ta ofiara już się dokonała. W związku z tym to, co mamy w takim czy innym obrzędzie ofiarnym, w takiej czy innej religii, dzisiaj jest po prostu tylko pustym obrzędem. Nie wnosi niczego do tajemnicy pojednania człowieka z Bogiem. Co oznacza, że na tym poziomie tylko jedyna wiara katolicka, żeby odwołać je do Konstytucji 3 maja, wiara święta rzymska, katolicka jest tą, która zachowuje ofiarę, a tym samym w swojej drodze do Boga może spełniać funkcję pojednawczą człowieka, który jest grzesznikiem. Wszystkie inne religie pod tym względem są po prostu puste, ponieważ nie wnoszą niczego do tajemnicy pojednania”, tłumaczył ks. prof. Janusz Królikowski.

Wystąpienie Adama Bujaka

Mistrz Adam Bujak, fotograf papieski, opowiedział o obecności w swoim życiu najpierw biskupa i kardynała Wojtyły, a później już Jana Pawła II, któremu zrobił tysiące zdjęć, między innymi podczas jego pobytu w Ziemi Świętej.

„Zrobiłem kilka książek o Ziemi Świętej, łącznie nawet z Ojcem Świętym, gdzie przeżywałem jego bycie tam. Byłem z nim w grobie Chrystusa i to była moja największa nagroda w moim życiu, że ja z namiestnikiem Chrystusa, ze świętym Janem Pawłem II, znalazłem się jako jedna z trzech osób wewnątrz grobu Chrystusa. I to była jakaś wielka mistyka, wielkie spotkanie namiestnika Chrystusa z Chrystusem właśnie w tym miejscu, gdzie zdarzyło się najważniejsze w dziejach chrześcijaństwa wydarzenie, Zmartwychwstanie Pańskie”, wspominał Adam Bujak, który w swoim wystąpieniu odniósł się także do obecnej sytuacji Polski, wspominając m.in. cierpienie uwięzionego ks. Michała Olszewskiego.

„Dlaczego dochodzi do takiego czasu? Dlaczego ci ludzie nie mają żadnej refleksji, zastanowienia, że należy budować właśnie taki świat, jaki nam proponował św. Jan Paweł II?”, pytał Adam Bujak.

Wystąpienie prezes SDP Jolanty Hajdasz

Kolejnym punktem programu była pieśń o bł. ks. Popiełuszce „Tylko raz” wykonana przez Jana Kowalczyka przy akompaniamencie Ziemowita Pawlisza, a po tym występie głos zabrała Jolanta Hajdasz, nowo wybrana prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i autorka trzech filmów o abp. Antonim Baraniaku, która swoje wystąpienie poświęciła właśnie jemu.

„Abp Antoni Baraniak to jest, można powiedzieć, bliski bardzo współpracownik, jeden z najbliższych, prymasa Wyszyńskiego. Ale też wiele mu zawdzięczał kard. Karol Wojtyła. Dlaczego? Dlatego, że gdyby nie postawa abp. Antoniego Baraniaka w więzieniu na Rakowieckiej w czasie 27 miesięcy uwięzienia, nie byłby możliwy powrót prymasa Wyszyńskiego po okresie jego internowania. Sam prymas na jego pogrzebie mówił, że wie, że swój względny spokój w uwięzieniu, w czasie tego internowania, zawdzięcza właśnie jemu, abp. Baraniakowi, bo on wziął na siebie odpowiedzialność prymasa Polski za Kościół w Polsce w tym czasie, czyli w latach wrzesień 1953 – grudzień 1955, bo tyle miesięcy był na Rakowieckiej abp Baraniak, a tak naprawdę obu ich uwolniono dopiero w połowie roku 1956. A gdyby nie powrót prymasa Wyszyńskiego do pełnienia funkcji prymasa, to nie byłoby zapewne kardynała Wojtyły, być może w takiej wersji jak my znamy historię, jak się potem potoczyła, także Jana Pawła II”, tłumaczyła Jolanta Hajdasz.

„Dzisiaj trudno jest nam uwierzyć, o co tak naprawdę w tym procesie on był oskarżony, co on zrobił, że go skazano”, mówiła dziennikarka, odnosząc się do szykan i tortur, jakie komuniści zgotowali abp. Baraniakowi.

Jolanta Hajdasz przypomniała także, że rok 2024 został ogłoszony rokiem abp. Baraniaka. „Uważam, że jeszcze ten rok abp. Antoniego Baraniaka nie zamyka tematu, bo czekamy na rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego”, podkreśliła, opowiadając o swoich działaniach na rzecz otwarcia starań o beatyfikację abp. Baraniaka.

