Kard. Stanisław Dziwisz: „Święci nie przemijają”. Uroczysta Msza Święta z okazji 25-lecia kanonizacji św. Kingi

Nasi autorzy

Kard. Stanisław Dziwisz: „Święci nie przemijają”. Uroczysta Msza Święta z okazji 25-lecia kanonizacji św. Kingi

Nabożeństwo na szczycie Jasnej Góry w 1983 r. Pierwszy z lewej nowy prymas Polski, następca kard. Wyszyńskiego, kard. Józef Glemp, a obok niego metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Trwał stan wojenny, a Jan Paweł II od tronu Matki Bożej Królowej Polski domagał się wolności:

Nabożeństwo na szczycie Jasnej Góry w 1983 r. Pierwszy z lewej nowy prymas Polski, następca kard. Wyszyńskiego, kard. Józef Glemp, a obok niego metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Trwał stan wojenny, a Jan Paweł II od tronu Matki Bożej Królowej Polski domagał się wolności: "naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha - naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza: tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!". Nad papieskim tronem - a także na ścianie ołtarzowej - widoczne zawołanie Jana Pawła II "Totus Tuus" (Cały Twój [Maryjo]). Fot. Adama Bujaka z książki "Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II" Jolanty Sosnowskiej, str. 291.

W Starym Sączu odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji 25-lecia kanonizacji św. Kingi, która została ogłoszona świętą przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce 16 czerwca 1999 roku. Kard. Stanisław Dziwisz, świadek życia św. Jana Pawła II, przewodniczył Mszy św. na ołtarzu papieskim, przypominając o nieprzemijającej wartości świętości i dziedzictwa polskiego Papieża.

Święci pozostają z nami na zawsze

„Święci nie przemijają” – te słowa kard. Dziwisza, wypowiedziane w homilii, stanowiły główne przesłanie uroczystości. Kardynał podkreślił, że autentyczna świętość, jaką żyła św. Kinga, nigdy się nie starzeje. Jej życie, pełne oddania Bogu i służby dla innych, pozostaje inspiracją dla współczesnych. Św. Kinga, jako królewna węgierska, księżna małopolska, a także fundatorka klasztoru w Starym Sączu, była symbolem miłości, odwagi i troski o dobro wspólne w trudnych czasach.

Jan Paweł II – Papież Rodzin

Kard. Dziwisz wspomniał również o świętości Jana Pawła II, którego życie było nieustannym zjednoczeniem z Bogiem i służbą dla Kościoła. „Modlitwa kierowała go do służby, a służba stawała się modlitwą” – mówił kardynał, podkreślając, że papieska mistyka była mistyką służby. Papież Jan Paweł II, nazywany Papieżem Rodzin przez Ojca Świętego Franciszka, pozostawił Kościołowi bogate nauczanie o rodzinie, ochronie życia ludzkiego i przygotowaniu młodych do małżeństwa.

Tradycja i nowoczesność

Diecezjalne Święto Rodziny, obchodzone corocznie w Starym Sączu na pamiątkę wizyty Jana Pawła II, stało się piękną tradycją, gromadzącą rodziny z całej diecezji tarnowskiej. Biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał, że papież Jan Paweł II kanonizował Matkę Kingę w Starym Sączu, mówiąc o roli i powołaniu rodziny chrześcijańskiej.

Po Mszy św. ołtarz papieski, który nie został rozebrany, pozostaje symbolem tej wyjątkowej wizyty. Na jego terenie działa Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, a obok ołtarza znajduje się Dom Pielgrzyma Opoka, miejsce rekolekcji i innych wydarzeń diecezjalnych oraz ogólnopolskich.

Święta Kinga – patronka samorządowców

Św. Kinga, urodzona w 1234 roku, była córką króla Węgier Beli IV i żoną księcia sandomierskiego Bolesława Wstydliwego. Jej życie było pełne miłosierdzia, opieki nad potrzebującymi i fundowania kościołów. Po otrzymaniu ziemi sądeckiej w 1257 roku, Kinga przyczyniła się do gospodarczej pomyślności Starego Sącza, fundując klasztor, który stał się centrum jej kultu.

Św. Kinga zmarła 24 lipca 1292 roku, a jej szczątki spoczywają w klasztorze starosądeckim, który ufundowała i do którego wstąpiła po śmierci męża. Jej postać odegrała ogromną rolę nie tylko w dziejach religijnych Polski, lecz również w polityce i kulturze.

Dziedzictwo św. Kingi i św. Jana Pawła II

Uroczystości w Starym Sączu przypominają, że dziedzictwo świętych, takich jak św. Kinga i św. Jan Paweł II, jest nieprzemijające. Ich życie i nauczanie pozostają źródłem inspiracji i duchowej mocy dla współczesnych pokoleń, wzywając do ochrony fundamentalnych wartości, służby Bogu i ludziom oraz budowania wspólnoty opartej na miłości i miłosierdziu.

Źródło: KAI, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. prof. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Wstańcie, chodźmy!

Wstańcie, chodźmy!

Jan Paweł II, Adam Bujak

Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Ryszard Rzepecki, Karol Wojtyła

Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.

 

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych

Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych

Adam Bujak

Ta książka, to krótka historia długiej drogi Stanisława Dziwisza z nieznanej światu Raby Wyżnej poprzez Rzym na tysiącletni tron biskupi w Krakowie. Niemal każdy o nim słyszał, ale niewielu go znało. Milczący Stanisław. Mógł stawać w blasku, jaki spływał najpierw od kardynała Wojtyły, a potem od Papieża Jana Pawła II, wybrał cień. To o nim w 20.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.