Letnie obserwacje nieba z wielkim malarzem JMW Turnerem. Podróż do chwały Bożej
Joseph Mallord William Turner, wybitny brytyjski malarz z XIX wieku, był nie tylko mistrzem krajobrazu, ale także zapalonym obserwatorem nieba. Jego dzieła, często pełne dramatycznych i niesamowitych scen niebiańskich, odzwierciedlają nasze własne pragnienie dotknięcia transcendencji i chwały Bożej.
Turner szczególnie kochał niebo nad Kent, u wybrzeży południowo-wschodniej Anglii. Jako dziecko, pod koniec XVIII wieku, często odwiedzał tamtejsze plaże, a fascynacja tym miejscem pozostała z nim przez całe życie. Pomimo że był cenionym artystą w Londynie, gdzie jego prace cieszyły się dużym uznaniem, znajdował w niebie nad Morzem Północnym schronienie od miejskiego zgiełku.
W Londynie niebo było ograniczone ramami okien i budynków, ale na plaży w Kent było bezkresne. Turner godzinami patrzył na to niebo, tworząc szkic za szkicem w swoich notatnikach. Te szybkie akwarelowe impresje, choć początkowo niedoceniane, z czasem zyskały uznanie i stały się niezwykle popularne. Były to studia nastroju i koloru, które przełożyły się na jego bardziej dopracowane obrazy, pełne niesamowitych scen niebiańskich.
Turner zyskał popularność nie dlatego, że się „sprzedał” (jak to mówią niektórzy), ale dlatego, że jego prace były wspaniałe i sugestywne. Jego obrazy przenoszą nas na plażę, pozwalając nam patrzeć na chmury i czuć się poruszonymi ich pięknem. To, co czyni wielką sztukę, to nie jej popularność ani umiejscowienie, ale zdolność do dotykania transcendencji i wywoływania emocji.
Podobnie jak Turner, wielu z nas spędza letnie miesiące, patrząc w niebo. Lipcowe zachody słońca, chmury przypominające puchate kulki, sokoły wędrowne żeglujące po prądach wstępujących – to wszystko przyciąga naszą uwagę i wypełnia nasze serca spokojem. Dźwięk nieba, gdy przedziera się przez las wieczorem czy gdy szumi wśród suchych liści, jest melodią lata.
Wielu ludzi ceni sobie chwile spędzone na pieszych wycieczkach i przejażdżkach rowerowych po górach Karoliny Północnej (i nie tylko), aby zobaczyć niebo o wschodzie słońca. Co roku starają się dotrzeć na plażę, ponieważ nie ma nic lepszego niż niebo nad wodą. Na przykład raz na wzgórzu z widokiem na jezioro Michigan tłum był świadkiem spontanicznych oklasków po zachodzie słońca – chwili pełnej zachwytu i miłości.
Najbardziej ukochanym miejscem do patrzenia w niebo dla wielu osób jest taras domku w dolinie rzeki Missouri. Każdego roku wracają tam, a za każdym razem zachód słońca nad wzgórzami Ozark zaskakuje nowymi kolorami i fakturami. Podobnie Turner wielokrotnie powracał na plażę w Kent, aby obserwować zmieniające się niebo i fascynujące interakcje słońca z chmurami i wodą.
Marzycielska jakość prac Turnera idealnie pasuje do długich letnich dni spędzonych nad wodą. Jego obrazy przypominają nam o tym, jak to jest żyć w pokoju, gdzie jedynym zmartwieniem jest obserwowanie nieba i chwały Boga. Być może i Ty masz swoje ulubione miejsce do patrzenia w niebo, miejsce, które odwiedzasz co roku i które przynosi Ci spokój.
Turner pokazuje nam, że wielka sztuka może być zarówno popularna, jak i głęboko poruszająca. Jego prace, pełne niebiańskich krajobrazów, są świadectwem jego miłości do nieba i naszej wspólnej potrzeby dotykania transcendencji.
Źródło: Aleteia English, TP
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
Polska. Panoramy
Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Serce Litwy. Wilno
Dwaj wielcy artyści – laureat literackiej nagrody Nobla Czesław Miłosz i mistrz obiektywu Adam Bujak - spotkali się w tym przedziwnym, magicznym mieście. Poeta wspomina Wilno wierszem i prozą, przywołuje z pamięci spędzone tam lata dzieciństwa i młodości, zaś fotografik światłem opisuje urodę grodu Giedymina, piękno tamtejszych kościołów i innych zabytków, malowniczość zaułków.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Mój Miłosz
Wspomnienia Marka Skwarnickiego o Czesławie Miłoszu zawarte w tej książce doprowadzone zostały do ostatnich dni życia Noblisty. Są nie tylko zapisem przyjaźni, ale ukazują całą epokę, w którą wpisali się bohaterowie tej książki. Obszernie cytowana korespondencja między poetami ujawnia wiele osobistych sympatii i antypatii Miłosza oraz rozterki duchowe wielkiego artysty.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza
Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.
Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.