Czy pojawienie się rządu Tuska zapowiada erozję kultury chrześcijańskiej w Polsce?
Pod wpływem postępowej polityki nowego rządu szybko zachodzą zmiany w krajobrazie społeczno-kulturowym Polski, która pozostaje jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie. Od ostatnich wyborów parlamentarnych w październiku 2023 roku atmosfera w kraju stała się napięta, a intensywne spory polityczne i ideologiczne dotknęły także Kościół, który nadal pozostaje centralną instytucją w życiu tego narodu Europy Wschodniej.
13 grudnia zaprzysiężenie nowego rządu pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska zakończyło ośmioletnie rządy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Choć technicznie rzecz biorąc, partia konserwatywna pozostaje największą w kraju, z ponad 35% głosów w wyborach 15 października, straciła większość parlamentarną na rzecz Koalicji Obywatelskiej (KO), Trzeciej Drogi i Lewicy.
Za zgodą Unii Europejskiej obecne przywództwo pracuje nad odblokowaniem 76 miliardów euro z Funduszu Odbudowy, które zostały zatrzymane przez Komisję Europejską od 2022 roku z powodu zaniepokojenia UE sytuacją niezależności sądownictwa w Polsce. Nowa administracja już rozpoczęła wiele działań i interwencji w celu rozwiązania teoretycznych problemów pozostawionych przez poprzedników.
Brutalne metody
W tym celu rząd premiera Tuska sięgnął po metody, które jego przeciwnicy i część polskich i zagranicznych komentatorów uznawały za brutalne, a nawet autorytarne. Najbardziej charakterystycznym przypadkiem jest spektakularne aresztowanie 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim byłych ministrów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Obaj parlamentarzyści zostali skazani przez polski sąd niższej instancji w 2015 r. za teoretyczne nadużycie władzy i w tym samym roku ułaskawieni w ramach odwołania od decyzji sądu wydanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, który jako głowa państwa ma konstytucyjne uprawnienia do udzielania ułaskawień. Sprawa ta wywołała później batalię prawną pomiędzy sędziami Sądu Najwyższego a sędziami Trybunału Konstytucyjnego.
W czerwcu ubiegłego roku Sąd Najwyższy unieważnił ułaskawienia prezydenta na tej podstawie, że zostały wydane przed zakończeniem pełnego procesu sądowego. Trybunał Konstytucyjny ze swojej strony podtrzymał ważność ułaskawień, jednak jego autorytet jest kwestionowany przez niektórych ekspertów prawnych, zwłaszcza w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) z 2021 r., w którym stwierdzono, że polski sąd nie ma podstawy prawnej ze względu na obecność sędziego powołanego przez konserwatywną partię PiS za pośrednictwem prezydenta Dudy, sprzymierzonego politycznie z PiS.
Nowy rząd postanowił zlikwidować media publiczne takie jak TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa (PAP) w celu odsunięcia ich od wpływów politycznych. Ci, którzy sprzeciwiają się temu krokowi, uważają, że ma to na celu uciszenie krytycznych głosów w mediach dla własnych politycznych korzyści rządu. Takie działania zostały zakwestionowane przez ekspertów zewnętrznych, włączając w to Helsińską Fundację Praw Człowieka, która wyraziła „poważne wątpliwości prawne” wobec tych metod.
Koniec chrześcijańskiej Polski?
W Polsce, gdzie około 90% społeczeństwa to wyznawcy katolicyzmu, wiara stała się tematem kontrowersji i podziałów ideologicznych. W ostatnich latach Polska wyróżnia się w Europie, gdzie dominuje bardziej postchrześcijańska rzeczywistość. Konserwatywni politycy, zwłaszcza ci z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), aktywnie wspierali relacje między władzami państwowymi a Kościołem katolickim. Przyjęli również szereg ustaw, które podkreślały znaczenie rodziny, wolności wyznania oraz ochrony życia ludzkiego.
Jednakże ich przeciwnicy zacieśniali więzy z postępowymi poglądami Unii Europejskiej, mającej siedzibę w Brukseli. Ci z kolei prowadzili kampanie oparte na bardziej antyklerykalnych stanowiskach, sprzeciwiając się władzy Kościoła w życiu publicznym i domagając się większej separacji państwa od religii. Ta sytuacja spowodowała głębsze podziały w społeczeństwie i stała się polem bitwy między dwoma przeciwstawnymi obozami ideologicznymi.
Już w połowie stycznia nowa koalicja przedstawiła plan zmniejszenia Funduszu Kościelnego – dotacji państwowych o wartości kilku milionów złotych rocznie – który ma być omawiany w parlamencie do końca marca, a nowe ministerstwo edukacji zapowiedziało już redukcję zajęć z katechizmu w szkołach państwowych.