Prelekcja red. Jolanty Sosnowskiej

Po wystąpieniu Jolanty Hajdasz zebrani wysłuchali pieśni „Ojczyzno ma” w wykonaniu Jana Kowalczyka przy akompaniamencie Ziemowita Pawlisza. Utwór ten był jednocześnie wprowadzeniem do wystąpienia red. Jolanty Sosnowskiej, wiceprezes Białego Kruka, która opowiedziała o swojej najnowszej książce „Męczennik za wiarę i Solidarność”, poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Od lewej: ks. prof. Janusz Królikowski, Adam Bujak, Jolanta Hajdasz, Jolanta Sosnowska, prof. Wojciech Roszkowski. fot. Michał Klag Od lewej: ks. prof. Janusz Królikowski, Adam Bujak, Jolanta Hajdasz, Jolanta Sosnowska, prof. Wojciech Roszkowski. fot. Michał Klag „Pamięć w rodzinie Popiełuszków, pamięć historyczna, ta prawdziwa, była przekazywana wraz z pobożnością, wraz z wiarą w Chrystusa”, zaznaczyła biografka ks. Popiełuszki.

„Na pewno można wiele różnych wspólnych wyznaczników, które łączyły i ks. Popiełuszkę, i świętego papieża znaleźć, ale najbardziej ważne wydają mi się heroiczna miłość Chrystusa, kult Matki Bożej, umiłowanie modlitwy różańcowej, a także synowski stosunek wobec Prymasa Tysiąclecia, kard. Wyszyńskiego”, tłumaczyła Jolanta Sosnowska.

„Głosząc kazania zarówno na Żoliborzu, jak i podczas strajków w Hucie Warszawa czy w Wyższej Szkole Pożarniczej, ks. Jerzy opierał się zarówno na nauce św. Jana Pawła II, jak i na nauce Prymasa Tysiąclecia. I często o tym opowiadał, że to są dla niego te dwa wzorce, na których się wzoruje i z których czerpie, choć to były po prostu prawdy ewangeliczne”, relacjonowała red. Sosnowska.

Autorka książek o św. Janie Pawle II i bł. ks. Popiełuszce przypomniała także słowa, jakie Papież Polak wypowiedział po bestialskim zamordowaniu kapelana „Solidarności”. „Ta śmierć jest także świadectwem. Ja modlę się za ks. Jerzego Popiełuszkę. Jeszcze bardziej modlę się o to, ażeby z tej śmierci wyrosło dobro. Tak jak  z krzyża zmartwychwstanie. Temu dawałem już wyraz w czasie ostatniej audiencji generalnej i o to się teraz stale modlę. Niech śmierć ta będzie źródłem nowego życia”, mówił Papież Polak, który później, podczas pielgrzymki do Polski, odwiedził także grób tego męczennika czasów komunizmu.

Wykład prof. Wojciecha Roszkowskiego

Następnie na mównicy stanął prof. Wojciech Roszkowski, który opowiedział o swojej najnowszej książce „Potęga nawrócenia”, w której przedstawił historie niezwykłych nawróceń ludzi, którzy na pewnych etapach swojego życia byli daleko od Boga.

„Mamy tam na przykład kilkunastoletnią Murzynkę zamordowaną przez rodziców pogan, męczennicę, która się nawróciła i za to poniosła śmierć. Mamy tam pisarza brytyjskiego, Gilberta Chestertona. Mamy kardynała amerykańskiego, Avery Dullesa, z tej właśnie znanej rodziny sekretarza stanu, szefa CIA i tak dalej. Mamy nałogowego alkoholika z Irlandii, Matthew Talbota”, wymieniał prof. Roszkowski.

„Zależało mi na pokazaniu, że nawrócenie jest możliwe, nawet w najtrudniejszych przypadkach czy okolicznościach”, wyjaśniał autor. „To jest raczej zbiór przypadków, które powinny nasuwać taki wniosek, że jeżeli tamto jest możliwe, to dlaczego nawet w drobniejszych sprawach nawracanie nie jest możliwe dla nas? No bo przecież każdy z nas się nawraca. Jak idziemy do spowiedzi, to to jest nawrócenie. Błądzimy, grzeszymy, upadając podnosimy się, nawracając się w jakiś sposób, prawda? Więc niech nam się nie wydaje, że to są przypadki takie zupełnie egzotyczne i nas to nie dotyczy. Nie, jeżeli oni potrafili, to my też potrafimy, nawet w tych drobniejszych kwestiach, a nawet powinniśmy potrafić”, tłumaczył znakomity historyk.

Wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka

Jako ostatni głos zabrał prof. Andrzej Nowak, który w swoim wystąpieniu podjął temat papieskiej wizji Polski i Europy. Historyk odwołał się w nim do poematu Karola Wojtyły pt. „Myśląc Ojczyzna”.

