"Żółkiewski" na portalu dzieje.pl

Nasi autorzy

"Żółkiewski" na portalu dzieje.pl

Żołkiewski pełnił szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej: był sekretarzem królewskim, hetmanem polnym koronnym, kasztelanem lwowskim, wojewodą kijowskim, a w końcu hetmanem wielkim koronnym i kanclerzem wielkim koronnym - czytamy na portalu dzieje.pl. 

(...) "Legenda Stanisława Żółkiewskiego przez wieki żyje w świadomości społecznej, znajdując też swoje odbicie w wielu dziełach literackich. Pomimo że w siedemnastowiecznej literaturze polskiej istniał nurt dość chłodno oceniający hetmana, pojawiają się jednak już wtedy dzieła stawiające go obok wielkich bohaterów starożytności. (…) W następnym stuleciu niewiele pisano o bohaterze spod Cecory. Ogromną popularnością zaczął się jednak cieszyć w wieku XIX po utracie niepodległości przez Polskę, a także w XX stuleciu, gdy Rzeczpospolita ponownie wróciła na mapę Europy” – wskazuje cytowany przez dzieje.pl prof. Wojciech Polak. 

Cały tekst można przeczytać pod linkiem: https://dzieje.pl/ksiazki/zolkiewski-pogromca-moskwy

Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia

Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia

Wojciech Polak

Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.

 

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.