„Polska toczy wojnę kulturową”. Prof. Wojciech Roszkowski w programie PRZEpytanie

Nasi autorzy

„Polska toczy wojnę kulturową”. Prof. Wojciech Roszkowski w programie PRZEpytanie

Prof. Wojciech Roszkowski w trakcie wywiadu podczas IX Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk Prof. Wojciech Roszkowski w trakcie wywiadu podczas IX Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk

Prof. Wojciech Roszkowski, znany historyk, ekonomista i znakomity autor, był gościem programu PRZEpytanie nadawanego na kanale PRZEkanał na portalu internetowym YouTube. Rozmowę prowadził Bartłomiej Graczak.

Prof. Wojciech Roszkowski, który w czasach PRL-u publikował swoje książki historyczne pod pseudonimem Andrzej Albert, zauważył, że niektóre z działań obecnej władzy przypominają mu to, czego doświadczał za czasów komuny. „Wydaje mi się, że te moje książki wypełniły pewne luki i zmieniły pewne fałszywe interpretacje, które narzucała władza komunistyczna. I teraz nagle się okazuje, że w tych samych kwestiach ta opozycja widoczna, wiadomo kto, wszystko na rynku się dzieje, zajmuje podobne stanowisko. Znaczy walczy ze mną w gruncie rzeczy w podobnych regionach, że tak powiem, tej naszej najnowszej historii”, opowiada historyk.

Prof. Roszkowski odniósł się także do ataków i krytyki skierowanej w stronę jego osoby. „Dla mnie to jest ilustracja wojny kulturowej, która toczy współczesne społeczeństwa zachodnie i Polskę również. Trochę mnie to zaskoczyło, że z takim nasileniem to wystąpiło. Oczywiście to nie było przyjemne, ale trzeba się jakoś z tą rzeczywistością uporać”, przyznaje autor.

„Chciałbym znać główne założenia metodyczne, metodologiczne tych moich adwersarzy. Kiedyś usłyszałem – po tym, jak ujawniłem się jako Wojciech Roszkowski, czyli Andrzej Albert – że ktoś powiedział – i to mnie zdziwiło –  że ja wyraźnie kocham II Rzeczpospolitą, a nie lubię PRL-u. I ten ktoś nie bardzo potrafił zrozumieć dlaczego. Ja natychmiast powiedziałem: z dwóch powodów. II Rzeczpospolita była państwem suwerennym, w którym wolności obywatelskie, polityczne, kulturalne były nieporównanie szersze niż w PRL-u. Oczywiście był rząd sanacyjny, ograniczona demokracja, nawet rząd, powiedzmy, autorytarny, ale to nie zmieniało ani suwerenności Polski, ani sporego marginesu swobód twórczych i w ogóle intelektualnych. W PRL-u tego nie mieliśmy. To było państwo wasalne i państwo oparte na terrorze, propagandzie i cenzurze”, tłumaczy historyk.

„Jestem w ogóle zwolennikiem wolności”, deklaruje również prof. Roszkowski. „Jest wręcz przeciwnie do tego, co niektórzy mówią o Kościele, że Kościół to jest właśnie gwałciciel wolności. To jest głębokie niezrozumienie doktryny Kościoła katolickiego, bo doktryna chrześcijańska i katolicka w szczególności opiera się na zasłudze, której warunkiem jest wolna wola. Nie ma zasługi bez wolnej woli. z przymusu nie ma zasługi. Więc niezrozumienie doktryny chrześcijańskiej czy takie, można powiedzieć, echa marksizmu w ogóle, że religia w ogóle to jest opium dla mas, gdzieś teraz znowu zaczęły funkcjonować i to w formie ofensywy politycznej bardzo agresywnej. To jest opiłowanie Kościoła jak słyszymy”, uważa prof. Roszkowski.

Autor słynnego już podręcznika do zakazanego obecnie przedmiotu historia i teraźniejszość odniósł się także do ataku minister Barbary Nowackiej na swoją książkę. „Otóż pani minister kłamie, mówiąc, że widzi tam kłamstwa. Chciałbym to od niej usłyszeć, na której stronie i która teza konkretnie, które zdanie jest fałszywe. Mówmy poważnie, jest prawda i kłamstwo. Jeżeli na którejś stronie jest zdanie, które brzmi, czy jest do udowodnienia, że jest fałszywe, proszę mi to wykazać przed sądem”, deklaruje prof. Wojciech Roszkowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale PRZEkanał na portalu youtube:

oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książkę opisującą fascynującą historię życia prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz po publikacje jego autorstwa: 

Jeszcze nic straconego

Jeszcze nic straconego

Wojciech Roszkowski

Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.