Dzwon Zwycięzcy z Igrzysk Olimpijskich stanie się częścią dziedzictwa katedry Notre Dame
Południowa fasada i nawa główna katedry Notre-Dame w 2017 r., dwa lata przed pożarem. Fot. Wikipedia
Waga 500 kilogramów, wykonany z brązu, emanujący duchem triumfu – taki jest Dzwon Zwycięzcy, który zdobił Stade de France podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Teraz, po zakończeniu sportowych zmagań, dzwon znajdzie nowe, równie symboliczne miejsce. Jego ostatecznym przeznaczeniem stanie się katedra Notre Dame, gdzie będzie stanowił wyjątkowy element odbudowy i trwałego dziedzictwa olimpijskiego.
Dzwon Zwycięzcy rozbrzmiewał na Stade de France za każdym razem, gdy do rąk sportowca trafiał złoty medal. Podobną rolę odegrał podczas Igrzysk Paraolimpijskich, które odbyły się w Paryżu w dniach 28 sierpnia – 8 września. Jego brzmienie to hołd dla determinacji i sukcesów zawodników, jednak na tym nie kończy się jego misja.
Dzwon Zwycięzcy ma być symbolem odnowy i siły, którą teraz, po igrzyskach, przekaże paryskiej katedrze Notre Dame. Odbudowa tej zabytkowej świątyni po katastrofalnym pożarze w 2019 roku stała się jednym z najważniejszych projektów we Francji. Choć pierwotnie prezydent Emmanuel Macron chciał, by katedra została otwarta przed piątą rocznicą pożaru, obecnie planowane jest to na początek grudnia. Wtedy też zabrzmi olimpijski dzwon, wypełniając wnętrze Notre Dame nowym dźwiękiem.
Dzwon Zwycięzcy powstał z inicjatywy komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich, a jego produkcję zlecono tradycyjnej odlewni Cornille Havard w Normandii – tej samej, która odrestaurowała dzwony katedry zniszczone po pożarze. Na jego powierzchni wygrawerowano napis „Paris 2024”, przypominający o historycznym wydarzeniu, które pozostawiło niezatarty ślad w stolicy Francji.
We wrześniu Dzwon Zwycięzcy dołączy do dwóch innych dzwonów i zostanie zamontowany w jednej z wież katedry. Tam zagra w harmonii z historycznymi dzwonami, w tym z Le Bourdonem, najstarszym dzwonem Notre Dame z 1683 roku. 8 grudnia, podczas ceremonii otwarcia odnowionej katedry, wszystkie trzy dzwony zabrzmią razem, symbolicznie rozpoczynając nowy rozdział w historii tego wyjątkowego miejsca.
Pierre-André Lacout, menadżer Stade de France, podkreślił wyjątkowy charakter tej inicjatywy: „W pewnym sensie Paryż 2024 przyczynia się do odbudowy Notre Dame. Na całe życie pozostanie w Notre Dame część Igrzysk i ducha olimpijskiego”. To niezwykłe połączenie sportu, historii i kultury sprawia, że Paryż 2024 pozostawi po sobie coś więcej niż wspomnienia – dźwięk, który będzie rozbrzmiewał na wieki, przypominając o triumfie ludzkiego ducha i niegasnącej nadziei na lepsze jutro.
Dzwon Zwycięzcy to nie tylko symbol olimpijskich emocji, ale także nowa część historii Notre Dame – wyjątkowe połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w jednym dźwięku, który od teraz stanie się nieodłącznym elementem paryskiej katedry.
Źródło: Aleteia English, TP
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Polska. Dom tysiącletniego narodu
Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.
Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.