"Żółkiewski" na portalu kresy24.pl
Dnia 4 lipca 1610 r. nad ranem oddziały polskie zbliżyły się do sił nieprzyjacielskich i doszło do wielkiej bitwy pod Kłuszynem. Natychmiastowe uderzenie husarii uniemożliwiały płoty, które zostały podpalone, więc elementu zaskoczenia nie udało się Żółkiewskiemu osiągnąć. Ustawienie wojsk polskich było następujące: na prawym skrzydle stanął pułk Aleksandra Zborowskiego, na lewym skrzydle pułk starosty chmielnickiego Mikołaja Strusia. Pułki Marcina Kazanowskiego i Ludwika Weihera (dowodzony przez Samuela Dunikowskiego) posiłkowały prawe skrzydło. Pułk Żółkiewskiego komenderowany przez kniazia Janusza Poryckiego posiłkował lewe skrzydło. Owo posiłkowanie oznaczało wkroczenie do walki, gdy osłabną oddziały użyte wcześniej. Z tyłu umieszczono różne formacje odwodu. (…) - to jeden z fragmentów książki "Żółkiewski" zamieszczonych na portalu kresy24.pl.
Całą informację można przeczytać pod linkiem https://kresy24.pl/polskie-orly-na-moskiewskim-kremlu-fragment-ksiazki-prof-wojciecha-polaka-zolkiewski-pogromca-moskwy/
Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia
Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.