Lipnica Murowana – ziemia świętych, w hologramie

Nasi autorzy

Lipnica Murowana – ziemia świętych, w hologramie

Drewniany kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Został wzniesiony w końcu XV w. Jest jedną z najstarszych i najcenniejszych świątyń drewnianych w Małopolsce. Fot. Adama Bujaka z albumu

Drewniany kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Został wzniesiony w końcu XV w. Jest jedną z najstarszych i najcenniejszych świątyń drewnianych w Małopolsce. Fot. Adama Bujaka z albumu "Polska. Dwanaście wieków", str. 206.

Lipnica Murowana to miejsce, które w wyjątkowy sposób łączy przeszłość z nowoczesnością. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabytków świata – drewniany kościół św. Leonarda, który stał się centrum nowoczesnej turystyki. To tutaj można zanurzyć się w przeszłość, odkryć potęgę kultury i wiary, które przetrwały wieki.

Skarbiec średniowiecznego dziedzictwa

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej według tradycji powstał na miejscu gontyny słowiańskiej w 1141 roku. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XV wieku, a ponowna konsekracja miała miejsce w 1610 roku. Wnętrze kościoła zdobią tryptyki ołtarzowe i polichromie, będące świadectwem głębokiej wiary i troski społeczności lipnickiej o świątynię.

Drewniany kościół św. Leonarda to jeden z najcenniejszych obiektów średniowiecznego budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie. W 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dołączając do grona około 800 wyjątkowych obiektów z całego świata.

Tradycja najwyższych palm wielkanocnych

Lipnica Murowana słynie z wyjątkowej tradycji – tworzenia najwyższych palm wielkanocnych, które mogą sięgać nawet 35 metrów. Co roku podczas Niedzieli Palmowej mieszkańcy i goście podziwiają te imponujące konstrukcje, które są symbolem lokalnej kultury i tradycji.

Święci i błogosławieni z Lipnicy

Lipnica Murowana to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale także ziemia świętych. Trzy osoby związane z tym miejscem zostały wyniesione na ołtarze Kościoła katolickiego. Św. Szymon z Lipnicy, urodzony w XV wieku, po wstąpieniu do zakonu bernardynów związał swoje życie z Krakowem. W Lipnicy znajduje się sanktuarium poświęcone jego pamięci, zbudowane na miejscu jego rodzinnego domu. Na przełomie XIX i XX wieku w Lipnicy działały siostry Ledóchowskie: św. Urszula i bł. Maria Teresa. Ich praca na rzecz bliźnich i Kościoła pozostawiła trwały ślad w historii tej małopolskiej miejscowości.

Centrum pielgrzyma i turysty – hologramy i historia

Proboszcz lipnickiej parafii, ks. Mariusz Jachymczak, postanowił, że dziedzictwo religijne, duchowe i kulturowe Lipnicy Murowanej powinno służyć ludziom. Tak powstało Centrum Pielgrzyma i Turysty. To miejsce, gdzie historia miejscowości jest prezentowana w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem audioprzewodników dostępnych w siedmiu językach. Dzięki hologramom można lepiej poznać najcenniejszy zabytek – kościół św. Leonarda. Centrum to prawdziwy skarbiec wiedzy o Lipnicy i jej zabytkach. Jest to miejsce, które zaciekawi osoby w różnym wieku, w tym młode pokolenie, oferując wiedzę w atrakcyjnej formie.

Atrakcje w okolicy

Lipnica Murowana to doskonałe miejsce, z którego można zwiedzać liczne atrakcje w okolicy. Warto odwiedzić zagadkowe formacje skalne zwane Kamieniami Brodzińskiego, wieżę widokową na Szpilówce w Iwkowej, kopalnię soli w Bochni oraz zamek w Nowym Wiśniczu. Na zakończenie wizyty w Centrum Pielgrzyma i Turysty warto spróbować tradycyjnej lipnickiej lipiny (naparu z kwiatów lipy), lokalnego specjału, który od 2014 roku figuruje na Liście Produktów Regionalnych. Lipnica Murowana to miejsce, gdzie historia i nowoczesność spotykają się, tworząc wyjątkowe doświadczenie dla każdego turysty. Zapraszamy do odkrywania tego niezwykłego zakątka Małopolski.

Album „Polska. Dwanaście wieków” Adama Bujaka i prof. Wojciecha Polaka

Album „Polska. Dwanaście wieków” to wyjątkowa podróż przez historię i kulturę naszego kraju, rozpoczynająca się od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Na każde stulecie, od X do XXI, przywoływane są kluczowe wydarzenia i dokonania, które ukształtowały Polskę. Autorem niezwykłych fotografii jest Adam Bujak, który uwiecznił nie tylko znane zabytki jak Wawel czy Łazienki Królewskie, lecz także mało znane perły architektury i historii, takie jak romański kościół w Dziekanowicach czy średniowieczne kopalnie soli w Bochni i Wieliczce. Album zawiera imponującą liczbę 600 fotografii, z których każda stanowi fascynującą podróż w przeszłość i teraźniejszość Polski.

Tekst opracowany przez prof. Wojciecha Polaka nie tylko opisuje zdarzenia historyczne, ale również niezwykle przystępnie i literacko przekazuje głęboką wiedzę. Książka jest nie tylko bogato ilustrowanym przewodnikiem po naszym dziedzictwie, ale również kompendium wiedzy na temat Polski, której piękno i różnorodność zostają tu doskonale uchwycone.

Autorzy starali się oddać bogactwo naszego narodowego dziedzictwa. Nie było to zadanie łatwe, ale udało im się. Zapraszamy zatem wraz z nimi do wędrówki po kartach tej książki – do fascynującej wędrówki po Polsce!

Źródło: Aleteia PL – Duchowość i lifestyle, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Adam Bujak, Janusz Dobesz

Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.

 

Katedra w Łowiczu

Katedra w Łowiczu

Adam Bujak

Dzieło przedstawiające najcenniejszy skarb Ziemi Łowickiej - bazylikę katedralną pw. Najświętszej Maryi Panny. Ta dumna świątynia, miejsce pochówku prymasów Polski, "perła zachodniego Mazowsza", błyszczy dziś swym szlachetnym pięknem dla chwały Bożej i pożytku wiernych.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII–XX w.

Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII–XX w.

Marek Klecel

Za co?! Pytanie to nieodparcie nasuwa się podczas czytania tej przejmującej książki. Tysiące Polaków, najlepszych synów swojego narodu, było zsyłanych na Sybir za umiłowanie własnego kraju, za walkę o jego wolność, za przywiązanie do wiary katolickiej. Wszelki sprzeciw wobec caratu karany był surowo; najczęściej właśnie wyekspediowaniem na tę nieludzką ziemię, skąd przeważnie nie było już powrotu.

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Kronika Polaków

Kronika Polaków

Maciej Miechowita


Aż trudno uwierzyć, że Kronika Polaków (Chronica Polonorum) Macieja z Miechowa musiała czekać ponad 500 lat aż zostanie przetłumaczona na język polski. To wielkie dzieło było oczywiście dobrze znane historykom – wielu z nich odwoływało się do jego treści – ale czytanie go wymagało dobrego opanowania łaciny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.