Wg belgijskiego historyka Davida Engelsa, profesora naukowo-badawczego w Instytucie Zachodnim w Poznaniu i autora licznych prac na temat europejskich ruchów politycznych i cywilizacyjnych, dokonuje się obecnie „rewolucja ideologiczna”. „Widzimy, że zwolennicy ‘postępowej’ strony mają coraz mniej skrupułów w narzucaniu swojej wizji ‘wielkiego resetu’ naszej cywilizacji, używając wszelkich środków – mediów, polityki, edukacji, praw, ekonomii. Stwarza to nie do końca bezpodstawne wrażenie, że jesteśmy świadkami początku nowego, ‘miękkiego’ totalitaryzmu” – stwierdził.
Przeszkoda w aborcji
Kwestia aborcji stała się punktem spornym, który pogłębił podziały w społeczeństwie. Polskie Kościoły oficjalnie sprzeciwiły się wszelkim próbom złagodzenia przepisów dotyczących aborcji, które zostały znacząco ograniczone przez poprzedni rząd w 2020 roku. Donald Tusk, po objęciu urzędu, wyraził zamiar wprowadzenia ustawy, która umożliwiłaby przerywanie ciąży w dowolnych okolicznościach do 12 tygodnia.
Obecnie aborcja w Polsce jest dozwolona jedynie w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia dla matki. Aborcja eugeniczna – w przypadku nieprawidłowości płodu – została zakazana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Orzeczenie to doprowadziło do ukarania kraju przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w 2023 r.
Oprócz szerszego projektu liberalizacji dostępu do aborcji nowa grupa parlamentarna planuje także uchwalenie ustawy zezwalającej na sprzedaż pigułki „dzień po” bez recepty nieletnim w wieku 15 lat i starszym. Jednak poza sprzeciwem episkopatu, który pozostaje wpływowym głosem w kraju, w tych kwestiach społecznych koalicja będzie musiała zapewne spotkać się z wetem prezydenta Dudy, gorliwego katolika wrogo nastawionego do aborcji, którego kadencja ma zakończyć się w 2025 roku.
Ta sprawa przekroczyła tradycyjne podziały polityczne, a w nowym rządzie są osoby, które nie popierają znaczącej liberalizacji prawa dotyczącego aborcji. Nawet były premier Mateusz Morawiecki, związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, częściowo obwinia surowość antyaborcyjnego stanowiska za porażkę prawicy w wyborach. Podobnego zdania są niektórzy konserwatywni analitycy w Europie. W rzeczywistości to przede wszystkim zaangażowanie kobiet, przy rekordowej frekwencji wyborczej wynoszącej prawie 75%, spowodowało utratę przez konserwatywny obóz większości w parlamencie.
Ideologia antychrześcijańska
David Engels obawia się, że obecny ruch sekularyzacyjny szybko się zakorzeni, zaczynając od głównych ośrodków miejskich. Jego zdaniem jest to tym bardziej prawdopodobne, że konserwatywne szeregi Polski mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej taktyki oporu, aby zrównoważyć panujący trend. „W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy konserwatystom nie udało się stworzyć niezależnych mediów, ośrodków doradczo-rozwojowych ani akademii, które mogliby teraz wykorzystać jako odległe pozycje obronne. Używając jedynie środków, które udostępniło im państwo, dosłownie stracili wszystko, tracąc większość” – stwierdził.
Dla kontrastu wskazał, że obecny postępowy rząd cieszy się poparciem instytucji europejskich, większości zachodnich mediów oraz rządu niemieckiego, co sprawia, że walka ideologiczna jest nierówna. Doprecyzował on swoje spostrzeżenia, mówiąc, że nasilenie skrajnych poglądów w części liberalnej społeczności powoduje, że ludzie zaczynają dostrzegać absurdalność i nawet niebezpieczeństwo ideologii wokizmu. Podkreślił również, że narasta brutalność w dyskredytowaniu odmiennych poglądów jako „skrajnie prawicowych”, co skutkuje zwiększającą się liczbą osób, które decydują się na aktywny opór.
Jednakże istnieje przekonanie, że młodzi ludzie mieszkający na wsiach, gdzie wciąż żyje 40% społeczeństwa, częściej podtrzymują duchową i kulturową spuściznę swoich rodziców. Dzięki temu stają się bardziej odporni na wpływy polityczne i ideologiczne płynące z dużych miast oraz spoza kraju. Tożsamość narodowa w Polsce ściśle wiąże się z wiarą oraz historią podbojów i okupacji, które często skutkowały prześladowaniami religijnymi, zwłaszcza w okresie komunizmu. Polacy, silnie związani z katolicką wiarą, odrzucają ideologie antychrześcijańskie. Wydaje się, że są gotowi bronić swej religijnej przynależności nawet siłą, co sugeruje, że płomień tej wiary nigdy nie zgaśnie.
Źródło: National Catholic Register, TP
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia
Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Dlaczego przestałem być lewakiem
Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.