10 najlepszych do życia miast na świecie — Europa na czele

Nasi autorzy

10 najlepszych do życia miast na świecie — Europa na czele

Pałac Schönbrunn (niem. Schloss Schönbrunn) to imponujący kompleks pałacowo-parkowy położony w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. Według legend, nazwa parku i pałacu pochodzi od cesarza Macieja Habsburga, który podczas polowania w 1619 roku odkrył tutaj źródło artezyjskie i nazwał je

Pałac Schönbrunn (niem. Schloss Schönbrunn) to imponujący kompleks pałacowo-parkowy położony w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. Według legend, nazwa parku i pałacu pochodzi od cesarza Macieja Habsburga, który podczas polowania w 1619 roku odkrył tutaj źródło artezyjskie i nazwał je "pięknym". Sam pałac został wzniesiony w XVII–XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I, według projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. W 1996 roku pałac Schönbrunn został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fot. Wikipedia

Trzeci rok z rzędu Wiedeń, stolica Austrii, jest najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie, według Economist Intelligence Unit. Roczny raport, którego celem jest przedstawienie, jak komfortowe lub dobre do życia jest miasto, obejmuje analizę 173 miast z całego świata, opartą na 30 wskaźnikach podzielonych na pięć kategorii: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura.

Dzięki doskonałym wynikom w kategoriach stabilności, opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury Wiedeń znalazł się na czele tegorocznej listy, a tuż za nim znalazły się jego odpowiedniki z Europy Zachodniej: Kopenhaga w Danii na drugim miejscu i Zurych w Szwajcarii na trzecim. Wiedeń odnotował niewielki spadek w kategoriach kultura i środowisko „z powodu braku dużych wydarzeń sportowych” – wynika z indeksu EIU Global Liveability Index na rok 2024.

„Wskaźnik jakości życia EIU wzrósł nieznacznie w ciągu ostatniego roku” – czytamy w raporcie. „Spadki stabilności i infrastruktury w wielu miastach w gospodarkach rozwiniętych zostały zrównoważone przez strukturalne ulepszenia w opiece zdrowotnej i edukacji w kilku miastach na rynkach rozwijających się”.

10 najlepszych miast do życia na świecie według EIU:

  1.        1. Wiedeń, Austria
  2.        2. Kopenhaga, Dania
  3.        3. Zurych, Szwajcaria
  4.        4. Melbourne, Australia
  5.        5. Calgary, Kanada
  6.        6. Genewa, Szwajcaria
  7.        7. Sydney, Australia
  8.        8. Vancouver, Kanada
  9.        9. Osaka, Japonia
  10.       10. Auckland, Nowa Zelandia

W tegorocznej pierwszej dziesiątce znalazły się cztery miasta Azji i Pacyfiku: australijskie Melbourne i Sydney, a także Osaka w Japonii i Auckland w Nowej Zelandii. Melbourne, Sydney i Vancouver znalazły się w pierwszej dziesiątce w tym roku, ale spadły „wśród znacznego niedoboru dostępności mieszkań”, jak podaje EIU. Z tego samego powodu Toronto spadło na 12. miejsce w tym roku, po tym jak w poprzednich dwóch latach plasowało się w pierwszej dziesiątce.

Europa Zachodnia była regionem o najlepszych wynikach w zakresie warunków życia na świecie, uzyskując ogólną ocenę 92 na 100. Jednakże, według raportu, nastąpił spadek od ubiegłego roku z powodu wzrostu protestów i przestępczości, co obciążyło kategorię stabilności. Ameryka Północna była drugim najlepszym regionem, uzyskując średnio 90,5 na 100 punktów i zajmując najwyższą pozycję w rankingu edukacji. Trwający kryzys mieszkaniowy w Kanadzie obniżył wyniki regionu w zakresie infrastruktury, powiedział EIU.

Najbardziej przyjazne do życia miasta w Azji

Azjatyckie miasta nadal rosną w swoich wynikach jakości życia na całym świecie. Co ciekawe, Hongkong odnotował największy skok w tegorocznym badaniu, awansując z 61. na 50. miejsce w rankingu. „Mimo że sytuacja nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed 2019 r., sytuacja polityczna w Hongkongu [ustabilizowała się], a ryzyko zakłóceń spowodowanych masowymi protestami jest obecnie znikome” – twierdzi EIU.

„Prawo o bezpieczeństwie narodowym i lokalne przepisy wprowadzone na początku 2024 r. przywróciły stabilność polityczną, ale ta zmiana wyniku odzwierciedla ogromną stratę dla społeczeństwa obywatelskiego Hongkongu, o czym świadczy spadający wynik miasta w naszym oddzielnie opublikowanym Indeksie Demokracji” – stwierdził EIU.

