Madonnelle – niezauważane skarby rzymskich ulic
Rzym to miasto pełne sztuki, historii i duchowości. Wśród tysięcy muzeów i kościołów, gdzie można podziwiać znane na całym świecie arcydzieła, kryje się mniej oczywisty, ale równie fascynujący aspekt rzymskiej kultury: madonnelle. Te „małe Madonny” to niewielkie kapliczki maryjne, które można znaleźć na rogach ulic, fasadach budynków i skrzyżowaniach. Choć łatwo je przeoczyć, ich obecność stanowi nieodłączny element życia mieszkańców Rzymu.
Madonnelle pojawiły się w Rzymie ponad 500 lat temu, a ich celem było zapewnienie opieki Matki Bożej nad mieszkańcami miasta. Pierwsza znana kapliczka tego typu, zainstalowana w 1523 roku, znajduje się w dzielnicy Ponte. W szczytowym okresie w Rzymie istniało około 3000 takich kapliczek. Dziś przetrwała zaledwie połowa z nich, ale nadal odgrywają ważną rolę w życiu duchowym miasta.
Madonnelle były szczególnie popularne w XVII-XIX wieku, kiedy to Kościół katolicki intensywnie promował kult Matki Bożej jako odpowiedź na krytykę związaną z oddawaniem czci wizerunkom. Chociaż wiele z tych małych kapliczek zostało stworzonych przez anonimowych artystów, ich wpływ na duchowe i kulturowe życie Rzymu jest nieoceniony. Pierwotnie oświetlane lampkami oliwnymi, madonnelle pełniły także funkcję praktyczną, rozświetlając ulice miasta nocą.
Tradycja wznoszenia publicznych kapliczek ma jednak jeszcze głębsze korzenie, sięgające czasów starożytnych. W starożytnym Rzymie budowano podobne kapliczki dla lares – bóstw opiekuńczych, które miały chronić mieszkańców i podróżnych. Kiedy chrześcijaństwo zaczęło dominować, Matka Boża zastąpiła te pogańskie bóstwa, stając się nową opiekunką ulic Rzymu.
Od wieków madonnelle są otaczane czcią, a ich historię zdobią liczne opowieści o cudach. W 1796 roku, podczas francuskiej okupacji, setki osób twierdziły, że oczy Madonny w tych kapliczkach podążały za nimi, co Kościół uznał za cud. W dowód wdzięczności wokół jednej z cudownych madonnelle, Madonna dell'Archetto, zbudowano kaplicę, która jest dziś najmniejszym kościołem w Rzymie.
Po II wojnie światowej tradycja madonnelle przeżyła odrodzenie. Papież Pius XII poświęcił miasto Matce Bożej Miłości w 1944 roku, prosząc o ochronę podczas bombardowań. Wkrótce potem Rzym został wyzwolony spod okupacji, co wielu uważało za cudowne wstawiennictwo Maryi. W podziękowaniu zainstalowano nowe madonnelle, które można spotkać w całym mieście.
Dziś madonnelle można zobaczyć na wielu ulicach Rzymu – od eleganckich dzielnic po zaułki pokryte graffiti. Każda z tych małych kapliczek przypomina o głębokiej więzi miasta z Matką Bożą, która od wieków czuwa nad jego mieszkańcami. Spacerując po Rzymie, warto podnieść wzrok i odkryć te niezwykłe skarby, które stanowią świadectwo nie tylko wiary, ale także niezwykle bogatej historii Wiecznego Miasta.
Źródło: National Catholic Register, TP
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Polska. Dom tysiącletniego narodu
Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.
Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
W 80 podróży dookoła świata
Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.