77. Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka wręczona Białemu Krukowi! [ZDJĘCIA]
Gala wręczenia 77. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. fot. Marta Karpińska 18 czerwca 2024 r. w Warszawie podczas uroczystej gali wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk Jolanta Sosnowska odebrała statuetkę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka w kategorii „Działalność społeczna”.
Nagrodę przyznaje obecnie Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wyróżnienie jest przyznawane od 1948 roku za osiągnięcia w działalności naukowej, artystycznej, literackiej, w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej w zakresie chrześcijańskich i patriotycznych postaw ludzkich. Co ciekawe, obecnie jest to nagroda najdłużej przyznawana w Polsce, jeśli nie liczyć nagród wręczanych przez państwo.
W gali wręczenia nagród wzięli udział m.in. bp Michał Janocha, przewodniczący kapituły Nagrody oraz przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP; abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, oraz ks. Michał Siennicki, który reprezentował Przewodniczącego KEP, abp. Tadeusza Wojdę.
„Włodzimierz Pietrzak, jak mogliśmy usłyszeć – krytyk literacki, poeta, a nade wszystko żołnierz Powstania Warszawskiego – swoją osobowością i twórczością przyczynił się do upamiętnienia i ukazywania najpiękniejszych wartości. Wartości odnoszących się do miłości ojczyzny i Kościoła” – powiedział podczas Gali Kamil Sulej, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Kapituła Nagrody obradująca pod przewodnictwem JE ks. bp. prof. Michała Janochy – przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w składzie: JE ks. bp dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Sławomir Józefiak, Kamil Sulej i Maciej Szepietowski przyznała nagrodę w kategorii „Działalność społeczna” wydawnictwu Biały Kruk za „rzetelną działalność na rzecz polskiej kultury, ofiarną pracę edukacyjno-wydawniczą, a w szczególności niestrudzone upowszechnianie wiedzy o polskiej historii oraz narodowej i religijnej tożsamości”.
Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Wojciech Roszkowski, historyk, filozof i profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz autor wielu książek wydanych w Białym Kruku.
„Ta nagroda rzeczywiście odnosi się do twórczości, do działalności o niezwykłym znaczeniu. Znaczenie tego w dzisiejszych czasach jest chyba szczególne, mamy bowiem do czynienia z ofensywą antycywilizacji. Powstrzymywanie tej ofensywy jest chyba i ważne, i stanowi zobowiązanie, stanowi pewien obowiązek dla ludzi, którzy naprawdę wierzą” – powiedział prof. Roszkowski.
„O wydawnictwie Biały Kruk ja mógłbym bardzo dużo mówić, bo właściwie trzeba by zacząć od takiej refleksji na temat tego, czym jest ta firma. Firma, którą się zakłada po powrocie z emigracji, z niewielkimi funduszami, jako firmę rodzinną, i ona w ciągu ponad ćwierćwiecza rozkwita do takich rozmiarów, że ta firma w tej chwili jest na rynku wydawnictw katolickich, nie powiem może pierwszą, ale jedną z pierwszych, a zdecydowanie wyróżniającą się pewnym profilem. Ten profil to jest zarówno myśl chrześcijańska, wiara, religia, to jest patriotyzm, ale również sztuka” – wyjaśnił historyk.
„Te książki Białego Kruka są kapitalnie ilustrowane. Ilustracje są dobierane czasami w sposób bardzo wyrafinowany i unikatowy dlatego, że w ilustracjach dobieranych w wydawnictwie czasami zadziwia ich odnalezienie” – wyznał prof. Roszkowski.