Singapur, który zajął 26. miejsce na świecie, również odnotował duży skok i był drugim największym graczem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ten niewielki kraj Azji Południowo-Wschodniej uzyskał idealne 100 punktów w kategorii opieki zdrowotnej.

Japońskie miasta Osaka i Tokio również znalazły się na liście 10 najlepszych w Azji. „Jako najbardziej zaludnione spośród 20 najlepszych miast, Tokio zasługuje na dodatkowe uznanie za to, że potrafi utrzymać wysokie standardy świadczenia usług publicznych i bezpieczeństwa w ogromnej populacji” – powiedział EIU.

Miasta w Indiach odnotowały spadek wskaźników jakości życia, częściowo z powodu złej jakości powietrza w kraju. „Rozwój infrastruktury jest również priorytetem dla rządu, ale biorąc pod uwagę wielkość i geografię kraju, potrzeba czasu, aby to poprawić” – twierdzi EIU. „Spośród 58 miast azjatyckich uwzględnionych w indeksie 16 osiągnęło najwyższy poziom jakości życia (wynik powyżej 80)” – powiedziała Barsali Bhattacharyya, zastępca dyrektora ds. przemysłu w EIU.

„Jednak 11 miast azjatyckich otrzymało ocenę poniżej 60, co oznacza, że jakość życia w nich staje się poważnie ograniczona, ponieważ zmagają się z problemami strukturalnymi, politycznymi i klimatycznymi, które są trudne do przezwyciężenia” – dodała. Według raportu kategoria stabilności odnotowała w tym roku największy spadek spośród wszystkich pięciu kategorii, na co wpływ miały konflikty geopolityczne, niepokoje społeczne, a także trwający kryzys mieszkaniowy i przestępczość w wielu miastach objętych badaniem.

Najmniej przyjazne do życia miasta na świecie

W dolnej dziesiątce dominują miasta w Afryce Subsaharyjskiej oraz regionach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Damaszek w Syrii i Trypolis w Libii zajmują dwa najniższe miejsca pod względem warunków życia po zamieszkach społecznych, które zniszczyły ich gospodarki, zgodnie z raportem.

Kijów na Ukrainie został sklasyfikowany jako 9. najmniej przyjazne do życia miasto na świecie, ponieważ kraj ten wciąż zmaga się z regularną wojną po inwazji Rosji w lutym 2022 r. Tel Awiw zanotował w tym roku największą stratę, spadając o 20 miejsc w rankingu na 112. miejsce na świecie, z powodu trwającej od 7 października wojny z Hamasem. Według ONZ po stronie izraelskiej zginęło ponad 1200 osób, podczas gdy po stronie palestyńskiej zginęło ponad 37 000 osób.

Źródło: CNBC Make It, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Serce Litwy. Wilno

Serce Litwy. Wilno

Adam Bujak, Czesław Miłosz

Dwaj wielcy artyści – laureat literackiej nagrody Nobla Czesław Miłosz i mistrz obiektywu Adam Bujak - spotkali się w tym przedziwnym, magicznym mieście. Poeta wspomina Wilno wierszem i prozą, przywołuje z pamięci spędzone tam lata dzieciństwa i młodości, zaś fotografik światłem opisuje urodę grodu Giedymina, piękno tamtejszych kościołów i innych zabytków, malowniczość zaułków.

 

Katedra w Łowiczu

Katedra w Łowiczu

Adam Bujak

Dzieło przedstawiające najcenniejszy skarb Ziemi Łowickiej - bazylikę katedralną pw. Najświętszej Maryi Panny. Ta dumna świątynia, miejsce pochówku prymasów Polski, "perła zachodniego Mazowsza", błyszczy dziś swym szlachetnym pięknem dla chwały Bożej i pożytku wiernych.

 

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

 

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.

 

Polska Wschodnia (ang) // Eastern Poland

Polska Wschodnia (ang) // Eastern Poland

Adam Bujak

Once, they were the regions of the central and Midwestern Poland. Now, they are the eastern regions of Poland marked by varied beautiful landscapes and rich patriotic traditions. The regions were declassed and devastated regularly by the occupiers since the time of annexations. That is why, this part of Poland has been called Category B Poland. Fortunately, it is part of the history now as the region’s economy and traditions have started to revive.

 

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Adam Bujak, Janusz Dobesz

Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.

