Kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II. Kogo jeszcze ministerstwo edukacji wykluczy z kanonu lektur?
Ministerstwo edukacji rozpoczęło wstępny etap konsultacji hucznie zapowiadanego „odchudzenia” podstawy programowej. Propozycje zmian zamieszczono na stronie resortu. W ramach reformy nową twarz ma zyskać lista lektur. Wśród usuniętych pozycji znajdują się chociażby prace niepoprawnych politycznie autorów i wybitnych literatów, odzyskane dla polskiej kultury po czasach cenzury komunistycznej. Ministerstwo chce również na dobre pożegnać się z dziełami Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Propozycje zmian resort Barbary Nowackiej przedstawił w poniedziałek 12 lutego, rozpoczynając etap „prekonsultacji” długo zapowiadanego projektu ustawy. „Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych”, czytamy w komunikacie MEN.
Choć na podstawie dokumentów resortu nie sposób mówić o znaczącym przemodelowaniu spisu lektur, to zmiany wydają się symptomatyczne. Z wykazu obowiązkowych krótszych utworów dla klas IV-VI znikną dwie przypowieści ewangeliczne. Dotychczas uczniowie omawiali podczas zajęć te „O siewcy”, „O pannach roztropnych”, „O talentach” i „O miłosiernym Samarytaninie” – ministerstwo proponuje rezygnację z przedstawienia uczniom pierwszych dwóch.
Uczniowie klas od IV do VI nie będą już musieli zapoznawać się z wierszami Władysława Bełzy, autora słynnego „Katechizmu polskiego dziecka”. Zamiast całości „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza obowiązywać ma jedynie znajomość fragmentów tego klasyka. Z lektur przewidzianych dla wyższych roczników zniknąć ma więcej treści. Uczniowie nie będą zapoznawać się z „Redutą Ordona” Adama Mickiewicza. Klasy VI i VIII nie będą również czytać całego „Pana Tadeusza”, a jedynie fragmenty epopei narodowej. Wyższe roczniki podstawówki mają również odłożyć na półki prace Jarosława Marka Rymkiewicza. W końcu pisarz ten pozostawał zaangażowany politycznie i nie należał do sympatyków obecnego obozu władzy.
Z proponowanych lektur uzupełniających dla podstawówek znikną „Topsy i Lupus” Zofii Kossak-Szczuckiej. Natomiast „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza otrzyma status dzieła nieobowiązkowego. Resort proponuje usunięcie części książek również z kanonów licealnych. Ze spisu pozycji przewidzianych dla kursu podstawowego języka polskiego zniknie fragment „Legendy o św. Aleksym”, „Kronika polska” Galla Anonima, poezja religijna i sielanki Franciszka Karpińskiego, fragmenty „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska. Ministerstwo chce wykluczyć także ze zbioru obowiązkowych lektur „Drogę donikąd” antykomunistycznego pisarza Józefa Mackiewicza. We fragmentach, a nie w pełnej objętości, omawiany będzie „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Na „rozszerzenie” przeniesione zostanie omówienie „Nie-Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego, fragmentów „Odysei”, a także „Boskiej Komedii” Dantego czy „Traktatu moralnego” Jarosława Marka Rymkiewicza. Na dobre zaś z kanonu znikną omawiane dawniej przez kandydatów do matury rozszerzonej „Chmury” Arystofanesa i fragmenty „Eneidy” Wergiliusza. Nie znajdzie się również miejsce na omówienie fragmentów klasyki myśli chrześcijańskiej. Uczniowie nie będą musieli czytać nawet wyimków z „Wyznań” Św. Augustyna ani „Summy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu.
Wyraźne motywacje światopoglądowe dostrzegamy również w proponowanym kształcie listy lektur uzupełniających dla licealistów. Mają z niej zniknąć „Błogosławiona wina” Zofii Kossak- Szczuckiej, „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego czy „Przekroczyć próg nadziei” oraz „Fides et ratio” Jana Pawła II. Prymasa Polski i papieża Polaka ministerstwo chce zresztą wykluczyć na dobre ze zbioru zalecanych dodatkowych pozycji. Z listy rekomendowanych książek skreślone mają zostać „Tryptyk rzymski” oraz fragmenty „Pamięci i tożsamości” Karola Wojtyły, jak również książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”.
Źródło: men.gov.pl, TP
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005
Jedyne na świecie pełne kalendarium wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II. Spisane dzień po dniu od 16.10.1978 do 8.04.2005, od dnia wyboru po dzień pogrzebu. Obejmuje wszystkie audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty, prezentuje działalność Stolicy Apostolskiej. W tle przewijają się dzieje Europy i całego świata. Tak więc, choć jest to kalendarium, czyta się je jak najbardziej wciągającą powieść.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Bankructwo polskiej inteligencji
Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.