„Szacunek dla decyzji” muzułmanina i możliwa kara dla chrześcijanina. Tęczowe opaski w piłkarskiej Premier League
Marc Guehi, piłkarz przyznający się do swojej chrześcijańskiej wiary; 2018r. Fot. @cfcunofficial (Chelsea Debs) London from London, UK - Chelsea U21 2 AFC Wimbledon 1, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons. Pierwsza liga angielskiego futbolu – Premier League – wypełniła się w miniony weekend tęczowymi opaskami w ramach kampanii poparcia dla osób homoseksualnych. Spośród 20 kapitanów drużyn piłkarskich dwóch zdystansowało się od tej kwestii ze względu na swoje przekonania religijne – i zostało potraktowanych w całkowicie odmienny sposób.
Sam Morsy, kapitan Ipswich Town, urodzony w Anglii reprezentant Egiptu i praktykujący muzułmanin, zdecydował się wystąpić bez opaski. Jego klub wydał komunikat, że „szanuje jego decyzję”, jakkolwiek popiera prohomoseksualną inicjatywę: „Ipswich Town Football Club pragnie być klubem w pełni inkluzywnym, który wita wszystkich” – czytamy w oświadczeniu klubu. Dodają: „Z dumą wspieramy kampanię Premier League Rainbow Laces i wspieramy społeczność LGBTQ+ w promowaniu równości i akceptacji”. Nie wiadomo, czy wobec Morsy’ego wydano jakieś ostrzeżenie.
Inaczej sprawa się miała w przypadku kapitana Crystal Palace, Marka Guehi, który wprawdzie założył opaskę, jednak dopisał na niej flamastrem „Kocham Jezusa”. Został oficjalnie ostrzeżony i grozi mu kara, jako że angielski związek piłki nożnej Football Association dopuszcza szereg „mott/emblematów związanych z jakąś inicjatywą”, takich jak tęczowe opaski z tego weekendu, ale zabrania „sloganów, oświadczeń lub obrazów politycznych, religijnych lub osobistych”. Marc Guehi jest chrześcijaninem (protestantem). Już wcześniej dawał świadectwo swojej wierze, mówiąc m.in. w rozmowie z The Athletic: „Dorastałem w miłości do Boga i nadal chodzę z rodziną do kościoła, kiedy tylko mogę. Moja wiara stanowi istotną część mojego życia, nawet w piłce nożnej, gdzie poprzez swoje czyny staram się ucieleśniać łaskę i chwałę Boga”.
Żródło: religionenlibertad.com, die-tagespost.de; AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki, które ostrzegają przed współczesnymi zagrożeniami:
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.