O nas

Nasi autorzy

O nas

Wydawnictwo Biały Kruk od wielu lat promuje rodzimą oraz światową sztukę, naukę i tradycję. Jego książki poruszają zagadnienia religijne, patriotyczne, historyczne i kulturalne – to wspaniała wizytówka Polski, jej historii oraz wielowiekowego bogatego dziedzictwa duchowego i materialnego. Wartości te popularyzuje także magazyn Białego Kruka – Miesięcznik Kulturalny „WPIS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, jedno z najbardziej opiniotwórczych czasopism w Polsce (średnio ok. 250 tys. czytelników), rozprowadzane główne w prenumeracie.

Biały Kruk posiada również status wydawnictwa naukowego oraz grono wybitnych konsultantów z dziedziny nauk humanistycznych. Stąd w jego ofercie coraz więcej książek stricte naukowych oraz popularnonaukowych. Niektóre z nich mają charakter zupełnie unikatowy, jak np. pierwsze tłumaczenie na język polski wielkiego dzieła brytyjskiego antropologa J.D. Unwina „Seks i kultura”. Autorzy Białego Kruka należą do elity intelektualnej Polski.

Tramwaj z reklamą Białego Kruka przed siedzibą wydawnictwa. Tramwaj z reklamą Białego Kruka przed siedzibą wydawnictwa.

Wydawnictwo charakteryzuje się szczególnie wysokim poziomem edytorskim swoich książek. To spotka się z uznaniem czytelników i wielu instytucji, co zaowocowało licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Biały Kruk jest m.in. laureatem takich nagród jak:

- „Wydawca Dziesięciolecia 2001-2010”,
- „Lider Europy”,
- „Lider Małopolski”,
- „Feniks” – wielokrotnie
- „Książka Miesiąca” – kilkadziesiąt razy
- „Książka Roku” – 16 razy
- „Totus” – w 2011 r. Biały Kruk uhonorowany został tą prestiżową nagrodą w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” (oficyna wydała ponad 150 książek poświęconych postaci Papieża-Polaka).
- „Książka Dekady 2011-2020” – w 2020 r. ten tytuł uzyskało „Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” prof. Wojciecha Roszkowskiego.

W ostatnich kilkunastu latach Biały Kruk skupił się na wydawaniu książek historycznych oraz cywilizacyjnych gromadząc wokół siebie najwybitniejszych polskich humanistów, takich jak profesorowie ks. Waldemar Chrostowski, Ryszard Kantor, ks. Janusz Królikowski, Grzegorz Kucharczyk, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Jan Żaryn, Krzysztof Szczerski. Ponadto z oficyną związani są wybitni artyści, jak np. Leszek Długosz, fotograf papieski Arturo Mari oraz, od początku, jeden z najwybitniejszych fotografików świata Adam Bujak. W sumie z wydawnictwem współpracuje kilkuset twórców.

Biały Kruk jest wydawcą epokowych „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka; dotychczas ukazało się 5 tomów przygotowanych z najwyższą starannością naukową i edytorską, o których krytyk literacki Krzysztof Masłoń stwierdził, że „są najważniejszą polską książką po 1989 r.” Również niezwykle istotna jest książka „Polska i Rosja” prof. Andrzeja Nowaka, która przedstawia historię stosunków tych dwóch krajów i ukazała się po rosyjskim ataku na Ukrainę 24 lutego 2022 r.

Wydawnictwo powstało w 1996 r. jako niezależna sp. z o. o. z inicjatywy publicysty, fotografika i wydawcy – Leszka Sosnowskiego. Początkowo specjalizowało się w albumach o tematyce katolickiej i kulturalnej publikowanych najczęściej także w kilku wersjach obcojęzycznych dominując w tym względzie polski rynek. W ostatnich kilkunastu latach poszerzyło swój repertuar o liczne książki historyczne, polityczne, społeczne, silny jest też nurt cywilizacyjny. Wydawnictwo w sposób istotny przyczynia się do podtrzymywania polskiej świadomości narodowej i poczucia wspólnoty.

Firma zajmuje czołową w skali światowej pozycję wśród oficyn zajmujących się publikacjami dotyczącymi św. Jana Pawła II i jego pontyfikatu. Wydawnictwo jako pierwsze uzyskało zgodę i opublikowało wczesne wiersze Karola Wojtyły (1998 r.). W 2003 r. wydało monumentalny album „Poezje zebrane”, zawierający wszystkie wiersze autorstwa Jana Pawła II, w tym również „Tryptyk rzymski”, a publikacja ta stała się bestsellerem. Z kolei wydarzeniem 2005 r. było dwutomowe wydanie monumentalnego (1328 str.) kalendarium „Jan Paweł II. Dzień po dniu”, przedstawiającego szczegółowo wydarzenia papieskiego pontyfikatu. To jedyne na świecie pełne kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II obejmuje wszystkie audiencje, spotkania, nabożeństwa i dokumenty opublikowane przez Ojca Świętego – stało się podstawą źródłową dla wszelkich publikacji związanych z osoba i twórczością św. Jana Pawła II. Biały Kruk dokumentował także pontyfikaty kolejnych papieży wydając między innymi album pokazujący pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski pt. „Z serca błogosławię” (2006). Z kolei papieżowi Franciszkowi poświęcone zostały dwie książki autorstwa (lub współautorstwa) Adama Sosnowskiego: „Pamiętnik konklawe 2013” (2013) oraz „Franciszek – prawdziwa historia życia” (2014).