„Muszę powiedzieć, że ja zetknąłem się z Białym Krukiem przez Andrzeja Nowaka, bo zobaczyłem w witrynie księgarni ‘Dzieje Polski’, w takiej księgarni, która sprzedaje wszystko. Pomyślałem sobie: co to za wydawnictwo jest w stanie takie książki o takiej objętości, takim kształcie, nawet takiej cenie sprzedawać w takich nakładach? I to był właśnie Biały Kruk. Dla mnie to był szok, że, i to jest dodatkowa uwaga dotycząca firmy, Biały Kruk ma niezwykłą zdolność sprzedawania książek. To się po prostu w Polsce wyjątkowo rzadko zdarza, bo nie sztuka w Polsce sprzedać 10 tysięcy powieści sensacyjnej. Państwo sprzedają czasami 10 tysięcy bogato ilustrowanych, grubych, w twardej oprawie książek o historii, o zabytkach kultury i tak dalej. To jest coś zupełnie niezwykłego. Wydawnictwo to jest firma, to są książki, ale to jest również środowisko. I jak przyjeżdżamy do Krakowa, na różne imprezy, które Biały Kruk organizuje, to spotykamy przyjaciół, część z nich tutaj widzimy, z którymi chyba wszyscy się świetnie czują, czując, że jesteśmy jakąś wspólnotą w pewnym wspólnym dziele” – opowiadał prof. Wojciech Roszkowski.
„Więc firma, książki, środowisko, ale również działania współczesnymi środkami, strona internetowa, miesięcznik. Państwo wydają miesięcznik, który można w kioskach kupować. To jest dodatkowy fenomen Państwa działalności. Nie wiem, jak skończyć tę laudację, chyba tylko takim retorycznym zapytaniem: które wydawnictwo, jak nie Biały Kruk, zasługuje na taką nagrodę” – zakończył swoje przemówienie historyk i autor książek.
Nagrodę dla wydawnictwa odebrała obecna na gali Jolanta Sosnowska, wiceprezes Białego Kruka.
„Patron owej nagrody jest kimś, kto podobnie jak nasze wydawnictwo wierny jest zasadzie ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’. Stoję tu przed Państwem dzisiaj w jednej osobie, aczkolwiek nasz zarząd jest rodzinny. Prezesem jest Leszek Sosnowski, mój mąż, założyciel wydawnictwa i spiritus movens wszystkich naszych poczynań. Jest z nami od ponad 10 lat również nasz syn, w międzyczasie doktor nauk filologicznych, który dzielnie nam pomaga w pracach wydawniczych, jest do tego również odpowiednio wykształcony. Dziękuję w imieniu zarządu, w imieniu rodziny, dziękuję w imieniu wszystkich pracowników i współpracowników Białego Kruka, jak również w imieniu wspomnianego środowiska Białego Kruka, które nas dzisiaj tutaj bardzo pięknie reprezentuje ze strony warszawskiej. Owe wartości patriotyczne, religijne, które są nam drogie i które są obecne w każdej książce, bez względu na to, jakiej ona tematyki dotyczy, zawsze są na pierwszym miejscu i są wyrazem walki o to, co obecny tutaj Jan Pietrzak wyraził w pieśni ‘Żeby Polska była Polską’, a innej Polski niż chrześcijańska, niż Polska katolicka, nie było. Wiemy, jakie są dzisiaj trudności zarówno z propagowaniem, jak i wyznawaniem owych wartości katolickich i patriotycznych, ale mimo wszystko sursum corda, z Bożą mocą i z Bożą pomocą uda nam się zwyciężyć. Tak więc jeszcze raz dziękuję i szczęść Boże” – mówiła Jolanta Sosnowska po otrzymaniu statuetki.
Pozostali tegoroczni laureaci to:
Łukasz Krupski – za wybitną twórczość rzeźbiarską, będącą owocem wiary i talentu, świadectwo troski o piękno oraz pielęgnowanie doświadczenia sacrum w sztuce.
Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki – w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci duszpasterza ludzi pracy – za konsekwentnie realizowaną misję upamiętnienia Jego postaci i nauczania społecznego oraz wytrwałe budowanie żywego, międzypokoleniowego pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Całe wydarzenie poprowadził dziennikarz Tomasz Wolny. Statuetki wręczali abp Filipazzi, bp Janocha oraz Kamil Sulej, a gala zakończyła się koncertem wiolonczelowym.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Źródło: e-civitas.pl, AD
Wideorelację z Gali można obejrzeć pod linkiem poniżej - skrót Wydarzenia:
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
PAKIET Dzieje Polski tomy 1 - 6 w cenie 399 zł
Zobacz poszczególne tomy wchodzące w skład pakietu:
Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród
Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła
Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.
Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej
Dzieje Polski. Tom 6.
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.