 

Papieskie Wadowice (niem) // Päpstliches Wadowice

Papieskie Wadowice (niem) // Päpstliches Wadowice

Adam Bujak

Album pokazuje zarówno dawne związki Papieża z Wadowicami, jak i Wadowice współczesne – pięknie odnowione, zadbane, naprawdę godne miana miasta papieskiego. Kreślone są tu dwa portrety jednocześnie – miasta oraz związanego z nim nierozerwalnie i na zawsze Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II (niem) // Haus des Heiligen. Heiligtum des hl. Johannes Pauls II

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II (niem) // Haus des Heiligen. Heiligtum des hl. Johannes Pauls II

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

To najmłodsze sanktuarium w Polsce - wotum wdzięczności narodu za Pontyfikat swego wielkiego Syna, św. Jana Pawła II - przyciąga rocznie już ponad milion pielgrzymów. Białe Morza w Krakowie - tu ciężko pracował młody Karol Wojtyła jako robotnik, a wiele lat później jako sędziwy papież konsekrował tuż obok Bazylikę Bożego Miłosierdzia.

 

Tysiącletni Kraków (wł) // Cracovia Millenaria

Tysiącletni Kraków (wł) // Cracovia Millenaria

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym "Tysiącletnim Krakowie"? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry oraz muzea, pomniki – długo by wymieniać.

 

Katedry Polski (niem) // Polens Kathedralen

Katedry Polski (niem) // Polens Kathedralen

Adam Bujak, ks. Stanisław Bogdanowicz

Wyrazem kultury duchowej i materialnej wiernych są świątynie, wśród których szczególne miejsce zajmuje katedra - matka i głowa wszystkich kościołów. Miejsce, które w szczególny sposób jednoczy wiernych każdej diecezji. Adam Bujak sfotografował polskie katedry i konkatedry, tworząc monumentalne dzieło. W albumie zamieszczono niezwykłe zdjęcia - będące nie tylko dokumentem, ale także przepełnione szczególną atmosferą tych niezwykłych świątyń.

 

Boże i ludzkie miłosierdzie

Boże i ludzkie miłosierdzie

Adam Bujak

Album ukazał się w 150. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przez 13 lat żyła oraz pełniła swą posługę i misję św. Siostra Faustyna. Apostołka Bożego Miłosierdzia i jej przesłanie znane są dzisiaj niemal w każdym zakątku świata, książka zaś ukazuje życie zakonnej wspólnoty, w której wyrosła i której pozostawiła misję głoszenia światu orędzia Miłosierdzia Faustyna Kowalska.

 

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

Łaska pielgrzymowania. Santiago de Compostela (ang) // The Grace of Pilgrimage. Santiago de Compostela

Łaska pielgrzymowania. Santiago de Compostela (ang) // The Grace of Pilgrimage. Santiago de Compostela

Adam Bujak, Włodzimierz Rędzioch

W roku 1982 Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił w Santiago de Compostela Akt Europejski, który dla zachodnich krajów naszego kontynentu stał się ideową podstawą wszelkich dążeń do zjednoczenia Europy. Papież wskazał w nim na chrześcijańskie korzenie wszystkich narodów tej części świata.

 

Królewski Kraków (niem) // Königliches Krakau

Królewski Kraków (niem) // Königliches Krakau

Adam Bujak, Jan K. Ostrowski

Jedno z największych dzieł mistrza Adama Bujaka, efekt blisko 40 lat pracy rozmiłowanego w krakowskim grodzie artysty, wybór najlepszych spośród tysięcy ujęć, które ma w swoim dorobku.

 

Kraków nocą (niem) // Krakau nachts

Kraków nocą (niem) // Krakau nachts

Adam Bujak, Marcin Bujak

Tak Krakowa jeszcze nikt nie pokazywał!
Miejsce romantyczne, tajemnicze, mistyczne. Wspaniałe zabytki w bajkowym świetle. Wielkie, historyczne wydarzenia w niezwykle barwnej scenerii. Urokliwe zaułki średniowiecznego miasta. Samotność mnichów i zakochanych. Zbiorowe świętowanie i cmentarna zaduma. Piękno na każdym kroku. Oto "Kraków nocą".

 

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya (franc) //Ars. La vie de Jean-Marie Vianney

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya (franc) //Ars. La vie de Jean-Marie Vianney

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Piękna, fotograficzno-literacka opowieść o św. Janie Marii Vianneyu, patronie proboszczów, męczenniku konfesjonału i niezmordowanym głosicielu Słowa Bożego, wzorze pobożności i gorliwej służby Bogu.  Zdjęcia wybitnego fotografika Adama Bujaka prowadzą śladami św. Jana Marii: od dzieciństwa i młodości w Dardilly, poprzez o Lyon, w którym się kształcił, Ecully, gdzie potajemnie (rewolucja!) przyjął pierwszą Komunię świętą, a potem był wikarym.

 

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (niem) // Welterbe der Menschheit. Polen auf der Liste der UNESCO

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO (niem) // Welterbe der Menschheit. Polen auf der Liste der UNESCO

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na zdjęciach zobaczymy m.in.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.