Kościół katolicki w Japonii: nowe oblicze egzystencjalnego kryzysu narodu
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Osace. Fot. Wikipedia
W kwietniu, podczas szczytu sezonu kwitnienia wiśni, spędziłem 14 dni, zwiedzając Kościół katolicki w Japonii. Podróżując pieszo, samolotem, metrem i pociągiem pociskowym, zgłębiałem tajniki tej małej, lecz dynamicznej wspólnoty. Moja podróż rozpoczęła się od spotkania z arcybiskupem Tarcisiusem Isao Kikuchi w katedrze Najświętszej Marii Panny w Tokio, a zakończyła na wystąpieniu wybitnego kapłana Shinto, Mitsui Shinsaku, który będzie uczestniczył we wrześniowej konferencji pokojowej zorganizowanej przez Wspólnotę Świętego Idziego.
Japońska społeczność katolicka liczy około 536 000 osób, co stanowi niewielki ułamek populacji kraju wynoszącej 125 milionów. Niemniej jednak dynamika tego Kościoła jest godna uwagi. Wśród tak wielu wrażeń z mojej podróży wyróżniłem cztery rzeczywistości dotyczące Kościoła katolickiego w Japonii, którymi chcę się podzielić: wielokulturowość nowych katolików, rosnący wpływ katolickich szkół, trwałą siłę jezuitów oraz wspólną misję pokoju z Watykanem.
Imigracja a Kościół
Choć populacja Japonii maleje, a kraj traci codziennie 2293 osoby, Kościół katolicki w Japonii nie stoi w miejscu. Wręcz przeciwnie, staje się coraz bardziej wielokulturowy. Wielu nowo przybyłych do Japonii to katolicy, a ich obecność wzbogaca lokalną wspólnotę.
Ojciec Antonius Firmansyah, jezuita i profesor teologii na Uniwersytecie Sophia, podkreśla, że Kościół katolicki w Tokio jest coraz bardziej zróżnicowany etnicznie. Wśród wiernych dominują Wietnamczycy, co jest odzwierciedleniem rosnącej liczby imigrantów w Japonii. „Kościół katolicki kwitnie, ponieważ jesteśmy naprawdę otwarci na współpracę z różnymi kulturami” – mówi ojciec Firmansyah.
Arcybiskup Kikuchi dodaje, że filipińskie imigrantki, które poślubiają japońskich rolników, pełnią rolę misjonarek w swoich lokalnych społecznościach. Te katolickie żony mieszkają w wioskach, w których często brakuje kościołów, co napawa nadzieją na przyszłość.
Edukacja jako narzędzie ewangelizacji
Na terenach misyjnych wpływy katolickie często wzmacniają się poprzez system edukacyjny. Japonia jest tego doskonałym przykładem. Uniwersytet Sophia, jeden z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów w Azji, kształci dziś około 14 000 studentów z ponad 80 krajów. Założony w 1906 roku przez niemieckich jezuitów na polecenie papieża Piusa X, Sophia University odgrywa kluczową rolę w edukacji i ewangelizacji.
Profesor Maria Lupas zauważa, że Kościół katolicki jest integralną częścią japońskiego społeczeństwa, głównie dzięki swoim szkołom. Nawet matka obecnego cesarza Naruhito kształciła się w katolickiej szkole Sacred Heart University. Absolwenci katolickich szkół często pracują w urzędach i korporacjach, co dodatkowo wzmacnia wpływy Kościoła.
Trwały wpływ jezuitów
Historia jezuitów w Japonii sięga 1549 roku, kiedy św. Franciszek Ksawery założył Kościół w tym kraju. Mimo długiego okresu prześladowań wpływ Towarzystwa Jezusowego pozostaje silny. Dziś jezuici prowadzą Uniwersytet Sophia, szkołę muzyczną w Hiroszimie oraz cztery prestiżowe szkoły średnie.
Jednym z najbardziej inspirujących jezuitów, których spotkałem, jest 89-letni ojciec Aldo Isamu. Przybył do Japonii w 1958 roku i od tego czasu mieszka w tym kraju, pomagając w różnych projektach, takich jak wspieranie biednych dzieci w Wietnamie. Inny jezuita, ojciec Renzo De Luca, jest dyrektorem Muzeum i Pomnika Dwudziestu Sześciu Męczenników w Nagasaki, dokumentującym historię chrześcijaństwa w Japonii.
Wspólna misja pokoju
Kościół katolicki w Japonii, mimo swojej niewielkiej liczebności, odgrywa istotną rolę w promowaniu pokoju. Wizyty Jana Pawła II w 1981 roku i Franciszka w 2019 roku podkreśliły znaczenie pokoju i dialogu. Jan Paweł II wygłosił poruszające przemówienie w Hiroszimie, potępiając wojnę i apelując o pokój. Franciszek kontynuował to przesłanie, odwiedzając Nagasaki i Hiroszimę, gdzie modlił się o zniesienie broni nuklearnej.
Ojciec Firmansyah zauważa, że obaj papieże zaprosili Kościół w Japonii do stania się orędziem pokoju, co jest misją, którą japońscy katolicy starają się realizować. Kościół katolicki w Japonii, choć mały, wykazuje niezwykłą dynamikę i zdolność adaptacji. W obliczu egzystencjalnego kryzysu narodu, katolicy w Japonii, zarówno rodowici, jak i imigranci, wnoszą ważny wkład w życie społeczne i kulturalne kraju, promując wartości pokoju, edukacji i wielokulturowości.
Victor Gaetan*
* Victor Gaetan jest korespondentem National Catholic Register, zajmującym się kwestiami międzynarodowymi.
Źródło: National Catholic Register, TP
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Jeszcze nic straconego
Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.