„Myślę, że odpowiedzi na te wyzwania, z którymi spotykamy się tu i teraz, trzeba szukać w tym, co najwartościowsze w dorobku naszych poprzedników, że możemy tam to znaleźć i właśnie refleksje Jana Pawła II, te najdojrzalsze, jeszcze raz to powtórzę, refleksje poświęcone naszej ojczyźnie, jej rozumieniu zawarte w poemacie ‘Myśląc Ojczyzna’ warto odnawiać w sobie. Ja co parę lat wracam do tego poematu bardzo trudnego. To nie jest łatwa i przyjemna lektura, ale powtarzam, nie ma głębszego namysłu nad polskimi dziejami niż zawarty w tych kilkuset słowach poemat”, uważa autor „Dziejów Polski”.

„’Ojczyzna – kiedy myślę –

wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

mówi mi o tym serce’. 

Tak się zaczyna ten poemat. To jest sam fundament, od którego trzeba zacząć, kiedy myślimy o sobie i o naszej relacji z czymś od nas większym”, podkreślił prof. Nowak. „Kiedy myślimy o ojczyźnie, to musimy zrozumieć, że bez niej jesteśmy nikim”.

Tłumy uczestników Dnia św. Jana Pawła II na Białych Morzach 20 października 2024. fot. Michał Klag Tłumy uczestników Dnia św. Jana Pawła II na Białych Morzach 20 października 2024. fot. Michał Klag „Ale dalej pisze, ‘docieram do serca dramatu’, dopiero zwraca się do tego, co w pewnym sensie najważniejsze i o co byłem pytany w tym tytule przypisanego mi krótkiego wykładu. Chodzi o historię, o historię Polski. Bo Ojczyzna to jest nie tylko język, nie tylko pejzaż, ale to jest także, a może przede wszystkim historia tych pokoleń, które były przed nami. I wtedy papież pisze tak:

‘Poza mową otwiera się przepaść. Czy jest to niewiadoma słabości,

jakiej doświadczyliśmy w ojcach naszych i dziedziczymy w sobie?’

Bo oczywiście przeszłość, którą dziedziczymy po naszych przodkach, to nie są same zwycięstwa, to nie są same arcydzieła, to są też błędy naszych przodków, tak jak my popełniamy błędy i zostawiamy je naszym dziedzicom w spadku. Ta najważniejsza kwestia, wokół której skupiają się największe osiągnięcia polskiej ojczyzny i najcięższe jej błędy, skupia się w jednym słowie ‘wolność’ i to właśnie słowo drąży Jan Paweł II. Pisze tak:

‘Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać.

Przychodzi jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. (…)

Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc

ciągle na nowo siebie posiadać’.

To jest myśl w pewnym sensie pocieszająca. Nie jest tak, że teraz żyjemy w jakiejś strasznie trudnej epoce. W każdej epoce trzeba zdobywać swoją wolność. Jeżeli wydaje nam się, że już ją zdobyliśmy, że możemy się na niej rozsiąść wygodnie, to znaczy, że już ją utraciliśmy i że na pewno stracimy ją dla następnego pokolenia”, wyjaśnia historyk.

„Zachęcam do czytania, do lektury, spokojnej lektury, wielogodzinnej lektury tego krótkiego poematu i zastanawiania się nad nim”, podkreślił prof. Andrzej Nowak.

„I tu najważniejsze słowa, które już cytowałem kiedyś tutaj, ale słowa, które koniecznie trzeba powtarzać: ‘Nie możemy godzić się na słabość. Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii. Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo’”, mówił autor „Dziejów Polski”.

Historyk odniósł się także do obecnej sytuacji Polski i wymienił prześladowanego obecnie ks. Michała Olszewskiego. „Przypomnę kapłana aresztowanego w dniu święta kapłanów, Wielki Czwartek. To nie był przypadek oczywiście. Chodziło o uderzenie w stan kapłański i w kobiety. To razem, to jednym tchem trzeba wymienić. Bo stan kapłański i kobiety są upadlane razem przez ten areszt wydobywczy, zorganizowany według takich samych zasad, metod i z takimi samymi intencjami, jak w czasach, o których mówiła pani prezes Hajdasz.  Myślę, że kiedy przypominam tę smutną zbieżność wydarzeń z różnych etapów naszej historii, musimy pamiętać o jednym, o tym, co przypomniał Karol Wojtyła, mówiąc o tym, że słaby jest naród, który godzi się ze swoją klęską”, przypomniał prof. Nowak.

Wydarzenie zakończyło się składaniem autografów przez Autorów Białego Kruka, do których jak zawsze ustawiła się długa kolejka Czytelników.

oprac. AD

Całe spotkanie można obejrzeć na portalu youtube:

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po nasze nowości i książki papieskie:

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.