8 sposobów, aby tego lata zbliżyć się do Boga

Nasi autorzy

8 sposobów, aby tego lata zbliżyć się do Boga

Rzesze pielgrzymów podczas Mszy św. przed szczytem Jasnej Góry; co roku do Najświętszej Marii Panny przybywają miliony wiernych. Bardzo często zaprasza ich Radio Maryja i TV Trwam. Fot. Adama Bujaka z książki

Rzesze pielgrzymów podczas Mszy św. przed szczytem Jasnej Góry; co roku do Najświętszej Marii Panny przybywają miliony wiernych. Bardzo często zaprasza ich Radio Maryja i TV Trwam. Fot. Adama Bujaka z książki "Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach" Czesława Ryszki, str. 363.

Lato to czas, który wnosi do naszego życia inny rytm i oferuje liczne okazje do pogłębienia relacji z Bogiem. Bez codziennego zgiełku i natłoku obowiązków możemy znaleźć wiele sposobów na duchowe odświeżenie. Oto osiem inspirujących pomysłów, które pomogą Ci zbliżyć się do Boga tego lata.

1. Odwiedź lokalne sanktuarium

Bez względu na to, czy wybierasz się na wycieczkę, czy planujesz spędzić czas w domu, odwiedzenie lokalnego sanktuarium lub katedry może być niezwykle wzbogacającym doświadczeniem. W Kościele katolickim niemal wszędzie znajdziesz miejsca godne odwiedzenia. Poświęć chwilę na modlitwę i zapal świecę, by poczuć bliskość Boga.

2. Wybierz się na pielgrzymkę

Lato sprzyja wycieczkom, więc dlaczego nie rozważyć pielgrzymki? Może to być krótka podróż do miejsc katolickich w Twoim mieście lub województwie. Dla bardziej ambitnych, słynne Camino de Santiago w Europie oferuje niezapomniane duchowe przeżycia. Pielgrzymka nie musi być daleka ani skomplikowana; ważne jest duchowe zaangażowanie i refleksja.

3. Weź udział w procesji eucharystycznej

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna odbywająca się tego lata w Stanach Zjednoczonych to wyjątkowa okazja, aby zjednoczyć się z innymi wiernymi, choć procesje eucharystyczne odbywają się w różnych miastach. Udział w takiej procesji to piękny sposób na wyrażenie swojej wiary i oddania Bogu.

4. Spędzaj czas z Pismem Świętym

Jeśli szukasz duchowej głębi w zaciszu swojego domu, warto wdrożyć codzienną rutynę z Pismem Świętym. Czytanie Biblii lub słuchanie jej w aplikacjach modlitewnych może stać się codziennym rytuałem, który przyniesie spokój i inspirację. Poranna kawa z Biblią w ręku lub wieczorna medytacja to doskonałe sposoby na duchowe wzbogacenie.

5. Spędzaj czas na łonie natury

Lato to idealna pora na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Wybierz się na wycieczkę lub codzienny spacer, aby podziękować Bogu za piękno stworzenia. Cisza i spokój natury sprzyjają refleksji i modlitwie, pozwalając odczuć obecność Boga w otaczającym nas świecie.

6. Posłuchaj podcastu opartego na wierze

Podczas codziennych czynności, takich jak prace ogrodowe czy inne domowe inicjatywy, warto posłuchać podcastów o tematyce religijnej. W USA popularnymi audycjami są „Bible in a Year”, „Abiding Together” czy „Catholic Answers Focus”, które mogą dostarczyć inspiracji i wiedzy, pomagając zbliżyć się do Boga nawet w zabieganym dniu.

7. Weź udział w pracy społecznej

Lato to doskonały czas, aby zaangażować się w działalność charytatywną. Wolontariat w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach czy centrach zasobów ciążowych to sposób na naśladowanie Chrystusa poprzez służbę innym. Pomaganie potrzebującym nie tylko wzbogaca duchowo, ale również przynosi głębokie poczucie spełnienia.

8. Ciesz się braterską atmosferą w grupach wsparcia

Dołączenie do grupy wsparcia w swojej parafii to świetny sposób na rozwijanie relacji z innymi wiernymi. Parafie często oferują różnorodne grupy, od mam po grupy rzemieślnicze i sportowe. Udział w takich grupach nie tylko umacnia wiarę, ale także buduje wspólnotę i poczucie przynależności.

Wykorzystaj te osiem sposobów, aby tego lata zbliżyć się do Boga i odnaleźć duchowe odświeżenie. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe jest otwarcie serca i umysłu na Jego obecność.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

 

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.