Bluźniercza parodia Ostatniej Wieczerzy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Nasi autorzy

Bluźniercza parodia Ostatniej Wieczerzy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Bluźniercze przedstawienie Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii olimpijskiej w Paryżu we Francji w 2024 r.

Bluźniercze przedstawienie Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii olimpijskiej w Paryżu we Francji w 2024 r.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu wywołała falę oburzenia wśród katolików, a także wielu znanych osób, wśród których nie brakowało przedstawicieli innych wyznań. Wydarzenie, które miało na celu zaprezentowanie francuskiej kultury i kreatywności, zostało mocno skrytykowane z powodu udziału drag queens i demonicznych postaci, które wykonały groteskową parodię Ostatniej Wieczerzy.

Ceremonia odbyła się w piątkowy wieczór podczas potężnej ulewy, a jej kontrowersyjny charakter wywołał reakcje na całym świecie. Pomimo problemów społecznych związanych z kryzysem migracyjnym, które skłoniły rząd do tymczasowego przeniesienia bezdomnych z Paryża na obrzeża miasta, uwaga skupiła się na symbolice przedstawienia. Krytycy zwrócili uwagę, na to, że ceremonia otwarcia igrzysk często zawierała elementy masońskie i pogańskie; tegoroczne wydarzenie miało wyraźnie antychrześcijański ton.

Głos krytyki

Gwiazdor futbolu amerykańskiego, Harrison Butker, wyraził swoje niezadowolenie na Instagramie, cytując Pismo Święte: „Bóg nie daje się wyśmiewać”. Elon Musk, dyrektor generalny X, znany ze swojego anglikańskiego wychowania, uznał występ za „wyjątkowo niegrzeczny wobec chrześcijan”. Donald Trump Jr. nazwał go „pozornie satanistycznym” i skrytykował promowanie „ideologii przebudzenia” podczas igrzysk.

Reakcje duchowieństwa

Arcybiskup Malty Charles Scicluna, w liście do ambasador Francji na Malcie, Agnès von der Mühll, wyraził swoje „rozpaczliwe i wielkie rozczarowanie” z powodu zniewagi, jaka została wyrządzona chrześcijanom. Katolicki biskup Robert Barron nazwał przedstawienie „rażącą kpiną z Ostatniej Wieczerzy”, pytając retorycznie: „Czy kiedykolwiek odważyliby się wyśmiewać islam w podobny sposób?”. Inni biskupi, w tym biskup Donald Hying z Madison, Wisconsin, wezwali do postu i modlitwy w ramach zadośćuczynienia, a arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone potępił ceremonię jako przejaw „świeckiego fundamentalizmu”.

Polityczne echo

Francuska polityk katolicka Marion Maréchal-Le Pen skrytykowała ceremonię, twierdząc, że nie reprezentuje ona całej Francji, lecz jedynie „lewicową mniejszość, gotową na każdą prowokację”. Konferencja Episkopatu Francji również potępiła wydarzenie, podkreślając swoje niezadowolenie z powodu bluźnierczej parodii.

Kontrowersyjne elementy

Oprócz parodii Ostatniej Wieczerzy, podczas ceremonii pojawiła się postać zgilotynowanej królowej Marii Antoniny, wykonującej rewolucyjną pieśń „Ça ira!” (śpiewająca odcięta głowa królowej – czy może być coś bardziej makabrycznego?) nie brakowało też nawiązań do antykatolickiej rewolucji francuskiej, rzecz jasna pokazanej jako „katalizator światowego postępu”. Podczas pokazu nie brakowało także... złotego cielca i jeźdźca na białym koniu galopującego w dół Sekwany, co dodatkowo wzbudziło kontrowersje.

Reżyser ceremonii

Thomas Jolly, 42-letni homoseksualista i reżyser widowiska, powiedział, że jego intencją było aby „każdy poczuł się reprezentowany”. Znany z eksponowania tematyki LGBTQ+ w swojej twórczości Jolly uzyskał pochwałę prezydenta Francji Emmanuela Macrona; na platformie X prezydent pisał o „twórczym geniuszu” Jolly’ego  i o stworzeniu przez artystów „niepowtarzalnego i magicznego momentu”.

Podsumowanie

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu wywołała falę oburzenia, co stało się punktem wyjścia dla dyskusji o granicach wolności artystycznej i szacunku dla religii. Dla wielu katolików, wydarzenie było przykładem braku szacunku wobec ich wiary i wartości. Liczne głosy krytyczne w tej sprawie spowodowały równie masowe protesty.

Czy igrzyska olimpijskie, które miały być symbolem jedności i pokoju, mogą ponownie stać się areną podziałów i kontrowersji? Tego dowiemy się w nadchodzących tygodniach.

Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.