Jednym z wiodących tematów wydawnictwa jest dzień dzisiejszy i historia Krakowa; powstały m.in. reprezentacyjne albumy o królewskim mieście i jego zabytkach z niezrównanymi zdjęciami Adama Bujaka: „Królewski Kraków” (1999) „Wawel. Katedra i zamek” (2000), „Bazylika Mariacka” (2001), , „Kraków nocą” (2006, razem z Marcinem Bujakiem), „Kraków JP II”, „Tysiącletni Kraków” (2014). Biały Kruk ukazuje piękno Polski i jej regionów, m.in.: „Polska. Dom tysiącletniego narodu” (2003), „Tatry. Cztery pory roku” (2009), „Warmia i Mazury” (2010), „Polska. Panoramy” (2011) czy „Mazury. Między niebem a wodą” (2014). Specjalnością Białego Kruka są poza tym artystyczne albumy o zakonach wzbogacane pogłębionymi tekstami (m.in. „Skarby bernardynów”, 2009, „Klasztor i sztuka” 2022) oraz ważnych postaciach Kościoła (m.in. „Dziwisz”, 2005; „Kardynał polskich serc – Stanisław Nagy”, 2013).

Wydawnictwo ma w swoim bogatym dorobku m.in. biografię kontrowersyjnego austriackiego polityka Jörga Haidera, głośną książkę Antonio Socciego „Mroki nienawiści. Męczeństwo chrześcijan XX wieku” oraz antologię homilii i przemówień Jana Pawła II poświęconych integrującej się Europie pt. „Europa zjednoczona w Chrystusie” (2011). Ważnymi wydarzeniami na rynku wydawniczym stały się imponująca „Encyklopedia kina” pod red. prof. Tadeusza Lubelskiego – pierwsze tego typu wydawnictwo na rynku polskim. 

Biały Kruk wychodzi naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu, wyrażającemu się w rosnącym zainteresowaniu historią. Czytelnicy i krytycy docenili m.in. czterotomową serię „Kościół na straży polskiej wolności” (2011-2013) przedstawiającą dzieje Kościoła na tle historii Polski (łączy rzetelne opracowanie tematu przez wybitnych naukowców ze starannie dobranymi ilustracjami i fotografiami Adama Bujaka; książka została wyróżniona tytułem Wydarzenia Roku 2012), „Ojczyznę ocaloną” (2010) opowiadającą o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921, przełożone na współczesną polszczyznę słynne „Kazania sejmowe” (2013) ks. Piotra Skargi czy obszerną „Wielką Księgę Patriotów Polskich” (2013) , do której teksty napisało 51 autorów. Bestsellerem wydawniczym stał się pierwszy tom „Dziejów Polski” (2014) wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzeja Nowaka. Książka ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników i krytyków i doczekała ponad 200 recenzji!

Książki Białego Kruka ukazują się również w obcych językach (po niemiecku, angielsku, włosku, francusku, ale i po węgiersku, hiszpańsku, szwedzku czy rosyjsku) i konkurują z powodzeniem na międzynarodowych targach z najlepszymi światowymi publikacjami. I tak np. autorski album Leszka Sosnowskiego pt. „Kraina Benedykta XVI” (2006) ukazał się także w Niemczech pod tytułem „Die Heimat Benedikts XVI” (2006) stając się tam bestsellerem. Równocześnie w Polsce i w Niemczech ukazał się album poświęcony pielgrzymce Benedykta XVI do Bawarii. Po polsku nosi tytuł „Kto wierzy, nigdy nie jest sam” (2006), a po niemiecku „Ihr seid das Salz der Erde” (2006) i uchodzi w ojczyźnie papieża seniora za najpiękniejszą książkę o tej wizycie. Z kolei wydany po polsku, hiszpańsku, angielsku i niemiecku album Adama Bujaka „La gracia de la peregrinación. Santiago de Compostela” (1999) został uznany w Hiszpanii za najpiękniejszą publikację o tysiącletnim szlaku pielgrzymkowym do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Biały Kruk współpracuje też z Muzeami Watykańskimi w realizacji międzynarodowego projektu Monumenta Vaticana Selecta, prezentującego sztukę Stolicy Apostolskiej. W ramach serii ukazały się „Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta” (2008, Książka Roku 2008) oraz „Rafael w Watykanie” (2009).

W 2002 r. wydawnictwo rozpoczęło produkcję filmową. Jej efektem są pełnometrażowe filmy dokumentalne: „Dar Bożego Miłosierdzia” (2002), który ilustruje życie, posłannictwo i kult św. Siostry Faustyny; „Przyjaciel Boga” (2003) obrazujący 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II, a którego głównym narratorem jest Arturo Mari; „Dzieci Lednicy” (2004) opowiadający o spotkaniach modlitewnych młodzieży na Lednicy; „Papież rodem z Bawarii” (2006) przybliżający dzieciństwo i lata młodości Josepha Ratzingera oraz piękno jego bawarskiej ojczyzny, a także „Polska wyglądałaby inaczej…” (2011) – wzruszający dokument przygotowany na pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Dodatkowy obszar działalności Białego Kruka to działalność wystawiennicza. Głównie w oparciu o bogatą twórczość Adama Bujaka i Arturo Mariego zorganizowano m.in. objazdowe ekspozycje plenerowe na Ukrainie, we Francji, na Filipinach i w Meksyku oraz w ponad stu miejscach Polski. Wystawy plenerowe „Papież rodem z Polski”, czy „Promieniowanie świętości” na krakowskich Plantach obejrzało każdorazowo ok. 3 mln. osób.  

Poniżej prezentujemy galerię wybranych nagród, którymi uhonorowano wydawnictwo Biały Kruk:

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.